Londyn 2012: Grenada najmniejszym krajem z medalem

Licząca blisko 90 tysięcy mieszkańców Grenada została najmniejszym krajem, którego reprezentant zdobył medal na igrzyskach w Londynie. W Polsce jeden medal przypadł na blisko 4 miliony osób.

Łukasz Witczyk

W zestawieniu biorącym pod uwagę liczbę ludności przypadającą na jeden medal wywalczony na igrzyskach olimpijskich w Londynie przewagę miały małe kraje. Liderem zestawienia jest Grenada, która za sprawą startującego na dystansie 400 metrów Kiraniego Jamesa sięgnęła po jeden złoty medal w stolicy Wielkiej Brytanii. Oprócz Grenady na pozostałych miejscach na "pudle" znalazły się Jamajka oraz Trynidad i Tobago. Oba kraje wszystkie medale na igrzyskach zdobyły za sprawą lekkoatletów.

W przypadku dwudziestu trzech krajów, których sportowcy w Londynie zdobyli medale, liczba mieszkańców przypadających na jeden medal była mniejsza od miliona. W gronie tym oprócz wyżej wymienionych trzech krajów znalazły się Nowa Zelandia, Bahamy, Słowenia, Mongolia, Węgry, Dania, Litwa, Estonia, Gruzja, Czarnogóra, Australia, Chorwacja, Białoruś, Bahrajn, Cypr, Kuba, Holandia, Irlandia, Katar i Wielka Brytania.

Spośród tych krajów to właśnie w Wielkiej Brytanii mieszka najwięcej osób. Dla Brytyjczyków igrzyska zakończyły się jednak sukcesem, bowiem sportowcy z tego kraju wywalczyli na swojej ziemi 63 medale. Barierę 10 milionów mieszkańców pokonały Australia, Holandia oraz Kuba, a na Białorusi i na Węgrzech mieszka nieznacznie mniej niż 10 milionów ludzi. To właśnie stosunkowo mała liczba mieszkańców była swoistym handicapem w tym zestawieniu.

Słabo wypadły olimpijskie potęgi, które przewodziły w klasyfikacji medalowej igrzysk. W przypadku Rosji jeden medal wywalczony w Londynie przypadł na blisko 1,75 mln mieszkańców. Warto dodać, że Rosjanie w niedawno zakończonych igrzyskach zdobyli 82 krążki. Jeszcze niżej znajdują się Amerykanie, gdzie jeden medal przypadł na niespełna 3 miliony mieszkańców. Wysokiej pozycji nie mógł zająć najludniejszy kraj świata - Chiny, gdzie na jeden medal przypadło około 15,5 mln osób.

Polska igrzyska w Londynie zakończyła z 10 medalami. Dało to jeden medal na 3 850 100 osób. W naszym zestawieniu dorobek ten zaowocował 56. lokatą.