Koreańczycy złotą drużyną olimpijską

Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: reprezentacja Korei Południowej w łucznictwie

Francuzi dzielnie walczyli w finale męskich drużyn na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024, ale na torach łuczniczych Koreańczycy nie mieli sobie równych i to oni wywalczyli złote medale.

W tym artykule dowiesz się o:

W sesji popołudniowej najlepsze osiem drużyn męskich zmierzyło się w ćwierćfinałach łuczniczego turnieju na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. Nie było w nich jednak wielkich emocji i czołowa czwórka wyłoniła się dość szybko.

Pierwszy z czterech pojedynków zakończył się zwycięstwem Chin 5:1. Chińczycy stracili punkt tylko w pierwszym secie, po remisie 56:56 z reprezentacją Chińskiego Tajpej. W drugim azjatyckim ćwierćfinale zawodnicy Korei pokonali Japończyków 6:0 i bez problemów awansowali do półfinału.

Nieco więcej emocji było w starciu Turków z zawodnikami z Indii. Ale ci drudzy urwali tylko seta i także pożegnali się z zawodami na ćwierćfinale. Ostatnią drużyną, która wywalczyła miejsce w półfinale byli gospodarze igrzysk olimpijskich 2024. Francuzi pokonali Włochów 6:2.

W pierwszym półfinale emocje były tylko w inauguracyjnej partii. Koreańczycy i Chińczycy podzielili się punktami, ale później to ci pierwsi dominowali i pewnie awansowali do wielkiego finału.

Drugi półfinał był zdecydowanie bardziej emocjonujący. Europejskie starcie Turków z Francuzami nie skończyło się po czterech setach. Potrzebna była dogrywka. Pierwszy set padł łupem Turków, ale w kolejnym gospodarze igrzysk olimpijskich 2024 wyrównali. W trzeciej partii ponownie minimalnie lepsi byli Turcy, ale w następnym secie Francuzi odrobili straty. W dogrywce obie drużyny strzeliły po 27 punktów i dosłownie milimetry decydowały o tym, że to Francuzi awansowali do wielkiego finału.

Zacięty był pojedynek o brąz. W trzech pierwszych setach różnica wynosiła zaledwie punkt. Inauguracyjną partię wygrali Turcy, później do remisu doprowadzili Chińczycy. Kolejny set ponownie zwyciężyli Turcy i to oni oddawali strzały jako drudzy w czwartym. Nie zadrżała im ręka i przypieczętowali swoje zwycięstwo, zdobywając brązowe medale igrzysk olimpijskich Paryż 2024.

W wielkim finale gospodarze mieli spore wsparcie na trybunach w meczu z faworyzowanymi Koreańczykami. Francuzi zaczęli dobrze, wyrwali punkt rywalom już w pierwszym secie. W drugiej partii minimalnie lepsi byli w Koreańczycy, a w trzecim secie wygrali różnicą trzech punktów i zapewnili sobie złote medale igrzysk olimpijskich 2024. Francuzi musieli zadowolić się srebrnymi krążkami.

Koreańczycy złoto wywalczyli w składzie Je Deok Kim, Woojin Kim i Wooseok Lee. Francuzów reprezentowali Baptiste Addis, Thomas Chirault oraz Jean-Charles Valladont. Na najniższym stopniu podium stanęli Turcy w składzie Mete Gazoz, Berkim Tumer i Abdullah Yildirmis.