KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Panczeniści zaczynają mistrzostwa świata. Będzie grad medali?

Polscy panczeniści zaczynają najważniejszą imprezę sezonu. Biało-Czerwoni do udziału w mistrzostwach świata na dystansach przystępują z dużymi nadziejami.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Światowego czempionatu jeszcze nigdy nie oczekiwaliśmy w tak dobrych humorach. Polscy panczeniści w całej historii mistrzowskich startów wywalczyli ledwie trzy medale. Dwa razy na podium stała drużyna pań (brąz w 2012 i srebro w 2013 roku), a raz w najlepszej "trójce" zameldował się zespół panów (najniższy stopień podium dwa lata temu w Soczi). Teraz Biało-Czerwoni mogą ten dorobek nawet podwoić.
Najlepsi panczeniści świata o medale rywalizować będę w Heerenveen. Thialf globalna czołówka odwiedzi w tym sezonie po raz trzeci. Wcześniej kolebka holenderskich łyżew dwa razy gościła zawody Pucharu Świata. Polacy mają z nich dobre wspomnienia. Wyścig na 1500 metrów wygrał tam Jan Szymański, pozycje na podium w klasyfikacji generalnej PŚ obroniły drużyny, a Artur Waś w sprincie trzy razy był drugi. - Bardzo lubię ten tor. Atmosfera jest świetna, a na trybunach zawsze zasiada bardzo dużo ludzi. Mi to pomaga - podkreśla ten ostatni w rozmowie ze SportoweFakty.pl. Waś właśnie na Thalfie po raz pierwszy w życiu stanął na pucharowym podium. Teraz marzy o powtórce. - Mogę obiecać, że postaram się jechać jak najlepiej. Do tej pory przynosiło to efekty - podkreśla.
Artur Waś jest na Thialfie jedną z naszych największych medalowych nadziei Artur Waś jest na Thialfie jedną z naszych największych medalowych nadziei
28-letni warszawiak jest naszą największą medalową nadzieją, choć sam daleko idących deklaracji składać nie chce. W walce o podium liczyć powinny się także drużyny oraz eksportowy tercet startujący na 1500 metrów - Jan Szymański, Zbigniew Bródka oraz Konrad Niedźwiedzki.

Panowie do walki o medale przystąpią w piątek. Tego dnia rywalizować będą zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. To spore wyzwanie, oba starty rozdzielą ledwie dwie godziny. - Nie jest to korzystna sytuacja, ale nic nie możemy na to poradzić. Terminarz znamy od dłuższego czasu - przyznaje trener polskiej kadry, Wiesław Kmiecik.

Szymański w tym sezonie pucharowe zawody wygrywał dwukrotnie. Dwa tygodnie temu w Hamar na prostej krzyżówkowej popełnił błąd techniczny i został zdyskwalifikowany. Jego aktualna dyspozycja dla rywali pozostaje więc niewiadomą. Po kontuzji pachwiny coraz lepiej czuje się Bródka, a swoje nadzieje ma także Niedźwiedzki. Najrówniejszy polski zawodnik ostatnich lat ma jednak problemy z przepukliną sportową.

Start mistrzowskiej rywalizacji zaplanowano na czwartkowe popołudnie. Tego dnia nasi panczeniści Heerenveen raczej nie podbiją. Polskim wydarzeniem dnia będzie występ Luizy Złotkowskiej, która dwa tygodnie temu w biegu na 3000 metrów podczas zawodów PŚ zajęła dziesiąte miejsce. Wieczór skradną długodystansowcy, na czele z ulubieńcem miejscowej publiczności, Svenem Kramerem.
Polscy panczeniści jadą do Heerenveen z dużymi nadziejami Polscy panczeniści jadą do Heerenveen z dużymi nadziejami
Jednym z głównych kandydatów do miana gwiazdy mistrzostw jest najszybszy Rosjanin świata, Paweł Kuliżnikow. Znakomitą formę w ostatnich tygodniach prezentują Amerykanki Brittany Bowe oraz Heather Richardson, na złote medale liczą Martina Sablikova i Dennis Yuskov, gospodarze kciuki ściskać będą za zaś Ireen Wüst, Jorrita Bergsmę, Kjelda Nuisa i Koena Verweija. Światowe sławy z cienia zaatakują Biało-Czerwoni.

Terminarz mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach

12.02.2015

godz. 18:00, 3000 metrów kobiet (Woźniak, Złotkowska)
godz. 19:33, 10 000 metrów mężczyzn

13.02.2015

godz. 18:00, 1000 metrów kobiet (Złotkowska)
godz. 18:32, 1500 metrów mężczyzn (Bródka, Szymański, Niedźwiedzki)
godz. 19:53, 5000 metrów kobiet (Woźniak)
godz. 21:29, bieg drużynowy mężczyzn (Bródka, Szymański, Niedźwiedzki)

14.02.2015

godz. 13:00, 5000 metrów mężczyzn (Szymański)
godz. 14:57, 500 metrów kobiet - pierwszy przejazd
godz. 15:41, 1000 metrów mężczyzn (Michalski)
godz. 16:32, 500 metrów kobiet - drugi przejazd
godz. 17:24, bieg drużynowy kobiet (Złotkowska, Woźniak, Goss)

15.02.2015

godz. 13:15, 500 metrów mężczyzn - pierwszy przejazd (Nogal, Waś)
godz. 14:00, 1500 metrów kobiet (Woźniak, Złotkowska)
godz. 15:02, 500 metrów mężczyzn - drugi przejazd (Nogal, Waś)
godz. 15:54, bieg masowy mężczyzn (Roland Cieślak)
godz. 16:19, bieg masowy kobiet (Goss, Włodarczyk)

Ile medali zdobędą polscy panczeniści podczas mistrzostw świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (16)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×