Sprawa została skierowana do Biura Gospodarki Nieruchomościami, które ma za zadanie wskazać lokalizacje sprzyjające uprawianiu sportu motorowemu w Warszawie. Nie czekając na wynik tej analizy, członkowie WTS-u Warszawa poszukują terenu, spotykając się z wydziałami sportu w poszczególnych dzielnicach.
Największe nadzieje do tej pory wiązane były ze współpracą z jedną z najbardziej prorozwojowych dzielnic - Ursynowem. W czasie spotkania z Wydziałem Sportu WTS-owi wskazane zostały tereny tzw. Parku Wyżyny, które mają charakter działek sportowo-rekreacyjnych. To kilkadziesiąt hektarów położonych na północ od Lasu Kabackiego. Do zagospodarowania wskazane zostały dwie działki - jedna na południe od Wzgórza Trzech Szczytów (potocznie zwanego Górką Kazurką) oraz druga blisko ulicy Moczydłowskiej na froncie Lasu Kabackiego.
Obie działki, doskonale położone komunikacyjnie, są oddalone od zabudowań mieszkaniowych. To niezwykle ważne, szczególnie w Warszawie, gdzie sieć zabudowań mieszkaniowych jest niezwykle gęsta. Warto dodać, że o dogodnej lokalizacji może świadczyć fakt, że obie działki oddalone są o ok. 15 minut spacerem od końcowych stacji metra i położone są przy liniach technicznych metra, co znacznie zmniejsza atrakcyjność tych terenów pod zabudowę mieszkaniową. Na obu działkach uchwalany jest również plan zagospodarowania przestrzennego, który nadaje im charakter sportowo-rekreacyjny. W związku z tym nie jest możliwa na tych terenach działalność deweloperska. W ostatnich dniach kilkukrotnie te tereny oglądano w towarzystwie architektów oraz geodetów.
Wspomniany plan zagospodarowania przestrzennego powoduje jednak olbrzymie ograniczenia nadając tym terenom praktycznie charakter rezerwatu przyrody - w związku z bliskością Lasu Kabackiego. Ogranicza on w bardzo dużym stopniu możliwość obiektów kubaturowych (takich, którym można nadać parametr objętości). Analizy prawne są zróżnicowane, ale część z nich wskazuje, że stadion z wałami ziemnymi również traktowany jest jako obiekt kubaturowy. Dotychczasowe doświadczenie dzielnicy pokazuje, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie wyraża zgody nawet na duże imprezy biegowe na terenie Lasu Kabackiego.
Żużel na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Tylko dla fanów speedway'a! Kliknij i polub nas.
Te ograniczenia powodują, że jakakolwiek inwestycja obarczona jest dużym ryzykiem sprzeciwu ze strony organizacji ochrony środowiska. Dzielnica Ursynów alternatywnie wskazała tereny w okolicach lotniska Okęcie, ale nie są one własnością dzielnicy, tylko osób prywatnych.
Jednocześnie trwają konsultacje z kilkoma innymi wydziałami sportu w warszawskich dzielnicach. - Wciąż nie tracę nadziei na to, że urzędnicy miejscy wskażą nam teren, który będziemy mogli wydzierżawić. Trzy lata temu wskazano nam teren na Białołęce, gdzie ze względu na skomplikowany system rur elektrociepłowni jakakolwiek inwestycja nie była możliwa. Teren na Ursynowie jest niezwykle atrakcyjny, ale plan zagospodarowania przestrzennego wyklucza możliwość budowy obiektu. Miałem nadzieję, że nasze sukcesy w rozgrywkach młodzieżowych znacznie zmienią podejście do sportu żużlowego w Warszawie - powiedział Wojciech Jankowski, menedżer drużyny WTS Nice Warszawa.
Plan Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya zakłada przeznaczenie środków pozyskiwanych corocznie na utrzymanie drużyny młodzieżowej WTS Nice Warszawa na dzierżawę terenu i usypanie minitoru oraz postawienie bandy od razu na duży tor, który powstałby w przyszłości (regulamin pozwala na taką możliwość).
Nie ma poprostu zapotrzebowania na żużel niestety.
Straszna ta Polska... Ja proponuje NARODOWY.