Kamil Nowacki Indywidualnym Mistrzem Polski 2013

Zwycięstwem z kompletem punktów, w rozegranej w sobotę w Wawrowie finałowej rundzie IMP, Kamil Nowacki przypieczętował zdobycie tytułu Indywidualnego Mistrza Polski w klasie 80-125 ccm.

Dawid Cysarz

Tytuł wicemistrzowski zapewnił sobie kolejny z gorzowian - Marcel Studziński, a brązowy medal wywalczył trzeci w sobotę reprezentant UŚKS Speedway Częstochowa - Michał Gruchalski.

W piątej odsłonie zmagań w klasie 50 ccm o Puchar Prezesów Polskich Klubów Miniżużlowych drugie miejsce zajął zawodnik GUKS Speedway Wawrów - Jacek Fajfer, który tym razem musiał uznać wyższość Sebastiana Borszcza z MKMŻ Rybki Rybnik. Fajfer pomimo pierwszej porażki w sezonie 2013 umocnił się na czele klasyfikacji przejściowej.

Kamil Nowacki w ostatniej odsłonie tegorocznej rywalizacji o tytuł IMP zwyciężył zdecydowanie, triumfując we wszystkich pięciu startach, co dało mu dorobek 15 punktów. Drugiego w klasyfikacji turnieju finałowego Marcina Kościelskiego z KST Unibax Toruń oraz trzeciego Michała Gruchalskiego z Częstochowy wyprzedził aż o 4 punkty.

Godnym odnotowania jest fakt, że świeżo upieczony Indywidualny Mistrz Polski zwyciężył we wszystkich wyścigach o tytuł IMP, które w sezonie 2013 ukończył, odnosząc 23 zwycięstwa biegowe.

Pechowy start w sobotnie popołudnie zaliczył Marcel Studziński, który zajął ósme miejsce z liczbą 7 punktów. W swoim pierwszym starcie zanotował dotknięcie taśmy, co sprawiło, że jego szanse na wyprzedzenie w klasyfikacji łącznej Kamila Nowackiego zmalały do minimum. Jednakże uzyskany w dotychczasowych czterech rundach pokaźny dorobek punktowy wystarczył mu do utrzymania pozycji wicelidera i wywalczenia srebrnego medalu.

WYNIKI V RUNDY IMP 80-125 ccm:

Klasyfikacja:
1. Kamil Nowacki (GUKS Speedway Wawrów) - 15 (3,3,3,3,3)
2. Marcin Kościelski (KST Unibax Toruń) - 11 (3,d,3,3,2)
3. Michał Gruchalski (UŚKS Speedway Częstochowa) - 11 (d,2,3,3,3)
4. Patryk Rydlewski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 11 (u,3,2,3,3)
5. Igor Kopeć-Sobczyński (KST Unibax Toruń) - 11 (3,3,1,2,2)
6. Damian Stalkowski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 8 (0,2,2,1,3)
7. Patryk Sitarek (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 8 (2,2,2,u,2)
8. Marcel Studziński (GUKS Speedway Wawrów) - 7 (t,1,3,2,1)
9. Paweł Tyburski (LOTOS Wybrzeże Gdańsk) - 7 (2,1,1,1,2)
10. Adrian Bułanowski (KST Unibax Toruń) - 6 (3,3,0,w,-)
11. Mateusz Bartkowiak (GUKS Speedway Wawrów) - 6 (1,2,2,1,0)
12. Adrian Bialk (UŚKS Speedway Częstochowa) - 4 (u,1,w,2,1)
13. Adam Rembeza (KST Unibax Toruń) - 2 (2,d,d,0,-)
14. Kamil Pytlewski (GUKS Speedway Wawrów) - 2 (t,0,1,0,1)
15. Karol Żupiński (LOTOS Wybrzeże Gdańsk) - 0 (u,u,w,w,-)

Bieg po biegu:
1. NOWACKI (45,38), Sitarek, Bartkowiak, Stalkowski
2. BUŁANOWSKI (48,19), Rembeza, Studziński (t)
3. KOŚCIELSKI (49,38), Tyburski, Rydlewski (u2), Gruchalski (d1)
4. KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (47,66), Żupiński (u2), Bialk (u3), Pytlewski (t)
5. NOWACKI (46,93), Gruchalski, Studziński, Żupiński (u3)
6. KOPEĆ-SOBCZYŃSKI (45,69), Sitarek, Kościelski (d2), Rembeza (d4)
7. RYDLEWSKI (51,85), Stalkowski, Bialk
8. BUŁANOWSKI (47,97), Bartkowiak, Tyburski, Pytlewski
9. NOWACKI (46,03), Rydlewski, Pytlewski, Rembeza (d3)
10. STUDZIŃSKI (46,50), Sitarek, Tyburski, Bialk (w/2x)
11. GRUCHALSKI (46,03), Stalkowski, Kopeć-Sobczyński, Bułanowski
12. KOŚCIELSKI (50,00), Bartkowiak, Żupiński (w/u1)
13. NOWACKI (46,28), Kopeć-Sobczyński, Tyburski
14. RYDLEWSKI (48,50), Sitarek (u2), Bułanowski (w/u2), Żupiński (w/u2)
15. KOŚCIELSKI (48,32), Studziński, Stalkowski, Pytlewski
16. GRUCHALSKI (47,81), Bialk, Bartkowiak, Rembeza
17. NOWACKI (46,34), Kościelski, Bialk, Bułanowski (ns)
18. GRUCHALSKI (46,91), Sitarek, Pytlewski
19. STALKOWSKI (47,97), Tyburski, Żupiński (ns), Rembeza (ns)

20. Paweł Wielemborek (LOTOS Wybrzeże Gdańsk) -

Podczas rywalizacji w klasie 80-125 ccm rozegrano także kolejną - piątą rundę rozgrywek w klasie 50 ccm w ramach Pucharu Prezesów Polskich Klubów Miniżużlowych. Zakończyła się ona sukcesem zawodnika Rybek Rybnik - Sebastiana Borszcza, który uzyskał 19 punktów, wyprzedzając o jedno "oczko" niepokonanego do tej pory Jacka Fajfera (GUKS Speedway Wawrów). Trzecie miejsce zajął kolega klubowy zwycięzcy - Paweł Trześniewski, który o miejsce na podium musiał stoczyć zażartą walkę z Mateuszem Łopuskim z Wybrzeża Gdańsk.

Jacek Fajfer miał bardzo duże szanse na kolejne zwycięstwo w rywalizacji o Puchar PPKMŻ, jednak w biegu nr 8 na drugim łuku trzeciego okrążenia, będąc na prowadzeniu zanotował uślizg, który zakończył się jego upadkiem. Na szczęście pomimo tego zdarzenia, nasz zawodnik szybko się pozbierał, wstał z toru i zdołał jeszcze wywalczyć w tym wyścigu dwa punkty. Okazało się później, że była to zbyt mała zdobycz, żeby móc triumfować w zawodach, gdyż jego najgroźniejszy tego dnia konkurent - Sebastian Borszcz, nie zaliczył żadnej wpadki, pewnie zwyciężając w ostatnim swoim biegu.

Największego pecha tego dnia miał jednak Jakub Michalski z Polonii Bydgoszcz, któremu jeszcze w trakcie prezentacji uszkodzono motocykl, w wyniku czego młody bydgoszczanin nie zdołał w regulaminowym czasie stawić się na starcie do pierwszego biegu. Okazało się potem, że awaria sprzętu była na tyle poważna, że Jakub był zmuszony wycofać się z dalszej rywalizacji.

Pomimo przegranej Jacek Fajfer umocnił się na czele klasyfikacji przejściowej, powiększając przewagę nad drugim - Pawłem Trześniewskim do 14 punktów.

Klasyfikacja - V Runda Pucharu PPKMŻ 50 ccm (Turniej o Puchar Prezesa GUKS Speedway Wawrów):
1. Sebastian Borszcz (MKMŻ Rybki Rybnik) - 19 (4,3,4,4,4)
2. Jacek Fajfer (GUKS Speedway Wawrów) - 18 (4,4,4,2,4)