Rajd Wielkiej Brytanii: Loeb dopełnia tytuł, wicemistrzostwo dla Forda

Francuz Sebastien Loeb wygrał rozgrywany w Walii kończący sezon WRC Rajd Wielkiej Brytanii. Drugie miejsce zajął Petter Solberg, jednak to nie on został Wicemistrzem Świata, tytuł ten przypadł Latvali.

Paweł Świder

Ostatni rajd samochodów wrc z silnikiem 2.0 w Mistrzostwach Świata wygrał Sebastien Loeb, który przyzwyczaił już kibiców do swojej absolutnej dominacji na rajdowych ścieżkach. To właśnie Francuz wykazał się największym kunsztem podczas rozgrywanego w Walii ostatniego rajdu sezonu, Rajdu Wielkiej Brytanii. Przez 20 odcinków specjalnych Mistrz Świata uzbierał sobie 19,1 s. przewagi nad Petterem Solbergiem, dla którego drugie miejsce to bardzo dobry wynik. Loeb w trakcie rajdu wygrał największą ilość odcinków specjalnych (11).

Drugie miejsce dla Solberga pozwoliło mu na awans w klasyfikacji końcowej sezonu na podium, tuż przed Sebastiena Ogiera, który w piątek pogrzebał swoje szanse na utrzymanie wicemistrzostwa rozbijając swojego Citroena C4. Trzecie miejsce w generalce to znakomity wynik dla Norwega zważywszy na to, że Solberg miał do dyspozycji prywatnego Citroena i nie mógł korzystać z pełni zaplecza technicznego, jakie posiadał zespół Citroen Racing. Kierowca stwierdził, że pod koniec musiał myśleć o tytule II WIcemistza i dlatego nie walczył do końca na limicie o zwycięstwo w rajdzie. Jak sam powiedział to dla niego niesamowity sezon.

Największą radość na mecie wykazywał Jari-Matti Latvala, dla którego podium w Rajdzie Wielkiej Brytanii oznacza awans na drugie miejsce i zaszczytny tytuł Wicemistrza Świata. Fin zdradził, że jego celem na ten rajd była trzecia pozycja, jednak błąd Ogiera wywindował go na drugie miejsce, co było dla niego sporą niespodzianką. Kierowca Forda ma nadzieję, że w przyszłym roku będzie mógł spokojnie walczyć o tytuł wśród kierowców. Latvala na mecie zanotował ponad 1,5 minuty straty.

Tuż za podium znalazł się Mikko Hirvonen, dla którego nie był to udany sezon. Fin miał zdobyć mistrzostwo świata w poprawionym Focusie, a tymczasem po serii niepowodzeń kończy sezon na 6. Miejscu. Nie wiadomo, czy wobec tego w przyszłym sezonie również będzie liderem teamu. Jak sam mówi chciałby jak najszybciej zapomnieć o tym sezonie. Przyszły sezon przyniesie rewolucyjne zmiany, na których Hirvonen chciałby skorzystać i móc nareszcie odebrać tytuł Loebowi.

Piąta lokata w rajdzie przypadła Daniemu Sordo, który kolejny rok nie pokazał nic wielkiego. Wiadomo już, że w przyszłym roku Hiszpan nie będzie jeździł w Citroenie. Kierowca pożegna się z Citorenem już za dwa tygodnie, następnie skoncentruje się na poszukiwaniu nowego pracodawcy. Najprawdopodobniej będzie to Ford lub Mini.

Szósty Henning Solberg również odniósł się do przyszłorocznych zmian w samochodach. Norweg na mecie wspominał 4 lata spędzone za kierownicą Forda Focusa WRC i jest szczęśliwy z tego, że udało mu się przebrnąć przez te lata. Na przyszły rok Solberg pozostaje w wrc, wielkie nadzieje lokuje w nowych rajdówkach wrc z silnikiem 1.6. Pozycje 8 i 9 zajęli Kimi Raikkonen i Mads Ostberg, który zapewnił najprawdopodobniej ostatnie punkty w Mistrzostwach Świata Subaru Imprezie WRC.

W klasyfikacji SWRC zwyciężył Mads Ostberg za kierownicą Forda Fiesty S2000. Drugie miejsce wywalczył jadący tą samą konstrukcją Craig Breen. Michał Kościuszko nie zaliczy tego startu do udanych, po raz kolejny wypadł poniżej oczekiwań i zajął 5. Miejsce w klasyfikacji cyklu. Tytuł Mistrza Świata w SWRC przypadł trzeciemu w Wielkiej Brytanii Xeviemu Ponsowi. W PCWRC triumfował Armino Araujo w Mistubishi Lancerze Evo X.