Sverre Isachsen mistrzem Europy

Podczas ostatniej tegorocznej rundy Mistrzostw Europy Rallycross, rozegranej na czeskim torze w Sosnovej, zapadły decydujące rozstrzygnięcia w dywizji 1. Tytuł mistrzowski zdobył Norweg Sverre Isachsen.

Mateusz Senko

Zwycięstwo w Czechach dało Sverre Isachsenowi pierwszy w karierze tytuł mistrza Europy w dywizji 1. Wicemistrzostwo przypadło Szwedowi Michaelowi Jernbergowi, drugiemu w Sosnovej, który w klasyfikacji stracił do Isachsena dziewięć punktów. Trzecie miejsce w dywizji 1 zajął jej 14-krotny mistrz, Kenneth Hansen. Szwed nie zaliczy czeskiej rundy MERC do udanych, finiszował bowiem poza pierwszą dziesiątką. Podium w domowej rundzie uzupełnił Czech Pavel Koutny, a piąte miejsce zajął dobrze znany z rajdów WRC Henning Solberg.

W dywizji 1A zdobywcę tytułu mistrzowskiego poznaliśmy już podczas rundy MERC w Słomczynie. 17- letni Norweg, Mats Lysen zdominował tegoroczne rozgrywki, zwyciężając w trzech rundach i tylko dwa razy plasując się poza podium. Podczas zawodów w Sosnovej był trzeci, a dwie pierwsze lokaty zajęli Rosjanie. W Czechach wygrał Eduard Leganov, co dało mu tytuł wicemistrzowski w dywizji 1, z przewagą jednego punktu nad Timurem Timerzyanovem, czwartym w Sosnovej. Drugie miejsce w dywizji 1A podczas czeskiej rundy MERC zajął Ildar Rachmatulin.

Także Knut Ove Børseth przypieczętował tytuł mistrza Europy już na torze w Słomczynie. Norweg triumfował w dywizji 2 ze sporą przewagą nad rywalami. Knut Ove Børseth nie zamierzał jednak zwalniać i był najszybszy także podczas ostatniej rundy MERC w Sosnovej. Drugie miejsce zajął triumfator ze Słomczyna, Belg Guino Kenis, a trzeci był Czech Roman Castoral. Tytuł wicemistrzowski przypadł Josowi Sterkensowi, czwartemu w Sosnovej, a pięć punktów za nim znalazł się Guino Kenis.

W sezonie 2009 powstał Poland Rallycross Team, skupiający polskich zawodników startujących w Mistrzostwach Europy Rallycross. Podczas rund MERC zobaczyliśmy między innymi Tomasza Nowaka, Michała Guranowskiego, Marcina Wicika, Kamila Sokołowskiego i Łukasza Zolla. Zdecydowanie najlepsze wyniki zanotował ostatni ze wspomnianych. Łukasz Zoll dwukrotnie punktował w MERC, zajmując siódme miejsce w Szwecji i rewelacyjną, drugą lokatę podczas zawodów w Słomczynie. W przyszłym sezonie Zoll zapowiada już regularne starty w dywizji 2 w MERC. W dywizji 2 punktował również Marcin Wicik, a kilka "oczek" w dywizji 1A zdobyli Tomasz Nowak, Kamil Sokołowski i Michał Guranowski.