Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe
Rajdy terenowe
Rajd Dakar - 8. etap
  • 10 Stycznia 2017, 11:00

Kończymy dzisiejszą relację z trays 8. etapu z metą w Salta. W środę dziewiąty etap, kolejny rozgrywany wyłącznie na terenie Argentyny.

 

Jakub Przygoński ostatecznie 14. na mecie 8. etapu. Kierowca ORLEN Team utrzymał więc wysoie 8. miejsce w klasyfikacji generalnej!

Przypominamy, że dzisiaj pozycję lidera stracił Gerard de Rooy, który ma w swojej załodze polskiego mechanika Dariusza Rodewalda.

Na mecie jest już dziewięć załóg samochodowych. Czekamy na Jakuba Przygońskiego, który na kolejnych punktach pomiarowych zajmował 14. miejsce.

Natomiast wśród quadowców triumfował Ignacio Casale.

9. etap wygrał Sebastien Loeb. Francuz dojechał przed Stephane Peterhanselem.

Wkrótce WP11 powinien minąć Rafał Sonik.

W klasyfikacji samochodów bez zmian. Prowadzi Sebastien Loeb, drugi jest Stephane Peterhansel, a trzeci Cyril Despres.

Wśród quadów prowadzi jak na razie Ignacio Casale, a za nim jedzie lider Sergiej Kariakin.

To już oficjalnie. Wygrał Joan Barreda, a drugi był Matthias Walkner. Trzecie miejsce zdobył Sam Sunderland.

Jakub Przygoński (ORLEN Team) utrzymuje równe tempo. Po WP8 jest 14.

Wszystko wskazuje na to, że wśród motocyklistów najszybszy był Joan Barreda.

9. miejsce utrzymuje Rafał Sonik.

Za chwilę do WP8 powinien dojechać Jakub Przygoński.

Potwierdzenie:

Sebastien Loeb wyruszł na dalszą część wtorkowego etapu. Francuz ljest liderem w kategorii samochodów i ma blisko trzy minutową przewagę nad Cyrilem Despresem.

Juan Pedrero zwolnił tempo i stracił drugie miejsce za Joanem Barredą. Hiszpan zmierzy pewnie do mety prowadząc na 8. etapie.

Siergiej Karakin ruszył na trasę drugiej części 8. etapu. Wznawiamy więc rywalizację quadów, gdzie liderem był Ignacio Casale.

Na drugim punkcie pomiarowym CP2 Michael Metge traci wyraźnie dystans do lidera Joana Barredy. W ten sposób nowym wiceliderem etapu został Matthias Walkner.

 

Rajd Dakar wyjeżdża dziś z Boliwii i wraca do Argentyny

Grupa motocyklistów, która wznowiła jazdę jest już za kolejnym WayPointem. Prowadzi niezmiennie Joan Barreda.

Mamy jeszcze jedno potwierdzenie wyników dzisiejszego etapu wśród ciężarówek 

Po dojeździe do CP1 praktycznie całej stawki samochodów Jakub Przygoński spadł o jedno miejsce na 14. lokatę. W wynikach generalnych kierowca ORLEN Team jest 8.

   

Dramat wicelidera w rywalizacji quadów. Simon Vitse uszkodził maszynę i nie dotrze do mety 8. etapu. Francuz po siedmiu etapach zajmował wysokie 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, w swoim debiucie w Rajdzie Dakar.

Joan Barreda rozpoczyna na swojej Hondzie drugą część dzisiejszego etapu. Hiszpan po CP1 prowadzi z przewagą prawie półtorej minuty nad najbliższym rywalem.

Martin Van Den Brink wygrał etap wśród kierowców ciężarówek! Holender wyprzedził o zaledwie 17 sekund Federico Villagrę. Trzeci ze stratą 42 sekund był Eduard Nikolaev.

Poważny spadek Gerarda de Rooya, który na kolejnym WayPoincie jest dopiero 9. W wirutalnej klasyfikacji generalnej Holender traci pozycję lidera na rzecz Dmitry Sotnikova.

Do WP2 liderem w klasyfikacji ciężarówek był Martin Van Den Brink. Drugie miejsce zajmował Gerard de Rooy, w załodze którego jest Dariusz Rodewald.

Dakarowa karuzela jest obecnie na odcinku dojazdowym do punktu w którym rozpocznie się druga część 8. etapu.

Niemal wszyscy zawodnicy dojechali do CP1. Punkt ten jest strefą netralizującą.

Adam Tomiczek jest 35., a Paweł Stasiaczek 94. po WP4.

Kamil Wiśniewski jest 12. na WP4.

Wśród motocyklistów na prowadzeniu jest Joan Barreda.

Tempo utrzymuje Jakub Przygoński, który na WP4 miał 13. czas. Prowadzi Sebastien Loeb.

Rafał Sonik osiągnął 9. czas na WP4.

Za chwilę do WP4 powinno dojechać Rafał Sonik oraz Kamil Wiśniewski.

Jakub Przygoński (ORLEN Team) dojechał do WP2 na 13. miejscu.

Sebastien Loeb jest już na mecie pierwszej części OS-u. Mistrz WRC ma blisko 4 minuty przewagi nad Stephane Peterhanselem. Do dwóch Peugeotów powinien wkróce dołączyć i trzeci za kierownicą, którego zasiada Cyril Despres. 

Na trasę Dakaru wyjeżdża również ciężka kawaleria. Ciężarówki pokonają dzisiaj trasę do pierwszego checkpointu i zakończą rywalizację. 

Sebastien Loeb nowym liderem wirtualnej klasyfikacji generalnej! Francuz na WP3 wypracował ponad 3-minutową przewagę nad Stephane Peterhanselem.

Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski dojechał do WP2. Tym razem wyżej jest "SuperSonik", który awansował na 8. miejsce. Prowadzi wciaż Ignacio Casale.

Adam Tomiczek z ORLEN Team jest już na mecie pierwszej części OS-u. Polak traci do lidera prawie 15 minut i plasuje się obecnie na 35. miejscu.

Jakub Przygoński dojechał do WP1 z trzynastym czasem. Kierowca ORLEN Team traci niecałe 5 minut do lidera Stephane Peterhansela.

Tymczasem na drugie miejsce u motocyklistów awansował Juan Pedrero. Hiszpan wyjeżdżał na trasę jako 21. i pokazał wyśmienite tempo. Pedrero ma nieco ponad minutę straty do lidera Joana Barredy.

Na WP1 są także kierowcy samochodów. Prowadzi Peterhansel z przewagą 54 sekund nad Loebem i półtorej minuty nad Despresem.

Jaon Barreda liderem po pierwszej części ósmego etapu. Hiszpan ma dwie minuty przewagi nad Michaelem Metge i 2,5 nad trzecim Matthiasem Walknerem.

Tak dzisiejszy etap zapowiadał mistrz Dakaru z 2015 roku:

Dobrze rozpoczęli nasi quadowcy. Kamil Wiśniewski na pierwszym waypoincie jest 7. , a Rafał Sonik 10.

Adam Tomiczek niestety spadł w wynikach 8. etapu na odległe 53. miejsce. Kierowca ORLEN Team minął drugi punkt pomiarowy.

Wkrótce do walki włączą się również załogi samochodowe. Wśród nich trasę otwiera lidera rajdu Stephane Peterhansel.

Na trzecim punkcie pomiarowym trójka liderów w kategorii motocykli utrzymała prowadzenie. Liderem jest Joan Barreda. Pierwsi zawodnicy docierają także do strefy neutralizacji i zakończenia pierwszej części ósmego etapu.

Trzech quadowców dojechało do WP1. Liderem z przewagą dwóch minut nad Siergiejem Karakinem jest Ignacio Casale.

Rajd Dakar ruszył dziś w trasę powrotną z Boliwii do Argentyny 

W dalszej części trasy liderem jest w dalszym ciągu Barreda. 1,5 minutową stratę zachował drugi Michael Metge.

Do WP1 dojechał również Adam Tomiczek. Polak legitymuje się ostatnim 20. czasem spośród zawodników, którzy minęli pierwszy waypoint.

Na WP1 najlepszym czasem popisał się Joan Barreda. Drugi jest Michel Metge, a trzeci Matthias Walkner. Czwarty ze stratą dwóch i pół minuty jest lider Sam Sunderland.

Oczekujem na to, aż pierwsi motocykliści dotrą do punktu pomiarowego. W między czasie ruszyła rywalizacja wśród quadów. Trasę otworzył Sergiej Kariakin. Kamil Wiśniewski wystartuje o 12:11, a Rafał Sonik trzy minuty później.

Na trasie jest już szesnastka motocyklistów, w tym startujący jako 15. Adam Tomiczek z Orlen Team 

Druga część etapu maratońskiego została podzielona na dwie części. Po 176 km i pierwszym checkpoincie nastąpi strefa neutralizacji. Zawodnicy trasą dojazdową przejadą na start drugiej części odcinka specjalnego 8. etapu.

Trasę 8. etapu prezentuje na grafice Jakub Przygoński 

Przypominamy, że dzisiejszy etap również został skrócony

Na trasie jest już czołówka motocylistów. Odcinek specjalny otworzył zwycięzca poniedziałkowego etapu - Ricky Brabec.

Wczoraj życiowy wynik uzyskał debiutujący w Dakarze Adam Tomiczek. Motocyklista ORLEN Team uzyskał 13. czas i awansował w klasyfikacji generalnej

fot. ORLEN Team fot. ORLEN Team

Dzisiaj przed zawodnikami druga część etapu maratońskiego. Organizatorzy byli zmuszeni zmodyfikować trasę odcinka specjalnego z powodu ulewnych deszczów, przez które poziom rzeki, przecinającej trasę niebezpiecznie wzrósł. Wobec tego na 174. kilometrze zaplanowano neutralizację, stąd zawodnicy przejadą 176 km dojazdówki na drugą część odcinka. W rezultacie zmian, oes został skrócony o 73 km.

>
Zobacz również