Stracili prowadzenie i prawdopodobnie awans - relacja z meczu Słowenia - Stany Zjednoczone

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Reprezentacja Słowenii w drugiej kolejce grupy C dziewiętnastej edycji mistrzostw świata, które od jedenastego czerwca odbywają się na boiskach Republiki Południowej Afryki zremisowała 2:2 z drużyną Stanów Zjednoczonych, choć do przerwy prowadziła. Mecz rozegrany został na stadionie Ellis Park w Johannesburgu.

W tym artykule dowiesz się o:

W trzynastej minucie znakomitą akcję rozegrali Słoweńcy, a efektownym i przede wszystkim niezwykle skutecznym strzałem z dystansu ponad dwudziestu metrów w światło bramki zakończył ją Valter Birsa, który nie dał najmniejszych szans Timowi Howardowi.

Później sytuacja na boisku bardzo się wyrównała, choć na bohatera spotkania powoli wyrastał golkiper zespołu z Europy Samir Handanovic.

Tuż przed przerwą świetnej okazji nie zmarnował Milivoje Novaković, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali i podwyższył wynik na 2:0.

Po powrocie z szatni szybko stratę zniwelowali Amerykanie, a to za sprawą Landona Donovana. 28-letni zawodnik Los Angeles Galaxy popisał się bramką niesamowitej urody.

Zdobyty gol wyraźnie uskrzydlił team Boba Bradleya. Słoweńców niejednokrotnie z opresji ratował dobrze interweniujący Handanovic, który w minionym sezonie stał między słupkami we włoskim Udinese.

W 82. minucie cenny punkt dla USA wywalczył Michael Bradley dzięki podaniu Jozy'ego Altidore'a, który zgrał piłkę w pole karne, do której doszedł jego kolega.

Po tym rezultacie wyklarowała się ciekawa sytuacja w grupie C, w której dwa "oczka" do prowadzących przed zaplanowanym na wieczór meczem Anglików z Algerią Słoweńców tracą Amerykanie, którzy mają jednak poważne szanse na awans do dalszej fazy rywalizacji, ale pod warunkiem, że pewnie, bo z przewagą co najmniej dwóch goli pokonają ekipę z Afryki.

Słowenia - Stany Zjednoczone 2:2 (2:0)

1:0 - Valter Birsa 13'

2:0 - Zlatan Ljubijankić 42'

2:1 - Landon Donovan 48'

2:2 - Michael Bradley 82'

Słowenia: Samir Handanovic - Miso Brecko, Marko Suler, Bostjan Cesar, Bojan Jokic, Andraz Kirm, Robert Koren, Aleksander Radosavljevic, Valter Birsa (87' Zlatko Dedić), Zlatan Ljubijankić (74' Nejc Pecnik), Milivoje Novakovic.

USA: Tim Howard - Steve Cherundolo, Oguchi Onyewu (80' Herculez Gomez), Jay Demerit, Carlos Bocanegra, Clint Dempsey, Michael Bradley, Jose Francisco Torres (46' Maurice Edu), Landon Donovan, Jozy Altidore, Robbie Findley (46' Benny Feilhaber).

Żółte kartki: Bostjan Cesar, Marko Suler, Bojan Jokić, Andraz Kirm (Słowenia) oraz Robbie Findley (Stany Zjednoczone).