Dlaczego piłka nożna jest ulubioną rozrywką Polaków?

Euro 2016. Kilkanaście tysięcy kibiców na lotnisku im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Ci, którzy nie zmieścili się w hali przylotów, zajęli miejsca na parkingu. Chóralne śpiewy, głośne okrzyki - atmosfera ogólnej euforii.

Michał Bugno
Michał Bugno
reprezentacja Polski WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: reprezentacja Polski

Wszyscy czekają na piłkarzy reprezentacji Polski, którzy w ostatnich dniach porwali cały naród. Wywalczyli awans z grupy finałowej Euro 2016, przeszli przez 1/8 finału i jak równy z równym walczyli w ćwierćfinale z Portugalczykami - późniejszymi mistrzami Europy. Odpadli dopiero po rzutach karnych.

Kiedy piłkarze pojawili się w hali przylotów, rozległo się gromkie "Dziękujemy!". Polscy kibice byli dumni ze swojej drużyny, która po raz pierwszy w historii zagrała w ćwierćfinale mistrzostw Europy, dostarczając im wielu emocji.

Największe owacje zebrał trener Adam Nawałka i - a jakże - Robert Lewandowski. Duże wsparcie dostał też Jakub Błaszczykowski, który kilkanaście godzin wcześniej nie wykorzystał rzutu karnego, decydującego o awansie Portugalii do półfinału.

Wchodzących do autokaru piłkarzy musiał oddzielać kordon ochroniarzy, a wyjazd autokaru z lotniska zajął dobry kwadrans. Na bardziej gorące powitanie na polskiej ziemi mógł liczyć chyba tylko papież Jan Paweł II.

Tu rodzi się pytanie - dlaczego to właśnie piłka nożna jest ulubioną rozrywką Polaków?

1. Niesamowite emocje

Żaden sport nie dostarcza tak wielkich emocji jak piłka nożna. Łzy w oczach kibiców podczas meczów najwyższej rangi to niezwykle częste zjawisko. Jeśli identyfikujesz się z wybranym klubem lub drużyną narodową, a futbol jest twoją pasją, oglądając mecze możesz przeżyć cały wachlarz emocji - począwszy od rozpaczy, poprzez złość, po radość i wzruszenie, a na prawdziwej euforii skończywszy.

2. Integracja z innymi kibicami

Nic nie integruje bardziej niż piłkarskie emocje, wspólne kibicowanie i wypady na mecze. Oglądając spotkanie piłkarskie w pubie lub na stadionie spędzamy czas z ludźmi, którzy mają taką samą pasję, wspierają tę samą drużynę i przeżywają podobne emocje. Kiedy pada ważny gol, na trybunach wpadają sobie w ramiona ludzie, którzy zupełnie się nie znają.

3. Sukcesy kadry Adama Nawałki

Przez wiele lat lat Polska nie mogła pochwalić się żadnymi sukcesami w piłce nożnej, a mimo to kibice nad Wisłą całym sercem kochali tę dyscyplinę sportu. Przez 16 lat nie graliśmy w finałach mistrzostw świata, ani Europy. Zmieniło się to dopiero w 2002 roku za sprawą kadry Jerzego Engela. Dziś mamy reprezentację, która na Euro 2016 dotarła do ćwierćfinału i która w rankingu FIFA zajmuje rekordowe miejsca. Kibicowanie takiej drużynie to jeszcze większe emocje, większa przyjemność i rosnące uczucie dumy narodowej.

4. Gwiazdy reprezentacji

Całymi latami za największe gwiazdy reprezentacji Polski uchodzili bramkarze. "Spoko nie ma bólu mamy Dudka z Liverpoolu" - śpiewał zespół Golden Life w piosence o naszej drużynie na mistrzostwa świata w Korei i Japonii. Dziś poza świetnymi bramkarzami (Wojciech Szczęsny z Juventusu, Łukasz Fabiański ze Swansea City) możemy pochwalić się kilkoma gwiazdami w środku pola.

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) już dziś uznawany jest za piłkarza wszech czasów w polskim futbolu. Ostoją defensywy reprezentacji są grający na światowym poziomie Kamil Glik (AS Monaco) i Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), a w środku pola prym wiodą Kamil Grosicki (Hull City) i Grzegorz Krychowiak (obecnie West Bromwich Albion, wcześniej Sevilla i PSG). Nie można też zapominać o naszej dwójce z włoskiego Napoli - pomocniku Piotrze Zielińskim i napastniku Arkadiuszu Miliku, który - będąc w pełni zdrowia - wraz z Robertem Lewandowskim może stworzyć w ataku prawdziwy duet marzeń.

5. Euro 2012 w Polsce

Organizacja Euro 2012 w Polsce okazała się wielkim sukcesem organizacyjnym. Dzięki turniejowi pokazaliśmy się jako niezwykle pozytywny i gościnny naród, który jest otwarty na świat i który warto odwiedzać. Zyskaliśmy też nowe drogi i wspaniałe, nowoczesne stadiony, które odmieniły piłkarski krajobraz naszego kraju. Teraz wyjazdy na mecze do największych miast i oglądanie meczów z trybun pięknych obiektów to dla kibiców czysta przyjemność.

6. Dostępność

Do uprawiania znacznej liczby dyscyplin sportowych potrzebne są odpowiednie obiekty, specjalistyczny sprzęt, a przede wszystkim pieniądze. Piłka nożna jest inna - dostępna dla każdego. Wystarczy zebrać ludzi, kupić piłkę i znaleźć plac do gry. Dziś w Polsce roi się od dobrze przygotowanych Orlików, ale przez wiele lat do rozegrania meczu wystarczyło trochę zieleni, piłka i choćby dwa plecaki, które - rzucone kilka metrów od siebie - mogły posłużyć za bramki.

7. Uczta dla rozumu

Oprócz przygotowania fizycznego w piłce nożnej niezwykle ważną rolę odgrywa taktyka. Kibice, którzy kochają futbol, mogą czerpać przyjemność z analizy wariantów taktycznych, obserwowania rozmaitych strategii czy podziwiania akcji kombinacyjnych. Choć piłka uchodzi za prostą grę, wcale taką nie jest. To prawdziwa uczta dla rozumu kibica. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago dowodzą, że piłkarscy fani są dzięki temu lepsi w opracowywaniu planów działań i szybciej podejmują decyzje.

8. Masowość i wszechobecność

Podczas mistrzostw świata lub Europy piłką nożną w Polsce interesują się praktycznie wszyscy. Futbol jest obecny w codziennych rozmowach, jest w telewizji, w prasie, w radiu, w internecie, w reklamach, na billboardach, na podwórku, w szkole i w strefach kibica. Jest po prostu wszędzie i bardzo mocno wrasta w polską mentalność. Niezależnie od wyników naszych piłkarzy.

Wygraj 100 podwójnych biletów na mecze Polaków.

Weź udział w loterii i sprzedaży premiowej Coca-Cola i skorzystaj z ostatniej szansy na wygraną biletów na mecz Polska – Japonia na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji! Do zgarnięcia jest także 100 000 piłek z logo Coca-Cola i miliony puszek Coca-Cola Zero Cukru.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×