Mundial 2018. Bohaterowie Belgii byli bliscy gry dla Maroka

Nacer Chadli i Marouane Fellaini. To ich gole odwróciły losy meczu Belgia - Japonia (3:2) i dały awans "Czerwonym Diabłom" do ćwierćfinału MŚ. A niewiele zabrakło, byśmy oglądali ich na tym mundialu w barwach Maroka.

Kuba Cimoszko
Nacer Chadli (w środku) strzelił bramkę dla Belgii na wagę awansu do ćwierćfinału MŚ w Rosji Getty Images / Shaun Botterill / Nacer Chadli (w środku) strzelił bramkę dla Belgii na wagę awansu do ćwierćfinału MŚ w Rosji
W 65. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata, Roberto Martinez zdecydował się na podwójną zmianę. Wprowadził na boisko Marouane'a Fellainiego i Nacera Chadliego. Selekcjoner miał nosa. To oni zostali bohaterami wieczoru.

Za słaby na Maroko

74. minuta spotkania. Belgowie wciąż walczą o wyrównanie. Eden Hazard wrzuca piłkę w pole karne. Najwyżej wyskakuje tam Fellaini. Strzał głową jest nie do obrony. Mamy remis! Na 2:2 trafia zawodnik, który jeszcze jako junior został odrzucony przez młodzieżówkę Maroka.

Abdellatif, ojciec Marouane'a, a w przeszłości marokański bramkarz, miał nadzieję, że syn pójdzie w jego ślady. To on namówił go w dzieciństwie, by zmienił dyscyplinę z biegów długodystansowych na futbol. A kiedy był już nieco starszy, zadzwonił do federacji Maroka, że obecny piłkarz Manchesteru United chciałby reprezentować ten kraj.

W 2005 roku Fathi Jamal przygotował swój zespół do walki o kwalifikację na mistrzostwa świata juniorów. Postanowił przetestować gracza Borinage. Ale ten nie pasował do jego koncepcji. Był bardzo powolny, za słabo grał głową i źle się ustawiał. - Fellaini miał 18 lat i nie był zbyt dobry - mówi dzisiaj bez ogródek trener.

Według relacji zawodnika szkoleniowiec podziękował mu w bardzo mocnych słowach. - Nie zagrasz dla Maroka. Jesteś zbyt wysoki i nie potrafisz grać w piłkę! - miał powiedzieć. - To czyste kłamstwa - zaprzecza Jamal.

Fakt jest taki, że kiedy kilka lat później do gry w Maroku przekonywał go opiekun kadry seniorów, ten odrzucił taką opcję. W 2014 roku podziękowała mu za to nawet królowa Belgii.

Nie mógł się zdecydować

94. minuta poniedziałkowego starcia. Kilkanaście sekund do końca. Wszyscy już czekają na dogrywkę. Ale Belgia rusza z kontrą. Kevin De Bruyne holuje piłkę przez kilkadziesiąt metrów, podaje do Thomasa Meuniera, a ten wykłada ją przed pustą bramkę Nacerowi Chadli. Gol! Belgia jest w ćwierćfinale, dzięki piłkarzowi, który zaczynał od reprezentowania Maroka...

Pomocnik występujący obecnie na co dzień w West Bromwich Albion urodził się w marokańskiej rodzinie w Liege. Już jako junior zbierał świetne recenzje i miał możliwość gry dla młodzieżówek Belgii. Ale w 2009 roku odrzucił taką możliwość.

- Mam nadzieję zagrać w Maroku. To moje pochodzenie. Federacja belgijska skontaktowała się ze mną, gdy byłem młodszy, ale nie chciałem dla nich grać - wyjaśniał zawodnik ówcześnie reprezentujący AGOVV Apeldoorn dla Mountakhab.net.

Rok później, 17 listopada jego marzenie się spełniło. Założył koszulkę Maroka w spotkaniu towarzyskim z Irlandią Północną. Został nawet zawodnikiem meczu. Wydawało się, że zespół zostanie solidnie wzmocniony przed Pucharem Narodów Afryki. Tymczasem trzy miesiące później Chadli zmienił zdanie.

- Dostałem powołania do obu kadr. Odbyłem owocną dyskusję z selekcjonerem Leekensem i zdecydowałem się grać dla Belgii. Mimo wszystko mam nadzieję, że marokańscy kibice wciąż będą mnie wspierać - oznajmił pomocnik na swojej stronie internetowej, po czym zagrał przeciwko Finlandii (0:0).

Do dzisiaj 28-latek wystąpił w 48 spotkaniach tej drużyny narodowej. Fellaini ma na swoim koncie 85 meczów. Obaj byli w składzie reprezentacji Belgii na mistrzostwach świata w Brazylii przed czterema laty.

Czy bez Fellainiego i Chadliego reprezentacja Belgii byłaby równie mocna?