WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Zobacz drużynę

Mundial 2018. Kenijczycy oburzeni wyjazdem władz na MŚ. "Niech ktoś nas ratuje!"

Kenijczycy oburzeni wyjazdem 20 parlamentarzystów na mistrzostwa do Rosji. Nie wiadomo, ile finalnie kosztowała wycieczka przedstawicieli państwa, w którym średnia krajowa wynosi 150 USD. Mówi się o setkach tysięcy dolarów.
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek
WP SportoweFakty / Michał Kołodziejczyk / Stadion w Kazaniu

Wejdź na TYPER.WP.PL i obstawiaj wyniki meczów MŚ!

Jak ustalił brytyjski "Star", 20 kenijskich parlamentarzystów pojechało do Rosji, aby wziąć udział w mistrzostwach świata. Według gazety, 2-tygodniowa podróż miała być fundowana z pieniędzy publicznych. Kenijczycy są oburzeni, uważają, że jest to strata pieniędzy państwa, w którym średnia krajowa wynosi 150 dolarów.

Parlamentarzyści początkowo nie mieli brać udziału w mistrzostwach. - Zostaliśmy zaproszeni, ale zrezygnowaliśmy, ponieważ jest to zbyt kosztowne i byłoby marnowaniem pieniędzy - powiedział tamtejszy minister sportu, Rashid Echesa. Urzędnik dodał, że taka podróż mogłaby wynieść kraj nawet 3,3 mln funtów. Na zarzuty, jakoby członkowie parlamentu mieli jednak być w Rosji odpowiedział, że nie ma wiedzy na ten temat i jeśli rzeczywiście pojechali, to z prywatnych środków.

Michael Sialai, sekretarz Zgromadzenia Narodowego potwierdził, że parlamentarzyści polecieli do Rosji, a ich rachunki są opłacane przez kenijską Służbę Parlamentarną.

Rządzący pochwalili sie wyjazdem w swoich mediach społecznościowych. Senator Millicent Omega wstawiła zdjęcia z półfinałowego meczu Chorwacja - Anglia (2:1), co zostało szeroko komentowane przez kenijskich obywateli.

Użytkownicy nie zostawili suchej nitki na świętującej zwycięstwo Chorwacji senator. - Kenia tonie w długach, a my wysyłamy "urzędników" na Puchar Świata. Nawet Anglia nikogo nie wysłała. Niech ktoś nam pomoże!

  

- Tylko w Kenii pieniądze podatników są przeznaczane, by ułatwić 20 parlamentarzystom wyjazd na rosyjski festiwal. Niestety, nie mogą oni zająć się lokalnym futbolem i tutejszymi talentami, bo są zbyt zajęci obnoszeniem się swoimi zdjęciami z Rosji - grzmią. 

Cena biletu lotnicze z Nairobi (stolica Kenii) do Rosji oscyluje wokół 4 tys. dolarów amerykańskich. Z tego wynika, że same loty kosztowały podatników ok. 80 tyś. dolarów. Do tego dochodzą koszty hoteli, wyżywienia i transportu na miejscu. Nie wiadomo, gdzie zatrzymali się ustawodawcy podczas ich 12-dniowej wycieczki do Rosji, nie wiadomo też, kto pokrył koszty biletów na mecze. Sama wejściówka na niedzielny (15 lipca) finał kosztuje ok. 2 tyś dolarów, co przy 20 parlamentarzystach daje kolejne 40 tyś. dol.

Sekretarz Zgromadzenia Narodowego cytowany przez "Star" w ten sposób tłumaczy wycieczkę parlamentarzystów: - Zostali zaproszeni, aby zdobyć doświadczenie w międzynarodowych turniejach i zrozumieć międzynarodowe standardy, które pomogą w rozwoju kenijskiego sportu.

Wspomniał również o oficjalnym raporcie z wizyty, który zostanie przygotowany po powrocie rządzących.

14 członków kenijskiego Zgromadzenia Narodowego i 6 senatorów pojechało, aby obejrzeć 4 mecze, w tym finał mistrzostw świata. Jak informuje "BBC", podczas podróży służbowej rządzący mają prawo do dziennych wydatków w wysokości 1000 dolarów amerykańskich. Nie wiadomo, ile finalnie wyniesie wyjazd ustawodawców.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. To dlatego Anglicy przegrali w półfinale. "Byli tak przygotowani, jak w swojej lidze"Czy uważasz, że rządzący powinni reprezentować swój kraj na tego typu imprezach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
bbc.com the-star.co.ke Twitter Facebook

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.