Ciao Italia! - relacja z meczu Włochy - Urugwaj

Reprezentacja Włoch za burtą mistrzostw świata! W starciu z Urugwajem zespół Cesare Prandellego przyjął defensywną taktykę i w ostatnim kwadransie zapłacił za to wysoką cenę!

Szymon Mierzyński
Przed spotkaniem sytuacja była jasna. Włochom do pełni szczęścia wystarczał remis, zaś piłkarze Oscara Tabareza potrzebowali pełnej puli. To zdeterminowało przebieg pierwszej połowy. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego nie forsowała tempa i bardzo spokojnie pilnowała korzystnego dla siebie wyniku. Urugwajczycy natomiast nie potrafili znaleźć sposobu na przełamanie defensywy rywala i pierwszą klarowną sytuację stworzyli dopiero w 33. minucie, gdy Gianluigi Buffon kapitalnie obronił uderzenia Luisa Suareza i Nicolasa Lodeiro.Prawdziwe emocje zaczęły się po przerwie. W 59. minucie koszmarne pudło w sytuacji sam na sam z bramkarzem zaliczył Cristian Rodriguez, a już po minucie Włosi grali w osłabieniu. Za bezmyślny faul sędzia wyrzucił bowiem z boiska Claudio Marchisio. To był moment, który natchnął Urugwajczyków do jeszcze śmielszych ataków.
W 66. minucie kolejną kapitalną okazję miał Suarez, lecz strzelił wprost w Buffona. Z kolei niespełna kwadrans później zrobił coś, za co może go spotkać sroga kara. Starł się z Giorgio Chiellinim gryząc go w ramię! Włoski zawodnik był zbulwersowany zachowaniem przeciwnika i demonstracyjnie pokazywał wszystkim miejsce, w które miał zostać zraniony. Dla Suareza to już drugi podobny wybryk. W sezonie 2012/2013 podobnie zachował się w starciu z Chelsea Londyn, a jego ofiarą padł wówczas serbski defensor Branislav Ivanović.

Najważniejsze wydarzenie potyczki na Estadio das Dunas w Natal miało jednak miejsce w 81. minucie. Właśnie wtedy zespół Oscara Tabareza zadał decydujący cios! Z rzutu rożnego dośrodkował Gaston Ramirez, a piłkę do siatki głową skierował Diego Godin. Fatalnie zachowali się w tej sytuacji obrońcy, którzy nie zrobili nic, by zapobiec nieszczęściu.

Skrót meczu Skrót meczu Włochy - Urugwaj Źródło: TVP S.A.

Ekipa Cesare Prandellego musiała błyskawicznie zmienić taktykę. Nic jednak nie wskórała, bo choć rzuciła się do falowych ataków, to nie stworzyła ani jednej sytuacji, którą można określić mianem stuprocentowej. Urugwaj wygrał ostatecznie 1:0 i to on - z 2. miejsca w tabeli - awansował do 1/8 finału. Sensacyjnym zwycięzcą grupy D została natomiast Kostaryka, która zremisowała z Anglią.

Włochy - Urugwaj 0:1 (0:0)
0:1 - Diego Godin 81'

Włochy: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Matteo Darmian, Mattia De Sciglio, Andrea Pirlo, Claudio Marchisio, Marco Verratti (75' Thiago Motta), Mario Balotelli (46' Marco Parolo), Ciro Immobile (71' Antonio Cassano).

Urugwaj: Fernando Muslera - Martin Caceres, Diego Godin, Alvaro Pereira (63' Christian Stuani), Jose Maria Gimenez, Cristian Rodriguez (78' Gaston Ramirez), Alvaro Gonzalez, Egidio Arevalo, Nicolas Lodeiro (46' Maxi Pereira), Luis Suarez, Edinson Cavani.

Żółte kartki: Mario Balotelli, Mattia De Sciglio (Włochy).

Czerwona kartka: Claudio Marchisio /60' za faul/ (Włochy)

Sędzia: Marco Rodriguez (Meksyk).