W tym artykule dowiesz się o:
Radamel Falcao (Kolumbia) kontuzja: kolana
Kolumbijczyk był jednym z murowanych faworytów do zdobycia korony króla strzelców XX MŚ, ale w Brazylii Los Cafeteros będą sobie musieli radzić bez niego. Falcao z mundialu wykluczyła kontuzja kolana, której nabawił się... w meczu 1/16 finału Pucharu Francji z IV-ligowym Chasselay Monts Or Azergues. [ad=rectangle] Kolumbijczyk ucierpiał po bezpardonowym ataku Sonera Erteka - nauczyciela geografii, który grę w lokalnym klubie traktuje czysto hobbystycznie. Falcao rozpoczął walkę z czasem i w połowie maja wznowił treningi, ale nie był jeszcze na tyle zdrowy, by rywalizować na boisku na sto procent.
To ogromny cios dla Kolumbii, która straciła swojego najskuteczniejsza gracza - autora 9 trafień w eliminacjach.
Theo Walcott (Anglia) kontuzja: kolana
Jeszcze dłużej od Falcao z myślą o tym, że straci udział w mundialu, oswajał się Theo Walcott. Już 6 stycznia w meczu Pucharu Anglii z Tottenhamem doznał bowiem poważnej kontuzji kolana, z którą nie uporał się do dziś. Roy Hodgson, który bardzo liczył na skrzydłowego Arsenalu Londyn, miał pół roku na wymyślenie nowego planu na MŚ.
Victor Valdes (Hiszpania) kontuzja: kolana
Kto wie, czy nie wyszedłby z cienia Ikera Casillasa i nie byłby w Brazylii numerem "1" w bramce Hiszpanii. Nigdy się już tego nie dowiemy, bowiem w marcowym meczu z Celtą Vigo zerwał więzadła w kolanie.
Tym samym nie tylko stracił występ na MŚ, ale też w przykry sposób zakończył swoją przygodę z FC Barceloną, którą opuści 1 lipca, gdy wygaśnie jego kontrakt. Miał związać się z AS Monaco, ale wobec urazu i długiej rehabilitacji Francuzi chcą wycofać się ze wcześniejszych ustaleń.
Thiago Alcantara (Hiszpania) kontuzja: kolana
Pomocnik Bayernu Monachium urazu kolana doznał na początku kwietnia, ale po sześciu tygodniach miał wrócić do sprawności, co oznaczało, że Vicente del Bosque mógłby liczyć na niego w Brazylii. Tymczasem gdy wznowił treningi, uraz kolana się odnowił i z myślami o wyjeździe na MŚ musiał się pożegnać.
Rafael van der Vaart (Holandia) kontuzja: łydki
109-krotny reprezentant Holandii nie zagra na XX mistrzostwach świata z powodu kontuzji łydki. Straci tym samym szansę na występ na trzecim mundialu z rzędu. Pomocnik Hamburgera SV był członkiem reprezentacji Oranje na MŚ w 2006 i 2010 roku. Ma na koncie też udział w Euro 2004, 2008 i 2012.
Lewonożny rozgrywający z aktualnie grających Holendrów ma największe doświadczenie na niwie reprezentacyjnej. W drużynie narodowej zagrał już 109 razy - większy dorobek reprezentacyjny od niego mają tylko Edwin van der Sar (130) i Frank de Boer (112), którzy już kilka lat temu przeszli na emeryturę.
Kevin Strootman (Holandia) kontuzja: kolana
O tym, że ominie go pierwszy w karierze wytęp na mistrzostwach świata, pomocnik Romy dowiedział się już 10 marca, gdy w meczu z Napoli zerwał więzadło krzyżowe przednie w kolanie. Podczas gdy koledzy kadry będą walczyli w Brazylii, on będzie przechodził żmudną rehabilitację.
Franck Ribery (Francja) kontuzja: pleców
Francuza z gry w turnieju wyeliminował uraz pleców, przez który pauzował już w ostatnich meczach sezonu 2013/2014 i nie brał też udziału w treningach Trójkolorowych podczas zgrupowania przed mundialem. Selekcjoner Didier Deschamps do samego końca wierzył w to, że 3. aktualnie piłkarz świata wg FIFA będzie w stanie zagrać na MŚ, ale tuż przed wylotem drużyny do Brazylii zakomunikowano, że Ribery nie wystąpi na mundialu.
Spośród zawodników powołanych przez Deschampsa 31-letni skrzydłowy miał największe doświadczenie w reprezentacji. Brał udział w MŚ 2006 oraz 2010 i ma na koncie 81 występów w reprezentacji Francji, w których zdobył 16 bramek. Pięć z nich w eliminacjach do tegorocznego mundialu, co czyniło go najskuteczniejszym strzelcem grupy I, w której Francuzi rywalizowali między innymi z Hiszpanią.
Marco Reus (Niemcy) kontuzja: stawu skokowego
25-latek, który w minionym sezonie w 44 występach zdobył dla Borussii aż 23 bramki i zaliczył 23 asysty, stracił szansę wyjazdu na swój pierwszy mundial dosłownie na ostatniej prostej. Podczas rozegranego 6 czerwca towarzyskiego meczu z Armenią doznał urazu stawu skokowego, przez który będzie pauzował aż do września.
Ilkay Gundogan (Niemcy) kontuzja: pleców
Reus nie będzie jedynym nieobecnym w kadrze Niemiec. Przez problemy z nerwami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa cały miniony sezon stracił Ilkay Gundogan, który też nie zdążył wykurować się na mundial. Po raz ostatni pomocnik Borussii Dortmund na boisku pojawił się 10 sierpnia 2013 roku.
Riccardo Montolivo (Włochy) kontuzja: złamanie nogi
Kapitan AC Milan złamał nogę w jednym z ostatnich testów przed startem mistrzostw. Pechowy okazał się dla niego rozegrany 31 maja w Londynie mecz towarzyski z Irlandią - kontuzji doznał w 15. minucie tego spotkania w przypadkowym starciu z rywalem.
Roman Szyrokow (Rosja) kontuzja: ścięgna Achillesa
Na mundialu w Brazylii nie zagra też kapitan reprezentacji Rosji. 32-letni pomocnik urazu doznał w rozegranym 6 czerwcu towarzyskim meczu z Marokiem. Kontuzja była na tyle poważna, że musiał zostać zoperowany i XX MŚ obejrzy tylko w telewizji.