WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Zmarł Wacław Ciupidro, wieloletni działacz narciarski

19 czerwca 2016 roku w wieku 83 lat zmarł Wacław Ciupidro, honorowy członek PZN, sędzia międzynarodowy, bardzo zasłużony wieloletni działacz narciarski na terenie Śląska.
Dawid Góra
Dawid Góra
/ Znicz

Był także inicjatorem i organizatorem wielu kursów dla młodzieży, wybitnym działaczem krajoznawczo-turystycznym województwa śląskiego oraz wieloletnim członkiem Zarządu Śląskiego Związku Narciarskiego.

Urodził się 6 listopada 1932 roku w Przemykowie, a od 1953 roku mieszkał w Mikołowie. Posiadał wykształcenie wyższe techniczne, uzyskane na Politechnice Śląskiej. Pracę zawodową rozpoczął w 1953 r. w Zakładach Mechanicznych Górnictwa i Energetyki "Wiromet" w Mikołowie, wielokrotnie awansując, a przez ostatnie 16 lat pracy będąc naczelnym inżynierem, pierwszym zastępcą dyrektora zakładu.

Przez ponad pół wieku pełnił wiele funkcji społecznych na różnych szczeblach organizacyjnych. W latach 1973-1988 był członkiem, a od 1988 r. do 1992 r. prezesem Zarządu znanego na Śląsku oddziałowego Klubu Narciarskiego "Szreń". Współorganizował wiele imprez narciarskich dla amatorów w konkurencjach alpejskich. W roku 1988 wprowadził klub do struktur Śląskiego Związku Narciarskiego i tam aktywnie działał, współorganizując zawody narciarskie na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Był licencjonowanym sędzią Polskiego Związku Narciarskiego w stopniu międzynarodowym oraz wieloletnim członkiem Zarządu Śląskiego Związku Narciarskiego. Wyróżnił się działalnością sędziowską w zakresie szkolenia młodych sędziów. Był przewodniczącym Komisji Sędziowskiej Śląskiego Związku Narciarskiego oraz członkiem Wydziału Sędziowskiego PZN. Od 1989 r. był członkiem Zarządu Oddziału PTTK w Mikołowie, a w latach 1991-2005 jego prezesem. Bezcenny był jego wkład w organizację imprez o charakterze masowym (rajdy: górskie, piesze, kolarskie, narciarskie) dla mieszkańców i młodzieży powiatu mikołowskiego, propagując zdrowy styl spędzania wolnego czasu.

Wacław Ciupidro był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką "Zasłużony dla Polskiego Związku Narciarskiego", Dyplomem Sędziego Honorowego PZN, złotą odznaką "Zasłużony dla Energetyki", srebrną odznaką "Zasłużony dla Górnictwa", Srebrną Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki", Złotą Honorową Odznaką PTTK, Odznaką Honorową "Za zasługi dla turystyki", Katowicką Odznaką Honorową, wpisem do Księgi "Zasłużeni Działacze PTTK Województwa Śląskiego". To także honorowy członek PZN i honorowy prezes PTTK Oddział Mikołów.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
PZN/mikolow.pttk.pl

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×