Niespodzianka w Moskwie - Polska pokonała Białoruś 4:3 w eliminacjach do MŚ

Polacy pokonali w Moskwie Białoruś 4:3 w ósmym, przedostatnim dniu europejskich eliminacji do mistrzostw świata 2019 w piłce nożnej plażowej.

Piotr Ziemka
Beach soccer WP SportoweFakty / Beach soccer
Białoruś w czwartek zapewniła sobie pierwszy w historii awans do mistrzostw świata w piłce nożnej plażowej. Reprezentacja, której trenerem jest Hiszpan Nicolas Alejandro Alvarado Caporale (wicemistrz świata z 2013 roku i zwycięzca Europejskiej Ligi Beach Soccera jako zawodnik), w środę nieoczekiwanie pokonała Portugalię 3:2. Dzień później zremisowała w regulaminowym czasie gry z Włochami (3:3) i wygrała po karnych (3:2).

W ósmej minucie pierwszego gola meczu Polska - Białoruś zdobył niepilnowany przez Biało-Czerwonych Iwan Konstantinow. Dwie minuty i 40 sekund przed końcem pierwszej części gry, po wyrzucie bramkarza Walerija Makarewicza przewrotkę wykonał Dzianis Samsonow i piłka wpadła do siatki między nogami Macieja Marciniaka. Po pierwszej tercji Białorusini prowadzili 2:0.

W drugiej odsłonie lepsi okazali się podopieczni Marcina Stanisławskiego. Po podaniu Tomasza Poźniaka gola na 1:2 strzelił Jakub Jesionowski. Po bramce z rzutu karnego wyrównał Daniel Baran. Dla piłkarza klubu Boca Gdańsk to już czwarty z rzędu mecz eliminacji do mistrzostw świata z co najmniej jednym golem. W ostatniej minucie drugiej tercji Patryk Sobczak obronił nogami karnego wykonywanego przez Ilję Sawicza.

Biało-Czerwoni po raz pierwszy objęli prowadzenie w 32. minucie. Po podaniu od Marciniaka gola na 3:2 zdobył Filip Gac, który chwilę później zaimponował w defensywie. Po wznowieniu, stojąc na linii wybił piłkę zmierzającą do polskiej bramki. 4 minuty przed końcem gry, z rzutu wolnego Sobczaka pokonał Sawicz.

Ostatniego gola meczu strzelił w 34. minucie i 9. sekundzie Baran. Asystę zaliczył Maciej Daniluk, który odebrał piłkę Konstantinowowi i podał do Barana. Polacy wygrali 4:3 i zakończyli drugą fazę grupową z dorobkiem trzech punktów.

Polacy poprzednio pokonali Białorusinów 13 czerwca 2015 roku (5:4). Udział w tamtym zwycięstwie mieli między innymi zawodnicy będący w składzie reprezentacji na eliminacje do mistrzostw świata 2019: Daniel Baran, Paweł Friszkemut, Jakub Jesionowski oraz Piotr Klepczarek. Kapitanem był wówczas Tomasz Lenart - obecny asystent trenera Marcina Stanisławskiego.

11 sierpnia 2017 roku Białorusini rozgromili Polaków (6:0). Z kolei 5 sierpnia 2018 roku Biało-Czerwoni prowadzili w Mińsku z gospodarzami 4:2. Białoruś jednak wyrównała i triumfowała po dogrywce. Wszystkie trzy wspomniane mecze odbyły się w ramach Europejskiej Ligi Beach Soccera.

4:3 Daniel Baran (35')

Skład Polaków: Maciej Marciniak, Patryk Sobczak - Daniel Baran, Maciej Daniluk, Paweł Friszkemut, Filip Gac, Jakub Jesionowski, Konrad Kubiak, Karim Madani, Tomasz Poźniak, Bartosz Szloser.

Druga faza grupowa eliminacji do MŚ 2019. Grupa pierwsza: Włochy - Polska 3:1, Białoruś - Portugalia 3:2, Białoruś - Włochy 3:3 po trzech tercjach i dogrywce, 3:2 po karnych, Portugalia - Polska 8:3, Polska - Białoruś 4:3, Włochy - Portugalia 4:3.

Miejsce Kraj Punkty Gole (strzelone - stracone)
1. Włochy 6 10-7
2. Białoruś 4 9-9
3. Portugalia 3 13-10
4. Polska 3 8-14

Grupa druga: Hiszpania - Azerbejdżan 9:3, Rosja - Szwajcaria 9:3, Rosja - Azerbejdżan 6:0, Szwajcaria - Hiszpania 9:6, Szwajcaria - Azerbejdżan 3:2, Rosja - Hiszpania 6:1.

Miejsce Kraj Punkty Gole
1. Rosja 9 21-4
2. Szwajcaria 6 15-17
3. Hiszpania 3 16-18
4. Azerbejdżan 0 5-18

Do mistrzostw świata 2019 w Paragwaju zakwalifikowali się :Włosi, Białorusini, Rosjanie i Szwajcarzy. O ostatnie wolne miejsce będą rywalizowali Portugalczycy i Hiszpanie.

W sobotę Polacy zagrają w spotkaniu o siódmą lokatę w europejskich eliminacjach do MŚ z Azerbejdżanem.

Po czwartkowych spotkaniach, szansę na udział w finale turnieju w Moskwie miało 6 reprezentacji. Zwycięzcami grup zostali Włosi oraz Rosjanie i to oni wystąpią w ostatnim meczu eliminacji do MŚ.

Plan sobotnich spotkań:
Polska - Azerbejdżan (o siódme miejsce)
Portugalia - Hiszpania (o piąte miejsce i awans do mistrzostw świata)
Białoruś - Szwajcaria (o trzecie miejsce)
Rosja - Włochy ( o pierwsze miejsce)

Która reprezentacja wygra europejskie eliminacje do mistrzostw świata w 2019 roku?