Pierwszy mecz polskiej kadry od lipca 2019 roku. Niespodzianka i wygrana w debiucie selekcjonera były blisko

19 goli strzelono w meczu Polska - Szwajcaria podczas pierwszego dnia Europejskiej Ligi Beach Soccera 2021 w Nazare. Podopieczni nowego selekcjonera Tomasza Wydmuszka zaliczyli świetny początek, ale zwyciężyli faworyci - wyżej notowani rywale.

PZ
Filip Gac (z lewej) Getty Images / Jose Manuel Alvarez/Quality Sport Images / Na zdjęciu: Filip Gac (z lewej)
Mecz Polska - Szwajcaria w piłce nożnej plażowej poprzednio rozegrano 6 lipca 2019 roku. Po 182 sekundach podopieczni Marcina Stanisławskiego prowadzili 4:0, ale w trzydziestej minucie było 4:6.

Tym razem początek Polaków okazał się jeszcze lepszy! Po pierwszej tercji Biało-Czerwoni wygrywali 4:0. W drugiej odsłonie na 5:0 podwyższył Jakub Bistuła. 3 minuty i 5 sekund przed końcem spotkania zawodnicy trenowani przez Tomasza Wydmuszka prowadzili jeszcze 9:5. W ciągu 180 sekund Szwajcarzy - regularni uczestnicy mistrzostw świata w piłce nożnej plażowej - zdobyli jednak 5 goli. Gdy do końca pozostawało 19 sekund wyrównali, a w 35. minucie i 51. sekundzie objęli prowadzenie. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 9:10.

Wcześniejszy mecz o punkty reprezentacja Polski rozegrała 27 lipca 2019 roku - była to rywalizacja o siódme miejsce europejskich eliminacji do mistrzostw świata. W sezonie 2020 odbył się jeden turniej Europejskiej Ligi Beach Soccera z udziałem 5 reprezentacji. Pozostałe drużyny - w tym Polska - wycofały się wówczas z powodu pandemii koronawirusa.

W lipcu 2020 roku na selekcjonera polskiej reprezentacji mianowany został Tomasz Wydmuszek. W sztabie szkoleniowym są też Marek Górecki i Wojciech Polakowski. Cała ta trójka reprezentowała Polskę podczas mistrzostw świata 2006.

W porównaniu do sezonu 2019 w polskim zespole doszło do dużych zmian, reprezentację odmłodzono. Tym razem zabrakło takich zawodników jak: Daniel Baran, Dominik Depta, Paweł Friszkemut czy też Tomasz Poźniak. Ze składu, który wygrał europejskie eliminacje do mistrzostw świata 2017 pozostali już tylko: Maciej Marciniak, Filip Gac, Jakub Jesionowski i Karim Madani.

Polska - Szwajcaria 9:10 (4:0, 3:4, 2:6)
Gole: 1:0 Patryk Pietrasiak, 2:0 Grzegorz Brochocki, 3:0 Pietrasiak, 4:0 Eryk Becker, 5:0 Jakub Bistuła, 5:1 Eliott Mounoud, 6:1 Filip Gac, 7:1 Pietrasiak, 7:2 Philipp Borer, 7:3 Mounoud, 7:4 Borer, 8:4 Brochocki, 8:5 Angelo Schirinzi, 9:5 Pietrasiak, 9:6 Borer, 9:7 Borer, 9:8 Hodel, 9:9 Borer, 9:10 Hodel.

Skład Polaków na ELBS 2021: Maciej Marciniak, Krystian Karolak, Patryk Sobczak, Maciej Ranoszek - Eryk Becker, Jakub Bistuła, Arkadiusz Błaszczyk, Grzegorz Brochocki, Maciej Daniluk, Filip Gac, Jakub Jesionowski, Dawid Kiełczyński, Mateusz Kiklaisz, Krystian Klawikowski, Arkadiusz Kłopeć, Karim Madani, Patryk Pietrasiak, Sebastian Papiernik, Bartosz Szloser, Mateusz Wardziński.
W składzie na rywalizację ze Szwajcarią znaleźli się: Maciej Marciniak, Krystian Karolak - Eryk Becker, Jakub Bistuła, Grzegorz Brochocki, Maciej Daniluk, Filip Gac, Jakub Jesionowski, Mateusz Kiklaisz, Patryk Pietrasiak, Sebastian Papiernik, Bartosz Szloser.

W piątek przeciwnikami Polaków będą Włosi, a dzień później - Francuzi. Z kolei w poniedziałek rozpoczną się eliminacje do mistrzostw świata.

Czy Polacy odniosą co najmniej jedno zwycięstwo w Europejskiej Lidze Beach Soccera Nazare 2021?