Portugalczycy mistrzami świata w piłce nożnej plażowej, srebro dla Włochów

Trzy reprezentacje z Europy zdobyły w Paragwaju medale mistrzostw świata 2019 w piłce nożnej plażowej. W finale Portugalia pokonała Włochów. Brąz dla Rosji.

Piotr Ziemka
piłkarze reprezentacji Portugalii PAP/EPA / Nathalia Aguilar / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Portugalii
W szóstej minucie finału Włosi objęli prowadzenie - dziesiątego gola w tym turnieju zdobył Emmanuele Zurlo. Wyrównał Leonardo Barral Martins Santos. Po pierwszej tercji był remis. W drugiej odsłonie, Leo Martins asystował przy bramce strzelonej przez Jordana Santosa, który miał też duży udział w golu na 3:1. Po rzucie wolnym wykonywanym przez najlepszego zawodnika sezonu 2019, piłki nie złapał Simone Del Mestre. Skuteczna okazała się dobitka - do siatki trafił Andre Lourenco.

W trzeciej tercji Jordan Santos podwyższył z rzutu wolnego na 4:1. Urodzony w 1991 roku reprezentant Portugalii wystąpił w głównej roli także minutę później, gdy faulował Włocha i sędzia podyktował karnego. Gabriele Gori nie wykorzystał jednak tej okazji, jego strzał obronił 40-letni Elinton Andrade.

Leo Martins zdobył gola również na 5:1. Cztery minuty przed końcem było 5:3 - stratę Włochów zmniejszyli Dario Ramacciotti i Josep Gentilin.

W 35. minucie hat tricka skompletował Jordan. 12 sekund przed ostatnim gwizdkiem sędziego ostatnią bramkę finału strzelił Ramacciotti. Portugalia wygrała 6:4.

Dla Portugalii to trzeci tytuł mistrzów świata w beach soccerze. Triumfowali również w latach 2001 i 2015. Udział we wszystkich tych wygranych miał 42-letni obecnie kapitan Joao Vitor Tavares Saraiva Madjer. W 2019 roku Portugalia wygrała też igrzyska europejskie i Europejską Ligę Beach Soccera.

Włosi poprzednio zajęli drugie miejsce w MŚ w 2008 roku. Selekcjoner Emiliano Del Duca powołał na turniej w Paragwaju jedenastu zawodników mających co najmniej 31 lat. W składzie zabrakło piłkarzy urodzonych w latach 90. Najmłodszy w tej reprezentacji Josep Gentilin jest z rocznika 2000.

6:4 Ramacciotti (36')

Portugalia: Elinton Andrade, Tiago Petrony - Bruno Torres, Rui Coimbra, Bernardo Martins, Leonardo Martins, Joao Saraiva Madjer, Nuno Belchior, Joao Goncalves Von, Jordan Santos, Ruben Brilhante, Andre Fonseca Lourenco. Trener: Mario Narcisio.

Włochy: Simone Del Mestre, Andrea Carpita - Alessio Frainetti, Dario Ramacciotti, Francesco Corosiniti, Gabriele Gori, Emmanuele Zurlo, Paolo Palmacci, Josep Junior Gentilin, Alfioluca Chiavaro, Simone Marinai, Marcello Montani. Trener: Emiliano Del Duca.

W spotkaniu o brąz Japończycy zdobyli pierwszego gola, prowadzili po pierwszej oraz drugiej tercji, ale zwyciężyła Rosja. Na początku trzeciej odsłony wyrównał Aleksiej Makarow. W 29. minucie na 5:4 strzelił Fedor Zemskow. 31-latek zaliczył w tym meczu hat tricka, a w całym turnieju uzbierał 10 goli.

Dla Rosji to czwarty medal mistrzostw świata w piłce nożnej plażowej w tej dekadzie. Wygrali w latach 2011 i 2013, a w 2015 roku stanęli na trzecim stopniu podium. We wszystkich tych sukcesach mieli udział: Anton Szkarin, Dmitrij Szyszin, Jurij Kraszeninnikow i Makarow - obecni w MŚ 2019 w Paragwaju.

5:4 Zemskow (29')

Rosja: Maksim Chuzkow, Paweł Bażenow - Aleksiej Makarow, Kirił Romanow, Jurij Kraszeninnikow, Artur Paporotny, Dmitrij Szyszin, Anton Szkarin, Fedor Zemskow, Boris Nikonorow, Ostap Fiedorow, Andriej Nowikow. Trener: Michaił Lichaczew.

Japonia: Shingo Terukina, Tomoya Ginoza - Teruki Tabata, Takaaki Oba, Ozu Moreira, Shusei Yamauchi, Tomoyuki Iino, Masayuki Komaki, Takuya Akaguma, Kosuke Matsuda, Naoya Matsuo, Masanori Okuyama. Trener: Ruy Ramos.

Gori nie zdobył gola w finale, ale triumfował w klasyfikacji strzelców z dorobkiem szesnastu goli. Urodzony w 1988 roku zawodnik otrzymał Złotego Buta również podczas mistrzostw świata 2017 - wtedy miał 17 bramek. W sezonie 2019 Gori okazał się najskuteczniejszy także podczas turnieju Euro Winners Cup, igrzysk europejskich i eliminacji do MŚ. Natomiast w rozgrywkach World Winners Cup występował w polskiej ekipie BSC Boca Gdańsk.

Co ciekawe, wszystkie drużyny, które zdobyły medale MŚ 2019 w beach soccerze przegrały w drugiej kolejce fazy grupowej. Portugalia została pokonana wtedy przez Brazylię, Włochy - Urugwaj, a Rosja - Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W światowym czempionacie wzięło udział 16 reprezentacji. W europejskich eliminacjach do czempionatu w Paragwaju na siódmej pozycji sklasyfikowano Polaków. Awans uzyskało pięć zespołów z Europy. Piątą lokatę zajęli wówczas... Portugalczycy, którzy po karnych wygrali mecz o ostatnie wolne miejsce ze strefy europejskiej z Hiszpanią.

W 2017 roku w czołowej trójce zabrakło drużyn z Europy. Wtedy w finale Brazylijczycy pokonali Tahitańczyków, a w meczu o brąz Iran wygrał z Włochami. W listopadzie 2019 Brazylia odpadła w 1/4 finału. Piłkarze z Tahiti wygrali dwa mecze, ale w fazie grupowej zajęli trzecie miejsce, bo mieli gorszy bilans bramkowy od Urugwaju. Z kolei Iran nie przebrnął eliminacji w strefie azjatyckiej.

Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika zawodów otrzymał urodzony w Brazylii reprezentant Japonii Ozu Moreira. Srebrną Piłkę dostał Jordan, a Brązową - Bernardo Martins. Natomiast najlepszym bramkarzem został uznany Elinton Andrade.

Czy w mistrzostwach świata w piłce nożnej plażowej powinno uczestniczyć więcej reprezentacji niż 16?