KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Udało się! Chelsea FC uratowane

Było wiele komplikacji i wiele zmian w ostatniej chwili czy też plotek wokół tej transakcji. Ostatecznie jednak udało się uratować Chelsea FC. Władzie Premier League oraz brytyjski rząd wyraziły zgodę na przejęcie klubu przez Todda Boehly'ego.

Artur Babicz
Artur Babicz
feta Chelsea FC Twitter / DAZN / Na zdjęciu: feta Chelsea FC
Brytyjski rząd szybko i stanowczo zareagował na atak Rosji na Ukrainę. Momentalnie zablokowano majątki rosyjskich oligarchów. Doprowadziło to do tragicznej sytuacji Chelsea FC, które z dnia na dzień nie mogło normalnie funkcjonować. Dlatego klub, aby dalej mógł grać w Premier League i rozgrywkach międzynarodowych musiał zmienić właściciela.

Roman Abramowicz i jego ludzie w krótkim czasie zebrali wiele ofert kupna. Ostatecznie postawiono na Todda Boehly'ego i Clearlake Capital. Całość transakcji ma wynosić 4,25 mld funtów (4,97 mld euro). Jednakże jeszcze we wtorek przyszłość klubu była pod znakiem zapytania. Brakowało bowiem zgód dwóch kluczowych podmiotów - ligi oraz brytyjskiego rządu.

Ostatecznie Premier League jako pierwsze zgodziło się na tę zmianę właścicielską. Stwierdzono, że nie zaburzy to rozgrywek i struktury ligi angielskiej (więcej TUTAJ). We wtorek wieczorem potrzebną zgodę wyraził również brytyjski rząd.

ZOBACZ WIDEO: Ponad 2 mln wyświetleń. Cały świat pod wrażeniem "Lewego"

Władze, aby zatwierdzić transakcję, potrzebowały odpowiednich zapewnień, że Roman Abramowicz w żadnym stopniu nie zyska na sprzedaży klubu. Ostatecznie udało się to spełnić.

"Jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że sprzedaż klubu nie przyniesie żądnych korzyści Romanowi Abramowiczowi, ani innym osobom objętym sankcjami. W tym miejscu chce podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby zapewnić klubowi przyszłość" - pisała brytyjska sekretarz kultury Nadine Dorries na Twitterze.

"Biorąc pod uwagę sankcje, jakie nałożyliśmy na osoby związane z Władimirem Putinem i krwawą inwazję na Ukrainę, tylko sprzedaż klubu i nowy właściciel mógł zapewnić przyszłość Chelsea FC" - zakończyła Dorries.

Kim są nowi właściciele? Na czele konsorcjum stoi Todd Boehly. To amerykański miliarder, który jest także współwłaścicielem klub futbolu amerykańskiego LA Dodgers. W "The Blues" zainwestują także Mark Walter i Hansjoerg Wyss, którzy także dorobili się majątków liczonych w miliardach.

Zobacz także: Jest szansa na transfer Lewandowskiego
Zobacz także: Zwrot akcji w PSG? Mbappe naciska

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×