Przy Cichej w niedzielę zdejmą szalunki. Ruch Chorzów przed najważniejszym meczem od 2014 roku

W środowy wieczór w Chorzowie czuć było radość, ale także świadomość, że to dopiero pierwszy z dwóch kroków w grze o Fortuna I ligę. Ten najważniejszy ma zostać zrobiony w niedzielę. Łatwo nie będzie.

Michał Piegza
piłkarze Ruchu Chorzów WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Ruchu Chorzów
Proces odbudowy Ruchu Chorzów trwa. W środę Niebiescy zrobili krok do Fortuna I ligi. Wszystko będzie jednak nieważne, jeśli w niedzielę 14-krotni mistrzowie Polski nie zrobią drugiego, tego najważniejszego.

Podobne plany ma Motor Lublin, w którym brak awansu może się nawet wiązać z zakończeniem pewnego etapu w rozwoju klubu.

Chorzowianie wygrywając 1:0 po dogrywce potyczkę z Radunią Stężyca pokazali, że są gotowi do awansu. Rywal z dobrej strony pokazał się jedynie w 1. połowie. Po przerwie i w dogrywce to gospodarze, niesieni przez ponad 7 tysięcy kibiców, mieli więcej z gry, ale brakowało im skuteczności. - Szacunek, że do końca walczyliśmy o to zwycięstwo, nie kalkulowaliśmy, nie czekaliśmy na karne, jak zespół Raduni. Kradli czas, co ich w końcówce pokarało. My robiliśmy swoje i za wszelką cenę chcieliśmy wygrać ten mecz przed karnymi - powiedział, cytowany przez klubowe media, kapitan zespołu Tomasz Foszmańczyk.

W przerwie pomiędzy dwoma częściami dogrywki trener Jarosław Skrobacz postawił wszystko na jedną kartę. Boisko opuścili liderzy drużyny, którzy zapewne wykonywaliby ewentualne rzuty karne, Michał Mokrzycki i Tomasz Foszmańczyk. Ruch zaatakował i w 118. minucie zadał cios.

Gol dla Ruchu w bardzo podobnych okolicznościach co w potyczce przed ponad rokiem z Polonią Bytom w III lidze. Wówczas Niebiescy grali w dziesiątkę, a dogranie Łukasza Janoszki wykończył Kacper Będzieszak. Ostatecznie chorzowianie wygrali 2:1 i był to jeden z milowych kroków do ówczesnego awansu.

Niewiele brakowało, a Daniela Szczepana, autora zwycięskiego gola w środowym spotkaniu, zabrakłoby na boisku w 2. części dogrywki. - W przerwie dogrywki Szczepan był do zmiany. Miał kartkę i każde następne wejście groziło żółtą kartką, a dla niego wiązałoby się z wykluczeniem. Było ryzyko zostawiając go na boisku. Pomijając fakt, że gralibyśmy w osłabieniu, to nie zagrałby w ewentualnym finale. Ryzyko się opłaciło. Zabroniliśmy mu skakać, żeby czegoś nie zrobił - wyjaśnił po spotkaniu Skrobacz, który taktycznie kapitalnie przygotował zespół do spotkania. Również przeprowadzane zmiany miały duży wpływ na to, co wydarzyło się w końcówce.

W niedzielę przed chorzowianami mecz o awans do Fortuna I ligi, czyli o powrót na zaplecze PKO Ekstraklasy po czterech latach. Inne czasy, inne poziomy, ale ostatnio tak ważne spotkanie Ruch rozgrywał w sierpniu 2014 roku, kiedy w Kijowie rywalizował z Metalistem Charków. Gdyby wygrał, to awansowałby do fazy grupowej Ligi Europy. W drugiej części dogrywki Niebiescy stracili gola z rzutu karnego i przegrali dwumeczu 0:1.

Teraz w Chorzowie trwa czas odbudowy. Klub wychodzi z zapaści. Zaliczył jeden awans, marzy o następnym. Można to porównać do budowy domu. Szalunki pod kolejne piętro zostały przygotowane i zalane. W niedzielę trwał będzie ich demontaż. Testerem będzie nieobliczalny i mający swoje ambicje Motor.

Dodajmy, że bilety na niedzielne spotkanie rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki. I kolejny raz kibiców może ogarniać smutek, że takie wydarzenie jak finał baraży odbędzie się na przestarzałym obiekcie. Zgodnie z pierwotnymi obietnicami, nowy stadion przy Cichej powinien stać od pięciu lat. Tymczasem aktualnie nie ma już nawet planów budowy nawet jednej trybuny.

Demolka w półfinale barażu o Fortuna I ligę!

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany)
2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!