Nowa interpretacja spalonego. Istotna zmiana!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Athena Pictures / Arbiter Daniel Robathan sygnalizuje pozycję spaloną
Getty Images / Athena Pictures / Arbiter Daniel Robathan sygnalizuje pozycję spaloną
zdjęcie autora artykułu

Nadeszła istotna nowelizacja w interpretacji pozycji spalonej. Piłkarze już od pierwszych meczów mogą poczuć skutki jej wprowadzenia.

W tym artykule dowiesz się o:

Piłkarskie przepisy cały czas ewoluują, tak jest także w przypadku interpretacji czy dany zawodnik znalazł się na pozycji spalonej. FIFA oraz IFAB (organizacja zajmująca się nowelizacją oraz tworzeniem przepisów) ogłosiły istotne zmiany we wspomnianym temacie.

W dokumencie wysłanym do wszystkich związków narodowych zawarto nowe rozumienie spalonego. Dotychczas odbicie piłki przez obrońcę (np. w momencie strzału rywala) mogło być uznawane za podanie do atakującego drużyny przeciwnej. W takich sytuacjach nie miało znaczenia czy dany napastnik znajdował się za linią obrony czy też nie, bo jego pozycja spalona była "kasowana".

Nowy przepis narzuca zupełnie inną interpretacje. Zgodnie z nim, nie ma mowy o uznawaniu kontaktu z piłką jako podania do przeciwnika, gdy "celem piłkarza drużyny broniącej jest przerwanie podania piłki przez zawodnika drużyny przeciwnej do jego współpartnera lub celem jest przerwanie akcji rywala, lub celem jest obrona strzału na bramkę" - jak pisze na łamach "TVP Sport" były międzynarodowy sędzia Rafał Rostkowski.

Jednocześnie IFAB podkreśla, że zagranie, które może "skasować" spalonego ma miejsce tylko wtedy, gdy "zawodnik ma kontrolę nad piłką z możliwością: podania piłki do współpartnera, wejścia w posiadanie piłki, czy wybicia piłki".

Najnowsza nowelizacja obowiązuje już na całym świecie. Także we wszystkich rozgrywkach w Polsce.

Premier League chce walczyć z przemocą seksualną. Pierwsze kroki poczynione To nie jest fotomontaż. Na takim boisku zaczynał Lewandowski

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: fenomenalny gol. Bramkarz ośmieszony

Źródło artykułu:
Komentarze (4)
avatar
gp56
5.08.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
\\\powinni jeszcze ujednolicić przepis o zagraniu ręką w polu karnym. W tej chwili jest duża swoboda sędziów w interpretacji tego zagrania. Powinni zapisać, ŻE każde dotknięcie piłki ręką w pol Czytaj całość
avatar
Aeculap46
5.08.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A co na to Pani Profesor ? Ona we wszystkich sprawach głos zabiera !  
avatar
Wiktorek
5.08.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Bardzo dobrze, że przepisy w PN nie są skostniałe. Wskazanym byłoby ażeby władze wszystkich dyscyplin sportowych przestały być nadmiernie konserwatywne. N.p. w tenisie należałoby podnieść wysok Czytaj całość