Lechia idzie w górę. Gdańszczanie w końcu opuścili strefę spadkową

Lechia Gdańsk po golu Łukasza Zwolińskiego pokonała Stal Mielec 1:0. Dla gdańszczan to pierwsze ligowe zwycięstwo u siebie od 8 maja. Wygrana ta pozwoliła zespołowi Marcina Kaczmarka opuścić strefę spadkową.

Michał Gałęzewski
Ilkay Durmus i Krystian Getinger PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Ilkay Durmus i Krystian Getinger
Niedzielny mecz szczególnie istotny był dla Lechii Gdańsk, która miała szansę po raz pierwszy od dawna wyjść ze strefy spadkowej. Gdańszczanie na samym początku zaczęli atakować, jednak szybko mielecka obrona zneutralizowała ataki gospodarzy.

Stal Mielec do doskonałej okazji doszła w 15. minucie spotkania. Piłkę dostał Maciej Wolski, który wyszedł sam na sam z Dusanem Kuciakiem. Pomocnik Stali jednak uderzył wprost w Słowaka. Lechii było bardzo trudno dojść do bramkowych sytuacji.

Strzały po stałych fragmentach gry Macieja Gajosa i Michała Nalepy oraz próba pokonania Bartosza Mrozka z dystansu przez Gajosa to było zdecydowanie zbyt mało, by w ogóle myśleć o zdobyciu gola. Do przerwy nie padły żadne bramki, a niespełna 7 tysięcy fanów zgromadzonych na trybunach gdańskiego stadionu musiało liczyć na to, że druga połowa będzie ciekawsza.

Po zmianie stron piłkarze Lechii Gdańsk wyszli na boisko z dużo większym animuszem. Stal miała problemy z wyjściem z własnej połowy. aczkolwiek klarownych sytuacji wciąż nie było. W końcu gdańszczanie zdobyli bramkę. Po wrzutce Jarosława Kubickiego plecami piłkę w pole bramkowe zagrał Ilkay Durmus, a na pustą bramkę trafił Łukasz Zwoliński.

Po straconym golu mielczanie w końcu ruszyli do ataków, a Marcin Kaczmarek dokonał dwóch defensywnych zmian, chcąc zabezpieczyć tyły. Gospodarzom udało się przetrwać napór zespołu z Podkarpacia i wygrali pierwszy mecz u siebie od 8 maja, gdy podejmowali właśnie Stal. Lechii po wielu tygodniach udało się tym samym opuścić strefę spadkową.

Lechia Gdańsk - Stal Mielec 1:0 (0:0)
1:0 - Łukasz Zwoliński 73'

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Rafał Pietrzak, Mario Maloca, Michał Nalepa, David Stec - Jarosław Kubicki, Maciej Gajos - Conrado (66' Kacper Sezonienko), Jakub Kałuziński (58' Łukasz Zwoliński), Ilkay Durmus (84' Joel Abu Hanna) - Flavio Paixao (84' Kristers Tobers).

Stal Mielec: Bartosz Mrozek - Fabian Hiszpański, Kamil Kruk, Arkadiusz Kasperkiewicz (82' Mikołaj Lebedyński), Marcin Flis, Krystian Getinger - Maciej Wolski (82' Bartłomiej Ciepiela), Paweł Żyra (66' Maciej Domański), Piotr Wlazło, Adam Ratajczyk (75' Fryderyk Gerbowski) - Said Hamulić.

Żółte kartki: Pietrzak, Zwoliński (Lechia), Ratajczyk, Hamulić (Stal).

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Widzów: 6 920.