Przypomnijmy, że kilka reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze deklarowało przed turniejem, że - mimo zakazu - zamierza użyć tęczowych opasek kapitańskich z napisem "One Love" jako wyraz solidarności ze środowiskiem LGBT+.
W Katarze homoseksualizm zagrożony jest nawet karą pozbawienia wolności. Według brytyjskich mediów, FIFA poinformowała na spotkaniu technicznym, że założenie takiej opaski potraktowane zostanie jako "nieprzestrzeganie przepisów dotyczących stroju", a piłkarz, który by takową nosił miałby zostać ukarany żółtą kartką już w pierwszej minucie gry.
The Football Assosiation, czyli Angielska Federacja Piłkarska w komunikacie poinformowała, że jest głęboko oburzona decyzją FIFA, która zapadła w przeddzień pierwszego meczu z Iranem. Do ostatnich godzin przed tym spotkaniem z reprezentacji Anglii dochodziły sygnały, że drużyna jest gotowa ponieść konsekwencje. Podobne płyną z Danii, Niemiec i Holandii.
Ostatecznie kapitan Synów Albionu Harry Kane tęczowej opaski kapitańskiej nie założył, ale podczas końcowego odliczania do rozpoczęcia meczu na Stadionie Międzynarodowym Chalifa w Dosze wraz z kolegami z drużyny uklęknął na jedno kolano. To gest solidarności w ramach akcji Black Lives Matter i solidarność z dyskryminacją rasy czarnej.
Ale to nie oznacza, że tęczowa opaska z napisem "One Love" się nie pojawiła. Pełniąca rolę eksperta w telewizji BBC Sport Alex Scott, była piłkarka m.in. Arsenalu i reprezentacji Anglii miała ją na sobie podczas studia przed meczem Anglii z Iranem.
Alex Scott you legend pic.twitter.com/Tvzei6sh5s
— Ali Tweedale (@alitweedale) November 21, 2022
Czytaj też: Nie włoży ukraińskiej opaski. Co się stało?
ZOBACZ WIDEO: Wszyscy chcieli być jak Lewandowski. Za kulisami kuchni reprezentacji