Amp futbol wchodzi na salony

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Amp wkracza na salony
Materiały prasowe / Amp wkracza na salony
zdjęcie autora artykułu

Piłka nożna to najpopularniejszy sport w Polsce. Dotyczy to również futbolu w wydaniu dla osób z niepełnosprawnościami. Z tego powodu amp futbol jest coraz częściej pokazywany w otwartej telewizji, przyciągając przed ekrany rzesze kibiców.

Amp futbol, czyli piłka nożna dla osób po amputacjach nogi (zawodnicy z pola) lub ręki (bramkarze) to najdłużej uprawiana w Polsce odmiana tego sportu dla OzN. Polska może się dzięki temu pochwalić tym, że posiada jedną z najsilniejszych męskich reprezentacji amp futbolu w Europie. Tę siłę widać było podczas tegorocznych międzynarodowych rozgrywek.

W czerwcu Polska wygrała jedenastą edycję prestiżowego turnieju Amp Futbol Cup, zwyciężając w finale Anglię 4:0 (0:0). Najpierw w eliminacjach pokonaliśmy Tanzanię 6:2 (4:0) i wygraliśmy z Marokiem 3:1 (2:0). Potem w półfinale Polska wygrała z Włochami 3:2 (2:0), torując sobie drogę do zwycięskiego finału.

Koncertowa gra Polaków w tym turnieju zaostrzyła apetyty zawodników i kibiców przed mistrzostwami świata, które rozgrywano w październiku w Turcji. Polacy awansowali do 1/8 finału, w którym przegrali z Brazylią 1:2. Ostatecznie cztery zwycięstwa i trzy porażki pozwoliły na zajęcie tylko 13 miejsca. Dla wielu innych drużyn byłby to sukces, ale polscy piłkarze i kibice odebrali to jako porażkę. Padały nawet opinie, że jest to „wypadek przy pracy” i na kolejnym światowym czempionacie osiągniemy znacznie lepszy wynik.

Trzeba jednak zauważyć to, że mistrzostwa świata były kolejnym ważnym krokiem służącym popularyzacji amp futbolu.

Mecze polskiej drużyny były transmitowane na żywo przez telewizję i jak wynika z badań oglądalności gromadziły one wielotysięczną publiczność. Zapewne wielu widzów pierwszy raz oglądało mecze amp futbolu, a ponieważ spotkania stały z reguły na wysokim poziomie, to były bardzo dobrą promocją sportu w wykonaniu sportowców z niepełnosprawnościami – ocenia prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Krystian Kapłon – gwiazda reprezentacji w Amp Futbolu, jest jednym z kilku ambasadorów kampanii Sport Bez Barier, którą zorganizowała Fundacja Neuron+.

W kampanii chodzi właśnie o promowanie sportu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Osoby z niepełnosprawnościami kampania ma skłonić do uprawiania sportu, a osoby sprawne ma przekonać, że OzN również mogą uprawiać sport tak samo jak sprawna część społeczeństwa.

Amp futbol to jedna z najpopularniejszych dyscyplin uprawianych przez niepełnosprawnych, Polski Związek Amp Futbolu prowadzi również rozgrywki ligowe, a w ślady mężczyzn idą kobiety. Dzięki temu, że coraz więcej kobiet po amputacjach gra w piłkę, można było w tym roku po raz pierwszy powołać kadrę narodową kobiet. Jest to jednocześnie pierwsza ampfutbolowa kadra żeńską w Europie. Panie od kwietnia kilka razy spotkały się na niedługich zgrupowaniach, mogły wspólnie trenować i podnosić swoje umiejętności. Wkrótce drużyna żeńska stanie do międzynarodowych rozgrywek.

Generalnie poziom sportowy amp futbolu dynamicznie rośnie, dyscyplina rozwija się w wielu krajach, zwłaszcza poza Europą. I dotyczy to nie tylko aspektu sportowego, ale również organizacyjnego. Dlatego wiele meczów gromadzi po kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy widzów na stadionach, a kolejne tysiące przed telewizorami. Klubom nie brakuje dzięki takiej promocji chętnych do gry młodych zawodników, którzy w kadrach zastępują zawodników starszych wiekiem. Trenerzy i działacze nie muszą się więc martwić o następców, bo amp futbol jak zwykła piłka nożna jest „demokratyczną dyscypliną”, otwartą dla każdego.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

W ramach kampanii zorganizowano debatę ekspercką, przedstawiającą różne perspektywy sportu osób z niepełnosprawnościami. Debata odbyła się pod patronatem medialnym WP.

Kampania ,,Sport bez barier” realizowana jest dzięki wsparciu Fundacji Orlen, Fundacji BGK, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego, Fundacji PFR, Fundacji ARP.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”

Materiał Partnera
Materiał Partnera
Źródło artykułu: WP SportoweFakty