Chorwaci wrócili z piekieł, Brazylia płacze!

Chorwacja jest wielka! Drużyna Zlatko Dalicia przez niemal 120 minut musiała odpierać ataki Brazylii, ale potrafiła się podnieść po stracie bramki, a w rzutach karnych była bezbłędna! Wicemistrz świata w półfinale mundialu w Katarze!

Szymon Mierzyński
Radość piłkarzy reprezentacji Chorwacji PAP/EPA / Georgi Licovski / Na zdjęciu: Radość piłkarzy reprezentacji Chorwacji
Apetyty przed tą potyczką były duże. Rozbudzili je zwłaszcza "Canarinhos", którzy w 1/8 finału efektownie wygrali z Koreą Południową (4:1). Wszyscy liczyli więc na fajerwerki i doznania estetyczne, ale w pierwszej połowie ich zabrakło.

Główna w tym zasługa Chorwatów, którzy rzetelnie pracowali, by zneutralizować atuty rywala. Brazylia tylko momentami mogła sobie pozwolić na kombinacyjne akcje, tyle że w ogóle nie przekładało się to na groźne strzały.

W taki sposób przebiegała cała pierwsza połowa, która ostatecznie okazała się rozczarowująca. Dopiero w przerwie Tite udało się natchnąć swoich piłkarzy do wrzucenia wyższego biegu i ci ruszyli do ataku.

W efekcie pod bramką Dominika Livakovicia zaczęło się robić gorąco, choć 27-latek bronił kapitalnie. W pierwszej akcji po wznowieniu gry nie musiał jeszcze interweniować, bo Neymar pospieszył się ze strzałem i został zablokowany. Później jednak gwiazdor Paris Saint-Germain sprawdził go dwa razy i w tych pojedynkach bramkarz Dinama Zagrzeb był bezbłędny.

Brazylia nacierała i choć długo była nieskuteczna, szala stopniowo przechylała się na jej korzyść, bo od początku drugiej części ekipa z Bałkanów grała już bardziej na przetrwanie. Nie miała argumentów, by groźniej skontrować faworyta i poszukać jednego, zabójczego ciosu.

"Canarinhos" byli zaś mało konkretni i dlatego o wszystkim miała rozstrzygnąć dogrywka. Obraz gry był taki sam. Podopieczni Tite cierpliwie naciskali i ta konsekwencja dała im w końcu efekt. To był błysk Neymara, który na półmetku dodatkowego czasu przedarł się na czystą pozycję, uniknął kolejnego pojedynku z Livakoviciem, bo go minął i z ostrego kąta nie miał już żadnych problemów ze skierowaniem piłki do siatki.

W tym momencie wydawało się, że Chorwacja "pękła" i się nie podniesie. Mimo to zespół Zlatko Dalicia stać było na wielki powrót! Nastąpił on w 117. minucie, a selekcjoner miał w tym niemały udział, gdyż akcję na 1:1 przeprowadzili zawodnicy, których wpuścił na boisko z ławki. Z lewego skrzydła centrował Mislav Orsić, na 15. metrze czyhał Bruno Petković i po jego uderzeniu Alisson skapitulował. Być może nie byłoby tej bramki, gdyby nie rykoszet od obrońcy, ale nikogo to nie obchodziło.

Chorwaci oddali pierwszy celny strzał w meczu i to wystarczyło, by doprowadzić do rzutów karnych. Ten konkurs przyniósł absolutny przełom. Wicemistrz świata w 1/8 finału właśnie w jedenastkach pokonał Japonię, a teraz znów pokazał zimną krew. Wszyscy jego piłkarze trafili do siatki, zaś w szeregach Brazylijczyków ciśnienia nie wytrzymali Rodrygo i Marquinhos. Ten pierwszy został zatrzymany przez Livakovicia, natomiast doświadczony obrońca Paris Saint-Germain trafił w słupek.

Brazylia chyba nie doceniła rywala, zawiodła w ofensywie i przyszło jej za to zapłacić najwyższą cenę. Chorwaci w drugim mundialu z rzędu są w strefie medalowej. Niebywałe osiągnięcie!

Chorwacja - Brazylia 1:1 (0:0, 0:0, 0:1), rzuty karne 4:2
0:1 - Neymar 105+1'
1:1 - Bruno Petković 117'