Pierwszy taki finał od 56 lat! Mbappe wyrównał wyczyn legendy

Kylian Mbappe przeszedł do historii mundialu. W finale MŚ Katar 2022 Argentyna - Francja strzelił hat-tricka. To dopiero drugi taki wyczyn w historii, jednak nad poprzednim rozpościera się pole wątpliwości.

Arkadiusz Dudziak
Kylian Mbappe Getty Images / Juan Luis Diaz/Quality Sport Images / Kylian Mbappe
To był prawdopodobnie najlepszy finał w historii mundiali. Francuzi i Argentyńczycy zapewnili widzom ogromne emocje. A po stronie Trójkolorowych kapitalnie prezentował się Kylian Mbappe.

Trójkolorowi znaleźli się w beznadziejnej sytuacji. Po pierwszej połowie przegrywali 0:2, a w drugiej połowie gra także im się nie układała. Do czasu.

Wszystko w swoje ręce wziął Kylian Mbappe. Najpierw bezlitośnie wykorzystał rzut karny, a kilkadziesiąt sekund później nie zawahał się i doprowadził do remisu. Gdy Messi strzelił na 3:2 w dogrywce, zawodnik Paris Saint-Germain znów miał okazję wyrównać z "jedenastki". Ponownie to zrobił, tym samym kompletując hat-tricka.

Mbappe to dopiero drugi zawodnik w historii, który zdobył trzy bramki w finale mundialu. Pierwszym był Geoff Hurst, który dał Anglikom jedyny w historii triumf na mistrzostwach świata w 1966 roku. Nad jego hat-trickiem rozciąga się jednak pewne pole wątpliwości.

Strzał głową Hursta przeszedł do historii. Piłka po jego główce odbiła się od poprzeczki i spadła... do dziś nikt nie wie gdzie. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie przekroczyła linii bramkowej. Sędzia jednak uznał gola, a Anglicy ostatecznie pokonali kadrę RFN 4:2 po dogrywce.

Hat-trick Mbappe jednak zdał się na nic. Francuz do tego jeszcze dołożył trafioną jedenastkę w serii rzutów karnych. Jego koledzy nie potrafili jednak tego wykorzystać i ostatecznie to reprezentacja Argentyny cieszyła się ze złota mundialu.

Anglik pogratulował Francuzowi na Twitterze. "Wielkie gratulacje dla Mbappe, cokolwiek się stanie. Miałem dobrą serię" - napisał Hurst.

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Mbappe był najlepszym piłkarzem MŚ 2022?