Lechia wygrała pierwszy sparing. Dużo szans dla juniorów

W piątek swój pierwszy sparing w 2023 roku rozegrała Lechia. Gdańszczanie pokonali we Władysławowie występującą w III lidze Cartusię Kartuzy 5:1. Dużo szans dostali młodzi zawodnicy gdańszczan.

Michał Gałęzewski
piłkarze Lechii Gdańsk WP SportoweFakty / Agnieszka Skórowska / Na zdjęciu: piłkarze Lechii Gdańsk
Rywal Lechii Gdańsk, Cartusia Kartuzy zajmuje obecnie 11. miejsce w ligowej tabeli. Marcin Kaczmarek wystawił eksperymentalny skład, po raz pierwszy szansę gry od pierwszej minuty otrzymał Jakub Bartkowski, który niedawno podpisał kontrakt z gdańszczanami.

Lechia mogła objąć prowadzenie już w 11. minucie, jednak Kacper Sezonienko uderzył nad poprzeczką w sytuacji sam na sam. Zespół z PKO Ekstraklasy wciąż przeważał, w końcu dopiął swego. W ciągu czterech minut najpierw na listę strzelców wpisał się Mario Maloca, a po chwili Kacper Sezonienko, któremu piłkę doskonale zagrał Bartkowski.

Po pół godzinie gry doświadczonego Flavio Paixao zastąpił młody Krystian Okoniewski, który od kilku miesięcy dostaje szanse w sparingach z zespołami z niższych lig. 17-latek potrzebował sześciu minut do tego, by strzałem głową wpisać się na listę strzelców.

W drugiej połowie Marcin Kaczmarek dokonał wielu zmian w składzie, jednak nie przyniosło to pozytywnego skutku dla Lechii. Wręcz przeciwnie, w 74. minucie Michał Nalepa przypadkowo zdobył bramkę samobójczą. Szansę na podwyższenie prowadzenia miał jeszcze Maciej Gajos, jednak jego strzał obronił bramkarz rywala. Tuż przed końcowym gwizdkiem dwa gole zdobył w końcu Łukasz Zwoliński i Lechia wygrała 5:1.

Lechia Gdańsk meczem z Cartusią zakończyła obóz w COS CPO Cetniewo. Już 9 stycznia Lechia wyleci do Turcji, gdzie do 20 stycznia rozegra trzy sparingi - z Petrolulem Ploeszti, Crveną Zvezdą Belgrad oraz FC Hradec Kralove. 20 stycznia gdańszczanie wracają do Gdańska i 29 stycznia zainaugurują rok meczem z Wisłą Płock.

Cartusia Kartuzy - Lechia Gdańsk 1:5 (0:3)

Skład Lechii Gdańsk:

I połowa: Antoni Mikułko (59' Bartłomiej Kałduński) - Jakub Bartkowski, Henrik Castegren, Mario Maloca, Conrado - Jakub Kałuziński, Kristers Tobers - Kacper Sezonienko, Marco Terrazzino, Dominik Piła - Flavio Paixao (30' Krystian Okoniewski).

II połowa: Antoni Mikułko - Bartosz Brzęk, Michał Nalepa, Joel Abu Hanna, Rafał Pietrzak - Jarosław Kubicki, Joeri de Kamps - Christian Clemens, Maciej Gajos, Ilkay Durmus - Krystian Okoniewski (59' Łukasz Zwoliński).