Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

W Anglii nie mieli żadnych hamulców! Te kwoty szokują

Kluby Premier League wydały 815 milionów funtów (1 miliard dolarów - brutto) w szalonym styczniowym okienku transferowym. "To kwota prawie dwukrotnie większa od poprzedniego rekordu" - co wynika z analizy ekspertów ds. finansów sportowych Deloitte.

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Enzo Fernandez PAP/EPA / RUI MINDERICO / Na zdjęciu: Enzo Fernandez
"Transakcje były obfite i szybkie w ostatnich godzinach okienka transferowego we wtorek, a Chelsea FC, która wydała duże pieniądze, ustanowiła nowy brytyjski rekord w podpisaniu kontraktu z mistrzem świata Enzo Fernandezem z Benfiki za 121 milionów euro (132 miliony dolarów, 106,8 miliona funtów)" - donosi serwis france24.com.

Kluby z angielskiej najwyższej klasy rozgrywkowej (Premier League) ustanowiły rekord wydatków transferowych netto w styczniowym okienku w wysokości 720 milionów funtów (brutto - 815 mln - 1 mln dolarów).

W połączeniu z rekordowymi wydatkami w wysokości 1,9 miliarda funtów podczas letniego okienka transferowego, kluby Premier League wydały łącznie 2,8 miliarda funtów w sezonie 2022/23, co stanowi nowy rekord wszech czasów.

ZOBACZ WIDEO: Milioner zachwycił się Łodzią. "Ktoś musi powiedzieć, że Polska nie jest dzikim krajem"

Warto dodać, że pięć z sześciu klubów - generujących największe przychody - odpowiadało za ponad połowę całkowitych wydatków brutto, a Chelsea odpowiadała za ponad jedną trzecią całkowitych wydatków ligowych.

- To wyraźny dowód na to, że pozyskiwanie talentów jest podstawą strategii biznesowych klubów Premier League. Zabezpieczając najlepsze dostępne talenty, kluby mają nadzieję na poprawę wyników na boisku, co z kolei zwiększy atrakcyjność Premier League i jeszcze bardziej ugruntuje jej pozycję na samym szczycie światowej piłki nożnej - mówi Tim Bridge, główny partner w Deloitte's Sports Business Group.

Ogromne wydatki Premier League są poparte rekordowymi przychodami z tytułu praw do transmisji w cyklu 2022-2025.

Kluby Premier League odpowiadają za 79 procent całkowitych wydatków w głównych europejskich ligach piłkarskich w styczniu: to najwyższy odsetek w historii.

Wydatki na transfery spadły w pozostałych europejskich ligach "wielkiej piątki" z 396 mln euro w oknie styczniowym 2022 r. do 255 mln euro.

Prezydent hiszpańskiej La Liga, Javier Tebas, oskarżył większość klubów Premier League o "ekonomiczny doping". Napisał na Twitterze: "Czytamy o sile Premier League, ale tak nie jest. To rywalizacja zbudowana na klubach, które ponoszą wielomilionowe straty".

Zobacz także:
Ważne decyzje Polaków. Co na to Santos?
Ktoś miał wątpliwości? Hiszpanie piszą o "Lewym"

Czy Premier League to najlepsze rozgrywki w Europie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×