Zmiana lidera w Orlen Ekstralidze. Pogoń Szczecin lepsza w zaległym hicie

Choć było to spotkanie przełożone, okazało się być starciem na szczycie i zadecydowało o zmianie pozycji lidera. Piłkarki Pogoni Szczecin pokonały GKS Katowice 1:0 w meczu 4. kolejki Orlen Ekstraligi.

Krzysztof Sędzicki
mecz Pogoń Szczecin - GKS Katowice Materiały prasowe / GIEKSA FOTO / Tomasz Błaszczyk / Na zdjęciu: mecz Pogoń Szczecin - GKS Katowice
Katowiczanki to ekipa, która broni tytułu mistrzowskiego. I właśnie poniekąd stąd decyzja o zmianie terminu spotkania. W drugi weekend września, gdy rozgrywana była czwarta kolejka, GieKSa walczyła w eliminacjach Ligi Mistrzyń. Zespoły porozumiały się więc, by odrobić zaległości w październiku, tuż przed rozpoczęciem zgrupowania reprezentacji Polski.

Decydująca o losach spotkania okazała się 21. minuta, w której Marianna Litwiniec zamknęła głową dośrodkowanie z rzutu rożnego i dała prowadzenie gospodyniom. Pięć minut później podwyższyć je mogła Martyna Brodzik, ale uderzyła w poprzeczkę, a dobijająca piłkę Natalia Oleszkiewicz główkowała obok bramki.

Katowiczanki śmielej do odrabiania strat ruszyły po przerwie. W 58. minucie minimalnie nad poprzeczką uderzyła Aleksandra Nieciąg, a chwilę później po świetnym podaniu od koleżanki z drużyny spudłowała Nicola Brzęczek. Szczecinianki odpowiedziały próbą Jaylen Crim w minucie 72., lecz i ona włożyła za dużo mocy w strzał i nie trafiła do siatki.

Kilkadziesiąt sekund po tej akcji bramkarka GKS-u Kinga Seweryn sparowała piłkę na poprzeczkę po strzale Heather Seybert. A jakby tego było mało, jeszcze w 84. minucie Pogoń miała rzut karny po zagraniu ręką w polu karnym Marleny Hajduk. Do strzału z 11. metra podeszła Emilia Zdunek, ale jej strzał obroniła Seweryn.

Finalnie jednak piłkarki Piotra Łęczyńskiego dowiozły prowadzenie do końca i zgarnęły trzy punkty. A to z kolei oznacza, że przeskoczyły ekipę z Górnego Śląska w tabeli. Dla katowiczanek była to pierwsza porażka w sezonie. Pogoń po ośmiu rozegranych spotkaniach ma na koncie 20 punktów i bilans 6-2-0.

Do końca rundy jesiennej pozostały jeszcze trzy kolejki. W najbliższej, zaplanowanej na weekend 4-5 listopada, ekipa ze Szczecina zmierzy się u siebie z Medykiem Polomarketem Konin, zaś drużyna trener Karoliny Koch podejmie AP Orlen Gdańsk.

Pogoń Szczecin - GKS Katowice 1:0 (1:0)
1:0 - Marianna Litwiniec 22'

Pogoń: Anna Palińska - Julia Brzozowska, Kinga Bużan, Zofia Giętkowska, Martyna Brodzik, Emilia Zdunek, Zuzanna Radochońska, Heather Seybert, Marianna Litwiniec (51' Patrycja Michalczyk), Jaylen Crim (73' Agnieszka Garbowska), Natalia Oleszkiewicz (82.' Kornelia Okoniewska).

GKS: Kinga Seweryn - Joanna Olszewska, Kamila Tkaczyk, Anna Konkol (76' Julia Włodarczyk), Marlena Hajduk, Anita Turkiewicz, Klaudia Słowińska, Aleksandra Nieciąg (69' Dominika Misztal), Nicola Brzęczek, Karolina Bednarz, Dżesika Jaszek.

Sędziowała: Michalina Diakow (Ostrów Wielkopolski).

Żółte kartki: Brodzik, Giętkowska (Pogoń) - Hajduk, Jaszek, Konkol (GKS).