Sceny w derbach Londynu. Chelsea ma czego żałować

To był absolutny kosmos na Stamford Bridge. Chelsea prowadziła z Arsenalem już 2:0, miała rywala na deskach, ale sama podała mu tlen. Błąd Roberta Sancheza przywrócił Kanonierów do gry i ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 2:2.

Tomasz Galiński
Declan Rice i Connor Gallagher PAP/EPA / Daniel Hambury / Na zdjęciu: Declan Rice i Connor Gallagher
Przez 75 minut Chelsea miała wszystko pod kontrolą. Strzeliła dwa gole, kontrolowała mecz i nic nie wskazywało, że Arsenal będzie w stanie zrobić cokolwiek.

Kanonierzy byli bezradni, nie wyglądali jak zespół, a grupa przypadkowych ludzi, którzy skrzyknęli się na godzinę przed pierwszym gwizdkiem i postanowili pokopać piłkę w celach rekreacyjnych. Tam nic się nie kleiło. Na tle Kanonierów ekipa Chelsea wyglądała po prostu solidnie. To wystarczało w zupełności.

Zmieniło się w 77. minucie, gdy Declan Rice świetnie przymierzył z ponad 30 metrów, po tym jak podał mu piłkę pod nogi Robert Sanchez. Być może stracił koncentrację, bo nie miał wiele do roboty, ale nic go nie usprawiedliwia. Podawał fatalnie, pomiędzy kilku partnerów, a na tym poziomie. A niedługo później mieliśmy już remis, bo po dośrodkowaniu Bukayo Saki przysnął Malo Gusto i bramkę z ostrego kąta zdobył rezerwowy Leandro Trossard. "The Blues" mogą pluć sobie w brodę, bo wypuścili z rąk pewne - wydawało się - trzy punkty.

Chelsea prowadziła, bo William Saliba zablokował ręką strzał Mychajło Mudryka. A biorąc pod uwagę fakt, że działo się to w polu karnym, to sędzia (choć dopiero po wideoweryfikacji) wskazał na jedenasty metr. Cole Palmer uderzył bardzo pewnie, zmylił bramkarza i dał Chelsea prowadzenie. I to by było na tyle. W pierwszej połowie obejrzeliśmy jeszcze minimalnie niecelny strzał Conora Gallaghera. To Chelsea była zdecydowanie bliżej kolejnych bramek niż Arsenal.

Można się jedynie zastanawiać, czy Mikel Arteta wygłosił płomienną przemowę w przerwie spotkania. Nawet jeśli tak było, to raczej nie przyniosła ona spodziewanych rezultatów. Kanonierzy fatalnie weszli w drugą połowę - pięknym centrostrzałem zaimponował Mudryk i przelobował Davida Rayę.

Ale po golu na 2:2 gospodarze stanęli. Nie potrafili odpowiedzieć, w jakiś sposób zareagować. I ostatecznie oba zespoły dopisują sobie po punkcie. Arsenal nie powinien narzekać. Chelsea może.

Chelsea FC - Arsenal FC 2:2 (1:0)
1:0 Cole Palmer (k.) 15'
2:0 Mychajło Mudryk 48'
2:1 Declan Rice 77'
2:2 Leandro Trossard 84'

Chelsea: Robert Sanchez - Malo Gusto, Thiago Silva, Levi Colwill, Marc Cucurella - Conor Gallagher, Moises Caicedo, Enzo Fernandez - Cole Palmer (84' Reece James), Raheem Sterling (84' Noni Madueke), Mychajło Mudryk (66' Nicolas Jackson).

Arsenal: David Raya - Ben White, William Saliba, Gabriel Magalhaes, Ołeksandr Zinczenko (46' Takehiro Tomiyasu) - Martin Odegaard (78' Kai Havertz), Declan Rice, Jorginho (68' Emile Smith Rowe) - Bukayo Saka, Gabriel Jesus (68' Eddie Nketiah), Gabriel Martinelli (78' Leandro Trossard).

Żółte kartki: Palmer, Thiago Silva, Cucurella (Chelsea) oraz Zinczenko, Smith Rowe, White (Arsenal).