Haniebne zachowanie Emira Kusturicy. Zdjęcia obiegły sieć

Wielkimi krokami zbliża się towarzyski mecz Rosja - Serbia. Władze UEFA zgodziły się na jego rozegranie w dniu 21 marca 2024 roku w Moskwie. Gorącym kibicem zespołu gospodarzy jest znany reżyser, Emir Kusturica.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Emir Kusturica Twitter / Team Russia / Na zdjęciu: Emir Kusturica
Gdy w lutym 2022 roku rosyjskie wojska wspomagane przez Białorusinów dokonały inwazji na Ukrainę, wielu zawodników oraz organizacji odmówiło gry ze sportowcami z kraju agresora. Tak postąpiły m.in. UEFA i FIFA, które wykluczyły rosyjskie kluby z europejskich pucharów, a drużynę narodową pozbawiły szansy zakwalifikowania się do mistrzostw Europy czy mistrzostw świata.

Reprezentacja Rosji długo nie mogła także znaleźć odpowiednich sparingpartnerów. Na grę ze Sborną decydowały się takie drużyny jak Kuba, Kenia, Tadżykistan czy Katar. Nie są to kraje prezentują wysoki poziom gry w piłkę nożną.

Pod koniec 2023 roku doszło do niespodziewanej zmiany. UEFA zgodziła się, aby Rosja mogła się zmierzyć towarzysko z ekipą Serbii. Mecz odbędzie się 21 marca 2024 roku na stadionie moskiewskiego Dynama. Widać, że gospodarze chcą, aby to było święto futbolu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ależ kontra! Wystarczyło tylko jedno podanie

Wybór Serbii na przeciwnika nie powinien być zaskoczeniem. Ten prawosławny kraj utrzymuje dobre stosunki z Rosjanami. Mają one zresztą wymiar historyczny i kulturowy. Dla Putina Serbia to bardzo ważny partner w Europie, który nie odwrócił się od Rosji po agresji na Ukrainę.

Jednym z wielkich zwolenników Putina jest zresztą Emir Kusturica. To wybitny serbski reżyser i producent filmowy, dwukrotnie nagradzany Złotą Palmą w Cannes. Kibice piłki nożnej zapewne kojarzą jego dokument z 2008 roku o Diego Maradonie.

W ostatnim czasie Kusturica wielokrotnie dał wyraz swojego uwielbienia dla Putina. Popierał aneksję Krymu (2014) czy inwazję na Ukrainę (2022). Zresztą w 2016 roku został nagrodzony przez rosyjskie władze za swoją postawę. Otrzymał bowiem Order Przyjaźni, wysokie odznaczenie państwowe przyznawane za szerzenie przyjaźni i współpracy między narodami.

"Sborna" pochwaliła się w mediach społecznościowych, że wręczyła Kusturicy wyjątkowy prezent. To koszulka reprezentacji Rosji z numer 70, bowiem tyle lat skończy reżyser w listopadzie 2024 roku. Oprócz tego słynny artysta pochodzący z Sarajewa został także zaproszony na najbliższy mecz. W Moskwie z pewnością będzie przyjmowany z wielkimi honorami.

Czytaj także:
Po pucharach! Kompromitacja Legii Warszawa
Podolski potwierdza doniesienia. "Muszę powiedzieć prawdę"

Czy reprezentacja Rosji powinna mieć możliwość rozgrywania meczów towarzyskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×