Ukraina długo przegrywała. Później stało się coś nieoczekiwanego

Poznaliśmy już wszystkich finalistów baraży o udział w mistrzostwach Europy, które latem odbędą się w Niemczech. Swoje mecze półfinałowe wygrały reprezentacje Grecji, Islandii i Ukrainy.

Tomasz Galiński
Ukraina pokonała Bośnię i Hercegowinę i awansowała do finału baraży o Euro 2024 PAP/EPA / FEHIM DEMIR / Na zdjęciu: Ukraina pokonała Bośnię i Hercegowinę i awansowała do finału baraży o Euro 2024
W Atenach mieliśmy prawdziwą demolkę. Kazachstan się nie postawił i już po pierwszej połowie można było gasić światło. Grecy po czterdziestu minutach prowadzili 4:0 i mieli olbrzymią przewagę niemal w każdej statystyce.

Finalnie stanęło na pięciu bramkach, a ta ostatnia padła po samobójczym uderzeniu Jerkina Tapałowa w samej końcówce.

W podobnych rozmiarach Islandia wygrała w Budapeszczie z Izraelem. Fantastycznego gola bezpośrednio z rzutu wolnego strzelił dla Islandii Albert Gudmundsson. Mimo iż to Izraelczycy wyszli na prowadzenie jako pierwsi, to później strzelali już tylko rywale. Jak się okazało, odnieśli bardzo przekonujące zwycięstwo i pewnie wjechali do finału, a Gudmundsson schodził z murawy z hat-trickiem.

Najbardziej zacięte spotkanie odbyło się w Zenicy. Bośnia i Hercegowina stoczyła ciężki bój z Ukrainą.

Ukraińcy strzelili trzy gole i wygrali 2:1. Zaczęło się od trafienia samobójczego Mykoły Matwijenki. Później jednak goście strzelali już do właściwej bramki. W 85. minucie Roman Jaremczuk, a trzy minuty później Artem Dowbyk.

Ukraina miała dużą przewagę w posiadaniu piłki, natomiast samo spotkanie było dość wyrównane, jeśli spojrzymy w statystyki.

I tak: Grecja w finale baraży zagra Gruzją, która nieco wcześniej bardzo pewnie ograła Luksemburg (----> RELACJA), natomiast Islandia o awans na turniej finałowy powalczy z Ukrainą.

Grecja - Kazachstan 5:0 (4:0)
1:0 Tasos Bakasetas (k.) 9'
2:0 Dimitris Pelkas 15'
3:0 Fotis Ioannidis 37'
4:0 Dimitris Kourbelis 40'
5:0 Jerkin Tapałow (s.) 86'

Izrael - Islandia 1:4 (1:2)
1:0 Eran Zahavi (k.) 31'