Kapitalny początek Euro 2024 w wykonaniu Polaków! Grecja rozbita!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Amp Futbol Polska / Tomasz Stefanik / Na zdjęciu: mecz Grecja - Polska

Pierwszy element planu został wykonany bezbłędnie. Reprezentacja Polski w ampfutbolu rozbiła Grecję 7:0 w swoim pierwszym meczu Mistrzostw Europy rozgrywanych we francuskim Evian.

Turniej rozpoczął się w sobotę, 1 czerwca meczem Francuzów z Ukraińcami. Gospodarze turnieju wygrali 1:0. Mecz Polaków z Grekami otwierał drugi dzień zmagań. Biało-Czerwoni uchodzą nie tylko za faworytów grupy D, ale również całych Mistrzostw Europy i deklarowali to choćby na przedturniejowej konferencji prasowej na PGE Narodowym w Warszawie.

- Plan minimum? Potwierdzić wysoki poziom. Ostatnie mistrzostwa Europy w naszym wykonaniu to brąz i to możemy uznać za cel minimalny, ale prezes już powiedział, że musimy grać o złoty medal. To jest nasz cel. Nie chcę po Euro szukać wymówek, jeśli coś pójdzie nie tak – zapowiadał trener reprezentacji Polski Dmytrko Kameko.

Zgodnie z oczekiwaniami od samego początku Polacy przejęli kontrolę nad spotkaniem, choć na pierwszego gola musieliśmy trochę poczekać. W 3. minucie niezłą szansę miał Jakub Kożuch, który jednak wolał podawać do Kamila Grygiela zamiast strzelać i piłka przeszła obok greckiej bramki. Chwilę później dośrodkowywał Bartosz Łastowski, ale Grygiel nie zdołał tego zamknąć. W ósmej minucie było już naprawdę blisko, gdy Georgos Lazaridis wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Łastowskiego.

W 9. minucie Grygiel uderzył sprzed pola karnego w słupek, ale już w 12. cieszył się z pierwszej bramki. Gracz Wisły Kraków kapitalnie podbił sobie piłkę przy linii bocznej mijając greckiego obrońcę, a następnie strzałem z ostrego kąta pokonał Alexandrosa Ydraiosa. Trener Dmytro Kameko chwilę później sięgnął po zmiany. Na boisku pojawili się m.in. Kamil Rosiek, Marcin Oleksy oraz Dominik Abramczyk. Ale napór polskiego zespołu nie ustawał. W 16. minucie Biało-Czerwoni mieli rzut karny po zagraniu kulą Lazaridisa, ale Oleksy strzelił prosto w Ydraiosa.

Pierwsze poważne zagrożenie ze strony Greków to 22. minuta i rzut wolny z okolic koła środkowego. Po strzale Lazarosa Marigkosa piłka wyleciała na rzut rożny. Po wznowieniu z narożnika Marigkos musnął piłkę, ale nie na tyle, by skierować ją do bramki strzeżonej przez Łukasza Miśkiewicza. Jednak w samej końcówce pierwszej połowy Polacy podwyższyli prowadzenie. Kamil Grygiel przechwycił piłkę na połowie boiska i po przebyciu z nią kilku metrów uderzył sprzed pola karnego nie do obrony dla bramkarza reprezentacji Grecji.

Po przerwie Polacy dalej mieli przewagę i potrafili ją udokumentować. W 31. minucie po mocnym strzale Dominika Abramczyka piłka odbiła się od słupka, ale niecałe 120 sekund później już wpadła do siatki po uderzeniu Krystiana Kapłona z narożnika pola karnego.

Grecy byli już rozbici, koncentrowali się na defensywie, ale i tak Biało-Czerwoni nie mieli dla nich litości. W 39. minucie Bieńkowski zakręcił obrońcami na przedpolu, a następnie zagrał do Jakuba Kożucha, który przelobował Ydraiosa. Kolejne sześć minut później było już 5:0. Tym razem to Kożuch odwdzięczył się Bieńkowskiemu Choć pierwotnie wyglądało to jak strzał z dystansu Kożucha, piłka odbiła się od Bieńkowskiego i wpadła do bramki reprezentacji Grecji.

A o tym, że zespół trenera Dmytro Kameko potrafi uderzać także z daleka, świadczy gol na 6:0 z 50’ minuty. Bezpośrednio z rzutu wolnego huknął po ziemi Krystian Kapłon, a piłka zatrzymała się dopiero w siatce. Po kolejnych dwóch minutach Polska miała jeszcze jeden rzut wolny. Tym razem wykonywał go Rafał Bieńkowski, który wyłożył piłkę Kapłonowi, a ten skompletował hat-tricka i ustalił wynik meczu na 7:0.

W drugiej kolejce grupy D Polacy zagrają w poniedziałek 3 czerwca o 16:00 ze Szkocją. Dobę później czeka ich jeszcze starcie z reprezentacją Niemiec.

Grecja - Polska 0:7 (0:2) 0:1 – Kamil Grygiel 12’ 0:2 – Kamil Grygiel 25+1’ 0:3 – Krystian Kapłon 33’ 0:4 – Jakub Kożuch 39’ 0:5 – Rafał Bieńkowski 45’ 0:6 – Krystian Kapłon 50’ 0:7 – Krystian Kapłon 50+2’

Wyjściowe składy:

Grecja: Alexandros Ydraios - Petros Tsikouras, Vasileios Panidis, Georgios Lazaridis, Lazaros Marigkos, Dimitrios Agrianitis, Vasileios Bakogiannis.

Rezerwowi: Anastasios Tsigkas, Nikolaos Mademlis, Dimitrios Skordas, Alexandros Kapitsas.

Polska: Łukasz Miśkiewicz – Krystian Kapłon, Bartosz Łastowski, Mateusz Warakomski, Marcin Oleksy, Jakub Kożuch, Kamil Grygiel.

Rezerwowi: Igor Woźniak, Maciej Materac – Dominik Abramczyk, Rafał Bieńkowski, Adrian Bąk, Łukasz Mazurowski, Kamil Rosiek, Krzysztof Wrona.

Żółte kartki: Marigkos (Grecja) - Łastowski (Polska).

Źródło artykułu: WP SportoweFakty