15:0! Najwyższe zwycięstwo reprezentacji Polski w historii!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Amp Futbol Polska / Tomasz Stefanik / Na zdjęciu: mecz Polska - Szkocja

To był istny pogrom w wykonaniu Biało-Czerwonych. Reprezentacja Polski w ampfutbolu rozbiła Szkocję aż 15:0 w drugiej kolejce Mistrzostw Europy rozgrywanych we francuskim Evian. To najwyższe zwycięstwo naszej kadry w historii startów na Euro.

Zespół prowadzony przez trenera Dmytro Kameko rozpoczął turniej od niedzielnej bardzo przekonującej wygranej 7:0 z Grecją. W drugiej kolejce nasza kadra mierzyła się z drużyną, która awansowała na europejski czempionat jako ostatnia. Wszak to debiutant na tego typu imprezie.

Ale Polacy dali Szkotom bardzo srogą lekcję. Pierwsza bramka padła już w 83. sekundzie, kiedy to Kamil Grygiel wyłożył piłkę świetnie ustawionemu Bartoszowi Łastowskiemu. Po kolejnych dwóch minutach było już 2:0. Świetnie rozegrany rzut rożny z Kamilem Rośkiem mocnym uderzeniem skwitował Krystian Kapłon. W siódmej minucie Kapłon dołożył kolejne trafienie, tym razem z pierwszej piłki po asyście Grygiela.

Reprezentacja Szkocji mocno była skupiona na defensywie, ale musiała przyjmować kolejne ciosy. W 12. minucie dośrodkowanie z prawego narożnika boiska Dominika Abramczyka głową zamknął Marcin Oleksy. Pierwszy kwadrans zwieńczyło trafienie Kamila Rośka, a pierwszą połowę gol Rafała Bieńkowskiego. W tym drugim przypadku było to ładne, mierzone uderzenie z daleka.

Festiwal strzelecki trwał w najlepsze w drugiej połowie. 24 sekundy po wznowieniu gry Mateusz Warakomski nie kalkulował tylko uderzył sprzed pola karnego i piłka zatrzymała się dopiero w szkockiej bramce. W 34. minucie Krzysztof Wrona wyłożył piłkę z rzutu wolnego Bieńkowskiemu i było już 8:0. Trzy minuty później strzał z dystansu Krystiana Kapłona przyniósł dziewiątą bramkę Biało-Czerwonym.

W 42. minucie wrzutkę z głębi pola Kamil Grygiel zamienił na gola za pomocą główki, a w 45. asystował przy trafieniu Kamila Rośka. Po kolejnych trzech minutach dwunastego gola dla Polski dołożył Bartosz Łastowski. Szkoci mieli dość, a Biało-Czerwoni – wręcz przeciwnie. Jeszcze przed rozpoczęciem doliczonego czasu gry bramkę zdobył Krystian Kapłon, a po jego rozpoczęciu trafił Łastowski na 14:0 z rzutu karnego, a kilkanaście sekund potem z gry Kapłon.

Było to najwyższe w historii startów na Euro zwycięstwo reprezentacji Polski w ampfutbolu, które jednocześnie zapewniło jej awans do ćwierćfinału mistrzostw. W meczu o pierwsze miejsce w grupie we wtorek o 16:00 Polacy zmierzą się z Niemcami.

Polska – Szkocja 15:0 (6:0) 1:0 – Bartosz Łastowski 2’ 2:0 – Krystian Kapłon 4’ 3:0 – Krystian Kapłon 7’ 4:0 – Marcin Oleksy 12’ 5:0 – Kamil Rosiek 15’ 6:0 – Rafał Bieńkowski 25+4’ 7:0 – Mateusz Warakomski 26’ 8:0 – Rafał Bieńkowski 34’ 9:0 – Krystian Kapłon 37’ 10:0 – Kamil Grygiel 42’ 11:0 – Kamil Rosiek 45’ 12:0 – Bartosz Łastowski 48’ 13:0 – Krystian Kapłon 49’ 14:0 – Bartosz Łastowski 50+2’ 15:0 – Krystian Kapłon 50+3’ Wyjściowe składy:

Polska: Igor Woźniak – Kamil Rosiek, Bartosz Łastowski, Krystian Kapłon, Jakub Kożuch, Kamil Grygiel, Marcin Oleksy.

Rezerwowi: Maciej Materac, Łukasz Miśkiewicz – Dominik Abramczyk, Rafał Bieńkowski, Adrian Bąk, Łukasz Mazurowski, Krzysztof Wrona, Mateusz Warakomski

Szkocja: Steven Tully – Michael Lennon, Ewen Moir, Sonny Rocket, Leigh Gregory, Connor Elliot, Harris Tinney

Rezerwowi: Iain Matthew – Robert Wilson, Craig Lavender, Tommy McKay, Brian Murray, Arran Ritchie.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty