Ależ dramaturgia w ostatniej kolejce! Pogoń Szczecin mistrzem Polski!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Facebook / Pogoń Szczecin Kobiety / Na zdjęciu: radość piłkarek Pogoni Szczecin
Facebook / Pogoń Szczecin Kobiety / Na zdjęciu: radość piłkarek Pogoni Szczecin

To był jeden z najbardziej emocjonujących sezonów od lat. Pogoń Szczecin po raz pierwszy w historii została mistrzem Polski w piłce nożnej kobiet. Ekipa z Pomorza Zachodniego pokonała Rekord Bielsko-Biała 6:0 i wykorzystała potknięcie GKS-u Katowice.

W ostatniej serii gier żeńskiej ekstraligi każdy mecz zawierał sporą stawkę - w trzech przypadkach był to tytuł mistrzowski lub co najmniej medal, a w pozostałych trzech - utrzymanie w elicie. A więc po kolei. W Łodzi UKS SMS podejmował GKS Katowice, który potrzebował jednego punktu, by po raz drugi z rzędu sięgnąć po złoto. Tak się jednak nie stało, bo ekipa Karoliny Koch przegrała 0:1 po bramce Karoliny Majdy w 14. minucie gry.

Katowiczanki mogłyby obronić pierwsze miejsce, ale pod warunkiem porażki Pogoni Szczecin na terenie beniaminka - Rekordu Bielsko-Biała. Ale nic takiego nie miało miejsca, bo zespół trenera Piotra Łęczyńskiego zwyciężył aż 6:0. W 5. minucie worek z bramkami rozwiązała Weronika Szymaszek, a chwilę później na 2:0 podwyższyła Natalia Oleszkiewicz, królowa strzelczyń sezonu 2023/2024. W drugiej połowie Szymaszek dołożyła jeszcze dwa gole, Oleszkiewicz - jeden (a 15. w sezonie), a do siatki trafiła jeszcze Emilia Zdunek. Tym samym szczecinianki pierwszy raz w historii klubu sięgnęły po tytuł mistrzowski.

A brązowy medal przypadł piłkarkom Czarnych Antrans Sosnowiec, które wygrały we Wrocławiu ze Śląskiem 2:1. Drużyna z Zagłębia prowadzenie objęła w 17. minucie po trafieniu Nikol Kaletki. W 59. minucie wyrównała Joanna Wróblewska, ale w 70. na 2:1 dla gości trafiła Klaudia Miłek. Co ciekawe, porażka sosnowiczanek sprawiłaby, że to UKS SMS Łódź sięgnąłby po brąz. Jednak dzięki tej wygranej drużyna trenera Sebastiana Stemplewskiego utrzymała trzecią lokatę.

Niezwykle emocjonująca była też walka o pozostanie w Orlen Ekstralidze. Stomilanki Olsztyn przegrały w Gdańsku z AP Orlenem 0:1 po golu Olgi Massombo w 60. minucie i tym samym ich los stał się zależny od rozstrzygnięć innych meczów.

W Krakowie UJ przegrał z Górnikiem Łęczna 1:4. Wynik bramką dla gości otworzyła Roksana Ratajczyk w 3. minucie, a w 18. na remis trafiła Anna Zapała. Po chwili jednak odpowiedziała na to Julia Piętakiewicz, a w końcówce dwa ciosy zadały jeszcze Jagoda Cyraniak i Katja Skupień. Ten rezultat oznacza, że Jagiellonki żegnają się z najwyższą klasą rozgrywkową.

Niezwykle dramatyczny był mecz w Tczewie, gdzie Pogoń zremisowała z Medykiem Konin 3:3, choć przegrywała już 1:3. W 4. minucie gola dla przyjezdnych zdobyła Patrycja Ziemba, a w 12. Katarzyna Nowak strzeliła bramkę na 1:1. Medyk wrócił na prowadzenie przed przerwą po golu Eleny Aristodimou, a tuż po niej za sprawą Oliwii Jaśniak - jeszcze je powiększył. Jednak końcówka należała do miejscowych. Gole Mai Kałun z 88. minuty oraz Emilii Sobierajskiej z drugiej minuty doliczonego czasu gry przyniosły remis, który sprawił, że Medyk zdobył tylko jeden punkt do tabeli zamiast trzech, których potrzebował do utrzymania. Jeden z najbardziej zasłużonych klubów dla żeńskiej piłki w Polsce żegna się więc z elitą.

Awans z I ligi wywalczyły Skra Częstochowa oraz Resovia.

Wyniki 22. kolejki Orlen Ekstraligi:

Rekord Bielsko-Biała - Pogoń Szczecin 0:6 (0:2) 0:1 - Weronika Szymaszek 5' 0:2 - Natalia Oleszkiewicz 9' 0:3 - Weronika Szymaszek 48' 0:4 - Weronika Szymaszek 57' 0:5 - Emilia Zdunek 59' 0:6 - Natalia Oleszkiewicz 72'

UKS SMS Łódź - GKS Katowice 1:0 (1:0) 1:0 - Karolina Majda 14'

Śląsk Wrocław - Czarni Antrans Sosnowiec 1:2 (0:1) 0:1 - Nikol Kaletka 17' 1:1 - Joanna Wróblewska 59' 1:2 - Klaudia Miłek 70'

AP Orlen Gdańsk - Stomilanki Olsztyn 1:0 (0:0) 1:0 - Olga Massombo 60'

Pogoń Dekpol Tczew - Medyk Polomarket Konin 3:3 (1:2) 0:1 - Patrycja Ziemba 4' 1:1 - Katarzyna Nowak 12' 1:2 - Elena Aristodimou 38' 1:3 - Oliwia Jaśniak 50' 2:3 - Maja Kałun 88' 3:3 - Emilia Sobierajska 90+2'

UJ Kraków - Górnik Łęczna 1:4 (1:2) 0:1 - Roksana Ratajczyk 3' 1:1 - Anna Zapała 18' 1:2 - Julia Piętakiewicz 20' 1:3 - Jagoda Cyraniak 89' 1:4 - Katja Skupień 90+3'