Zauważyłeś tych fanów na meczu z Polską? Jest afera

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Catherine Ivill - AMA / Na zdjęciu: holenderscy kibice
Getty Images / Catherine Ivill - AMA / Na zdjęciu: holenderscy kibice
zdjęcie autora artykułu

Podczas meczu Polski z Holandią na Euro 2024 uchwycono trzech kibiców, którzy przykuli szczególną uwagę. Brytyjski "Daily Mail", ze względu na ich kreację wizualną, zarzucił im wprost rasizm.

Niedzielne popołudnie przyniosło pierwsze spotkanie reprezentacji Polski na Euro 2024. W meczu otwarcia nasi piłkarze zmierzyli się z Holandią. Początek był bardzo udany dla drużyny Michała Probierza, która za sprawą bramki Adama Buksy w 16. minucie objęła prowadzenie. Rywale odpowiedzieli niestety dwoma trafieniami i zanotowali zwycięstwo 2:1.

Spotkanie to przyciągnęło na trybuny Volksparkstadion w Hamburgu tłumy kibiców obu drużyn. W gronie fanów reprezentacji Holandii uchwycono troje mężczyzn, którzy przykuli szczególną uwagę. Ich wygląd wywołał spore poruszenie w brytyjskich mediach.

Panowie mieli pomalowane na czarno twarze, a na głowach charakterystyczne peruki. Dziennikarze "Daily Mail" uznali to wprost za przejaw rasizmu i nawiązanie do praktyki "blackface". Jest ona znana od lat i polega na tym, że osoby z jasną karnacją malują twarz, aby przypominać osoby czarnoskóre. Obecnie jest to piętnowane i traktowane jako bardzo obraźliwy gest.

ZOBACZ WIDEO: Raport z Hanoweru. "Widać było, że są po ludzku wkurzeni"

Zwrócono przy okazji uwagę na jeden ważny fakt. Idea "blackface" jest bowiem w Holandii bardzo kontrowersyjna. Wszystko za sprawą jednej z bożonarodzeniowych tradycji w tym kraju i postaci Czarnego Piotrusia (Zwarte Piet), czyli pomocnika Sinterklaasa (tamtejszego św. Mikołaja). Zwyczaj ten wielu co roku wywołuje mieszane uczucia mieszkańców i jest uznawany za rasistowskie nawiązanie do epoki kolonialnej.

Z drugiej strony takie zachowanie wspomnianych kibiców uznano za chęć upodobnienia się do Ruuda Gullita. 66-krotny reprezentant Holandii jest bowiem czarnoskóry, a w latach młodości jego znakiem rozpoznawczym były długie warkoczyki.

Zobacz także:

Źródło artykułu: WP SportoweFakty