Wielkie nerwy w meczu Czechy - Turcja. Sędzia pokazał 16 kartek

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Filip Singer / Mecz Euro 2024: Czechy - Turcja
PAP/EPA / Filip Singer / Mecz Euro 2024: Czechy - Turcja

Na boisku w Hamburgu gotowało się, a sędzia Istvan Kovacs pokazywał jedną kartkę za drugą. Czesi walczyli ambitnie do końca o pozostanie w Euro 2024, ale porażka 1:2 z Turcją oznacza ich odpadnięcie.

Na zakończenie fazy grupowej zostały rozegrane trzecie mecze w grupie F. Przeciwnikiem Czech była w środę Turcja. We wcześniejszych spotkaniach drużyna znad Bosforu zdobyła trzy punkty za zwycięstwo z Gruzją. Z kolei Czesi wywalczyli punkt za remis z tym samym przeciwnikiem. Poza tym oba zespoły przegrały z Portugalią.

Choć nadciągał już zmrok nad Hamburgiem, to piłkarze musieli mierzyć się z upałem. Początek spotkania był dość dynamiczny, ale piłkarzom na pewien czas skończyła się energia. Przez kwadrans było jedno uderzenie celne, z którym poradził sobie Mert Gunok.

W 20. minucie sędzia Istvan Kovacs wyrzucił z boiska Antonina Baraka. Pomocnik zobaczył drugą żółtą i w efekcie czerwoną kartkę za faul na Salihu Ozcanie. Antonin Barak zagotował się po stracie piłki w środku pola i postanowił odebrać ją za wszelką cenę. Powinien odpuścić sobie atak w nogi przeciwnika, ale poniosły go emocje i postawił stempel na stopie Saliha Ozcana.

Po czerwonej kartce rozpoczął się czas prowokacji. Czesi kombinowali, co zrobić, żeby doprowadzić do wyrównania sił liczebnych. Każde przewinienie na zawodniku z centralnej Europy było celebrowane i wykorzystywane do wszczęcia awantury. Nie panował nad piłkarzami Istvan Kovacs.

W zasadzie ani jedna sytuacja podbramkowa Turcji w pierwszej połowie nie była stuprocentowa. Z kolei dziesięciu Czechów nie traciło ducha. W 45. minucie David Jurasek dostał podanie od Lukasa Provoda i do zdobycia gola zabrakło tylko skutecznego strzału w sytuacji sam na sam z Mertem Gunokiem.

Turcja dała do zrozumienia, że będzie groźniejsza w drugiej połowie. Nie minęła minuta i Baris Yilmaz oddał strzał, który sprawił kłopot Jindrichowi Stankowi.

W 51. minucie szturm Turcji zakończył się strzałem na 1:0. Odpowiedzialność za wynik wziął na siebie doświadczony lider zespołu Hakan Calhanoglu. Na zakończenie całej serii uderzeń piłka trafiła do znanego z włoskich boisk pomocnika, a ten huknął z ostrego kąta po dalszym narożniku w bramce Jindricha Stanka. Czesi robili co mogli, blokowali strzały, ale wobec ostatniego z nich okazali się bezradni. Jakby ich strat było jeszcze mało, to z boiska zszedł kontuzjowany, podstawowy bramkarz.

Wszystkie ciosy nie doprowadziły jeszcze do nokautu Czechów. W 66. minucie nasi południowi sąsiedzi doprowadzili do remisu 1:1. Po dośrodkowaniu Tomas Chory przyblokował Merta Gunoka, co doprowadziło do głośnego protestowania Turków. Kontynuowaniem grania zajęli się Czesi, a Tomas Soucek dobił piłkę pod poprzeczkę.

Choć wydawało się to mało możliwe, to zrobiło się jeszcze bardziej nerwowo na trybunach i na boisku. W piłkarskiej awanturze Czesi potrzebowali jeszcze jednego gola do awansu, ale w dziesiątkę nie zdołali go zdobyć. Tym samym żegnają się z Euro 2024.

Ostatecznie to Turcja zamknęła mecz golem na 2:1. W doliczonym czasie zaatakowała odsłoniętego przeciwnika i pokazała wyższość strzałem Cenka Tosuna.

Czechy - Turcja 1:2 (0:0) 0:1 - Hakan Calhanoglu 51' 1:1 - Tomas Soucek 66' 1:2 - Cenk Tosun 90'

Czechy: Jindrich Stanek (54' Matej Kovar) - Tomas Holes, Robin Hranac, Ladislav Krejci - Vladimir Coufal, Tomas Soucek, Lukas Provod (75' Ondrej Lingr), David Jurasek (81' Matej Jurasek) - Antonin Barak - Mojmir Chytil (55' Tomas Chory), Adam Hlozek (54' Jan Kuchta)

Turcja: Mert Gunok - Mert Muldur, Samet Akaydin, Merih Demiral, Ferdi Kadioglu - Ismail Yuksek (63' Okay Yokuslu), Salih Ozcan (46' Kaan Ayhan) - Arda Guler (75' Kerem Akturkoglu), Hakan Calhanoglu (87' Orkun Kokcu), Kenan Yildiz (75' Cenk Tosun) - Baris Yilmaz

Żółte kartki: Barak, Schick, Jaros, Cerv, Krejci (Czechy) oraz Ozcan, Yildiz, Yuksek, Gunok, Calhanoglu, Cakir, Muldur, Akaydin, Ayhan, Kokcu (Turcja)

Czerwona kartka: Antonin Barak (Czechy) /20' - za drugą żółtą/

Sędzia: Istvan Kovacs (Rumunia)

Czytaj także: Mogło dojść do sensacyjnego transferu Messiego? Namawiali go przez 10 dni Czytaj także: Przegrana Ekwadoru w Copa America. John Yeboah zapłacił za głupotę kolegi

Źródło artykułu: WP SportoweFakty