Co on zrobił! Kosmiczna interwencja tureckiego bramkarza w ostatniej akcji

Zdjęcie okładkowe artykułu: Twitter / Screen / TVP Sport / Na zdjęciu: Mert Gunok został bohaterem całej Turcji, broniąc strzał Baumgartnera

Mert Gunok został bohaterem całej Turcji. Bramkarz Besiktasu popisał się niewiarygodną interwencją w piątej minucie doliczonego czasu gry w meczu z Austrią, dzięki czemu jego zespół wygrał 2:1 i jest w ćwierćfinale Euro 2024.

Ostatni mecz 1/8 finału Euro 2024 był fantastyczny. Zdecydowanie najlepszy w tej fazie rozgrywek, choć oczywiście trzeba zdać sobie sprawę, że poprzeczka nie była zawieszona jakoś bardzo wysoko. Pozostałe spotkania raczej zawodziły.

Ale to nie. Turcja dość nieoczekiwanie awansowała do ćwierćfinału, bo przecież to Austriacy byli stawiani w roli faworyta. Jednak futbol często ma to do siebie, że bywa nieprzewidywalny.

Turcja wygrała 2:1 i - co ciekawe - wszystkie gole padły po stałych fragmentach gry. W końcówce oglądaliśmy już tzw. jazdę bez trzymanki. To była wymiana ciosów. Austriacy przegrywali, nie mieli nic do stracenia i nadziewali się na kontry. Sami jednak mogli w piątej minucie doliczonego czasu doprowadzić do remisu.

Piłkę meczową miał na głowie Christoph Baumgartner. Chyba wszyscy widzieli już piłkę w siatce, ale fenomenalną interwencją popisał się Mert Gunok. To jedna z najlepszych i najważniejszych parad na całych mistrzostwach Europy. Coś niewiarygodnego.

Tzw. współczynnik xG post shot dla tej sytuacji wyniósł... 0.94, co oznacza, że teoretycznie bramkarz miał 6 proc. szans na obronę.