Poważne problemy piłkarzy na MŚ w USA?! Polacy alarmują

Getty Images
Getty Images

Polscy badacze ostrzegają, że podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku piłkarze mogą być narażeni na ekstremalny stres cieplny na dziesięciu z szesnastu stadionów.

Mistrzostwa świata w 2026 roku, po raz pierwszy rozgrywane w trzech krajach - Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, przyciągają uwagę nie tylko kibiców, ale także naukowców.

Zespół badawczy, w którego skład wchodzą głównie Polacy, opublikował w "Scientific Reports" wyniki analiz wskazujące na wysokie ryzyko wystąpienia ekstremalnego stresu cieplnego u piłkarzy na większości stadionów tej imprezy.

Zgodnie z badaniami, szczególnie niebezpieczne warunki panować będą na stadionach w Arlington i Houston w USA oraz w Monterrey w Meksyku.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Ależ to wymyślił! Gol bezpośrednio z rzutu rożnego

Temperatura odczuwalna przez zawodników podczas meczów rozgrywanych w godzinach popołudniowych może tam przekraczać 49,5 stopni Celsjusza, co stwarza ryzyko wyczerpania cieplnego, a nawet zagrożenia zdrowia.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że obecna polityka FIFA opiera się na wskaźniku "mokrego termometru", który nie uwzględnia wszystkich czynników wpływających na obciążenie cieplne zawodników. Naukowcy podkreślają, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego mięśnie generują ogromne ilości ciepła, co znacząco zwiększa stres termiczny organizmu.

Zespół badaczy, w skład którego weszli m.in. dr hab. Marek Konefał z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz dr Katarzyna Lindner-Cendrowska z Polskiej Akademii Nauk, opracował model oparty na piętnastu latach obserwacji pogody.

W analizie uwzględniono takie czynniki jak Uniwersalny Wskaźnik Klimatu Termicznego (UTCI), straty wody u zawodników, wysokość stadionów nad poziomem morza oraz ciepło metaboliczne powstające podczas wysiłku.

Naukowcy sugerują przesunięcie godzin rozgrywania meczów na późne popołudnie lub wieczór, aby ograniczyć ryzyko dla zawodników. Zwracają również uwagę, że nie wszystkie stadiony są klimatyzowane lub posiadają zamykane dachy, co dodatkowo zwiększa zagrożenie. Warto rozważyć wprowadzenie dodatkowych przerw na nawodnienie.

Eksperci podkreślają, że zmieniający się klimat będzie miał coraz większy wpływ na organizację dużych imprez sportowych. - Ekstremalny stres cieplny będzie u piłkarzy coraz częstszy i będzie negatywnie wpływał na ich zdrowie - ostrzega dr Konefał.

Publikacja polskich naukowców spotkała się z dużym zainteresowaniem międzynarodowych mediów, takich jak "The Guardian", "ABC" czy "The Times". Eksperci z całego świata zgadzają się, że konieczne jest wprowadzenie nowych wytycznych przez FIFA, aby lepiej chronić zdrowie zawodników.

Komentarze (1)
avatar
Krzysiu Krzyś
4.12.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Naszej reprezentacji nie grożą te upały:):):):):)