Puchar Ligi Francuskiej dla Olympique Marsylia, pierwsze trofeum klubu po 17 latach

W sobotę na Stade de France odbył się finał Pucharu Ligi Francuskiej. Konfrontacja dwóch najlepszych zespołów z sezonu 2008/09 - Girondins Bordeaux i Olympique Marsylia zapowiadała się wyjątkowo emocjonująco. Aktualny lider Ligue 1 i obrońca trofeum nie odniósł kolejnego sukcesu.

Piotr Robaczyński

Choć od początku spotkania kibice nie mogli narzekać na brak emocji, do przerwy nie oglądali bramek. W 60 minucie po dośrodkowaniu Lucho Gonzaleza prowadzenie Marsylczykom zapewnił Souleymane Diawara, który jeszcze w poprzednim sezonie bronił barw Bordeaux. Już kolejna groźna akcja piłkarzy OM siedem minut później pozwoliła drużynie Didiera Deschampsa podwyższyć prowadzenie. Ulrich Rame tym razem musiał wyciągać piłkę z siatki po strzale Mathieu Valbueny. Gdy w 77. minucie pechowo futbolówkę do własnej bramki skierował obrońca Bordeaux Mathieu Chalme losy pojedynku były już właściwie rozstrzygnięte.

Żyrondyści zdołali wprawdzie strzelić kontaktowego gola, ale na dalszą walkę o odwrócenie losów spotkania zabrakło już czasu. Nie pomogły również roszady w składzie, w drugiej połowie trener Laurent Blanc zmienił trzech piłkarzy z formacji ofensywnej. Zawodnicy OM utrzymali bezpieczną przewagę do końca, mecz zakończył się wynikiem 3:1.

Bordeaux do tej pory triumfowało w rozgrywkach trzykrotnie, ostatnio w 2009 roku pokonało w finale Vannes OC 4:0. Olympique Marsylia po raz pierwszy wywalczył Puchar Ligi Francuskiej. Dla klubu jest to pierwsze trofeum po 17 latach bez znaczącego sukcesu.

Olympique Marsylia - Girondins Bordeaux 3:1 (0:0)
1:0 - Diawara 60'
2:0 - Valbuena 67'
3:0 - Chalme (s.) 77'
3:1 - Sane 84'