Polacy w ligach zagranicznych: Bramki Jelenia, Janczyka, Michała Żewłakowa, Kosowskiego oraz Stolpy

Spośród polskich piłkarzy grających w czołowych i mniej znaczących ligach zagranicznych bramki zdobyli: Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre), Dawid Janczyk (Germinal Beerschot), Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus), Kamil Kosowski (APÓEL Nikozja) oraz Tomasz Stolpa (Qəbələ FK). Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 29 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Ireneusz Jeleń zdobył bramkę w spotkaniu z FC Lorient Bretagne-Sud 4:1 (2:0). Polak przebywał na boisku do 90. minuty, kiedy zmienił go Julien Quercia, wpisując się na listę strzelców w 36. minucie meczu. Jeleń zaliczył także asystę w 87. minucie spotkania, kiedy to został sfaulowany w polu karnym przez Fabien Audard, który otrzymał za swoje przewinienie czerwoną kartkę. Całe spotkanie w barwach AJ Auxerre rozegrał Dariusz Dudka.

Dawid Janczyk strzelił gola w meczu grupy B fazy play-off z Royal Charleroi 2:2 (1:1). Polski napastnik rozegrał 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 8. minucie. Dla Polaka było to dwunaste trafienie w tym obecnym sezonie.

Michał Żewłakow zdobył bramkę w meczu ostatniej kolejki fazy zasadniczej greckiej Superleague Elláda z Árisem 2:1 (2:1). Polski obrońca przebywał na boisku 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 33. minucie spotkania. Także ów mecz został przerwany na 10 minut w 19. minucie z powodu zamieszek na trybunach.

Kamil Kosowski zdobył bramkę w 3. kolejce rozgrywek grupy mistrzowskiej ekstraklasy Cypru przeciwko AS Anórthossis Ammochóstou 1:1 (1:1). Polak na boisku przebywał do 85. minuty, kiedy zmienił go Andréas Papathanassíou, wpisując się na listę strzelców w 4. minucie meczu. Dla Kosowskiego jest to druga bramka w obecnym sezonie. Do 66. minuty w barwach gości grał Marcin Żewłakow, który został także ukarany żółtym kartonikiem. Na murawie nie pojawił się za to inny zawodnik APÓEL-u - Adrian Sikora. Mecz z udział Polaków został przerwany na 10 minut w 86. minucie z powodu wrzucenia rac na boisko przez kibiców APÓEL-u.

Tomasz Stolpa zdobył bramkę w meczu 6. kolejki rozgrywek grupy mistrzowskiej azerskiej ekstraklasy z Xəzər-Lənkəran 1:2 (1:1). Polak przebywał na boisku pełne 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 39. minucie spotkania. Dla Polaka był to szósty gol w obecnych rozgrywkach.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier Leauge

Tomasz Kuszczak (Manchester United) - rezerwowy w meczu ligowym z Manchester City (1:0)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Wigan (2:3)

Championship
Tomasz Cywka (Derby County) - do 71. minuty w meczu ligowym z Crystal Palace (1:1)
Grzegorz Rasiak (Reading) - rezerwowy w meczu ligowym z Peterborough (6:0)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - rezerwowy w meczu ligowym z Blackpool (1:3)

Leauge One
Wojciech Szczęsny (Brendford) - 90 minut w meczu ligowym z Bristol Rovers (0:0)
Paweł Abbott (Oldham Athletic) - do 79. minuty w meczu ligowym z Carlisie (2:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Yeovil (1:0)

Leauge Two
Artur Krysiak (Burton Albion) - poza kadrą w meczu ligowym z Dagenham & Red. (1:2)

Austria

Jacek Bąk (Austria Wiedeń) - rezerwowy w meczu ligowym z A. Kärnten (2:0)

Azerbejdżan

Tomasz Stolpa (Qəbələ FK) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Xəzər-Lənkəran (1:2)

Belgia

Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela) - długotrwała kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu Play-Off z Club Brugge (2:1)
Dawid Janczyk (Germinal Beerschot) - 90 minut i bramka w meczu Play-Off z Charleroi (2:2)

Cypr

Kamil Kosowski (APOEL Nikozja) - do 85. minuty i bramka w meczu Play-Off z Anorthosis (1:1)
Marcin Żewłakow (APOEL Nikozja) - do 66. minuty i żółta kartka w meczu Play-Off z Anorthosis (1:1)
Adrian Sikora (APOEL Nikozja) - nie wystąpił w meczu Play-Off z Anorthosis (1:1)
Maciej Żurawski (Omonia Nikozja) - od 46. minuty w meczu Play-Off z Apollon (0:0)

Francja

Ligue 1

Ludovic Obraniak (OSC Lille) - od 76. minuty i asysta w meczu ligowym z Monaco (4:0)
Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - do 90. minuty i bramka w meczu ligowym z Lorient (4:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Lorient (4:1)

Championnat de France National
Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims Champagne) - 90 minut w meczu ligowym z Plabennec (1:2)

Grecja

Alpha Ethniki

Marcin Baszczyński (Atromitos Ateny) - poza kadrą w meczu ligowym z Panthrakikosem (3:1)
Marek Saganowski (Atromitos Ateny) - rezerwowy w meczu ligowym z Panthrakikosem (3:1)
Arkadiusz Malarz (AE Larisa) - poza kadrą w meczu ligowym Levadiakosem (1:2)
Marek Zieńczuk (Skoda Xanthi) - poza kadrą w meczu ligowym z Iraklisem (4:2)
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - poza kadrą w meczu ligowym z Ergotelis (4:1)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - rezerwowy w meczu ligowym z Asteras Tripolis (2:0)
Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Aris Saloniki (2:1)
Euzebiusz Smolarek (AO Kavala) - 90 minut w meczu ligowym z Panioniosem (1:1)
Łukasz Sosin (AO Kavala) - do 61. minucie w meczu ligowym z Panioniosem (1:1)

Hiszpania

Jerzy Dudek (Real Madryt) - rezerwowy w meczu ligowym z Valencią (2:0)

Holandia

Eredivisie

Arkadiusz Radomski (NEC Nijmegen) - poza kadrą w meczu ligowym z Venlo (0:2)
Przemysław Tytoń (Roda Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Vitesse (5:2)
Paweł Wojciechowski (SC Heerenveen) - do 62.minuty w meczu ligowym z NAC Breda (0:0)

Jupiter Leauge
Michał Janota (Excelsior Rotterdam) - nie wystąpił w meczu ligowym z Den Bosch (5:1)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - do 81. minuty w meczu ligowym z Hoffenheim (1:1)
Artur Wichniarek (Hertha Berlin) - od 86. minuty w meczu ligowym z Eintrachtem Frankfurt (2:2)
Łukasz Piszczek (Hertha Berlin) - 90 minut w meczu ligowym z Eintrachtem Frankfurt (2:2)
Tomasz Zdebel (Bayer Leverkusen) - rezerwowy w meczu ligowym z VfB Stuttgart (1:2)
Jacek Krzynówek (Hannover 96) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayernem (0:7)
Adam Matuszczyk (1. FC Köln) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z VfL Bochum (2:0)

2. Bundesliga
Łukasz Szukała (Alemannia Aachen) - rezerwowy w meczu ligowym z Ahlen (1:0)
David Blacha (Rot-Weis Ahlen) - od 75. minuty w meczu ligowym z Alemannią (0:1)

Portugalia

Paweł Kieszek (SC Braga) - rezerwowy w meczu ligowym z Leixoes (3:1)
Mateusz Bąk (Maritimo Funchal) - poza kadrą w meczu ligowym z Olhanense (2:1)

Rosja

Wojciech Kowalewski (Sibir Nowosybirsk) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Ałanija Władykaukaz (1:2)
Rafał Murawski (Rubin Kazań) - 90 minut w meczu ligowym z Amkar Perm (1:0)
Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa) - do 63. minuty i czerwona kartka w meczu z Terekiem Grozny (1:1)

Rumunia

Rafał Grzelak (Steaua Bukareszt) - poza kadrą w meczu ligowym z Rapidem Bukareszt (1:5)
Paweł Golański (Steaua Bukareszt) - od 88. minuty w meczu ligowym z Rapidem Bukareszt (1:5)

Słowacja

Grzegorz Szamotulski (1.FC DAC Dunajská Streda) - rezerwowy w meczu ligowym z FK Senica (2:2)

Szkocja

Artur Boruc (Celtic Glasgow) - 90 minut w meczu ligowym z Hibernian (3:2)
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Hibernian (3:2)
Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - poza kadrą w meczu ligowym z Rangers (0:2)

Turcja

Marcin Kuś (Istanbul Büyükşehir) - 90 minut w meczu ligowym z Gençlerbirliği (1:3)

Ukraina

Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck) - od 73.minuty w meczu ligowym z Zakarpattia Użhorod (1:0)

Włochy

Serie A

Błażej Augustyn (Catania Calcio) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Siena (2:2)