Ligue 1: Olympique Marsylia mistrzem Francji, gol Jelenia nie uchronił Auxerre przed porażką

Olympique Marsylia mistrzem Francji! Podopieczni Didiera Deschampsa przedłużyli świetną passę i już po 36. kolejce mogą świętować zdobycie mistrzowskiego tytułu. Za plecami lidera trwa walka o prawo gry w Lidze Mistrzów. W środę punkty stracili piłkarze Auxerre, cenne zwycięstwo odniosło natomiast Lille.

W tym artykule dowiesz się o:

Niepokonany w lidze od początku lutego Olympique Marsylia dopisał do swojego dorobku cenne trzy punkty wygrywając na Stade Velodrome z Rennes. Przez kilkadziesiąt minut na tablicy wyników utrzymywał się remis 1:1, ale ostatni kwadrans to popis gospodarzy, którzy dwukrotnie pokonali Nicolasa Doucheza. Zwycięstwo 3:1 przypieczętowało długo oczekiwany sukces Marsylczyków w rozgrywkach Ligue 1. Po 36. kolejce wyprzedzają wicelidera - Lille OSC o 8 punktów i po raz pierwszy od 1992 roku wywalczyli mistrzowski tytuł. OM od początku sezonu znajdował się w ścisłej czołówce tabeli (najniżej na 5. pozycji), przegrał tylko pięć spotkań i może świętować kolejny triumf w tym roku. Wcześniej, 27 marca podopieczni Didiera Deschampsa zdobyli Puchar Ligi Francuskiej (w finale pokonali 3:1 Bordeaux).

Na Stade Gerland zmierzyły się Olympique Lyon i AJ Auxerre, ten mecz był hitem 36. kolejki. Od mocnego uderzenia rozpoczęli goście, już w 2. minucie po groźnym strzale Ireneusza Jelenia byli bliscy objęcia prowadzenia. Najskuteczniejszy piłkarz AJA zdołał pokonać Hugo Llorisa w 15. minucie, wykorzystał nieudane podanie obrońcy OL do bramkarza, przejął piłkę i nie zmarnował dogodnej okazji do zdobycia 14. bramki w tym sezonie. Tuż przed przerwą podyktowany w kontrowersyjnych okolicznościach rzut karny na gola zamienił Lisandro Lopez. Podopieczni Claude Puela zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę po golu Miralema Pjanicia. Jeleń rozegrał cały mecz, do 87. minuty na boisku przebywał Dariusz Dudka. W końcówce zmienił go Yaya Sanogo.

Piłkarze Lille OSC przedłużyli zwycięską serię i zgodnie z oczekiwaniami ograli na wyjeździe Tuluzę 2:0. Na listę strzelców wpisali się Yohan Cabaye oraz Ludovic Obraniak. Reprezentant Polski, który tym razem wyszedł na boisko w wyjściowej jedenastce, w 48. minucie wykończył akcję Gervinho i Tulio De Melo, ustalając wynik spotkania. Komplet punktów pozwolił Lille wyprzedzić Auxerre dzięki lepszemu bilansowi bramek i awansować na 2. pozycję w tabeli.

Ponownie zawiedli podopieczni Laurenta Blanca, Żyrondyści zaledwie zremisowali z 15. OGC Nice. Choć byli w środowym pojedynku stroną zdecydowanie przeważającą i częściej stwarzali zagrożenie pod bramką przeciwnika, nie potrafili wykorzystać kilku dogodnych okazji do zdobycia goli i po słabym meczu wywieźli ze Stade du Ray tylko jeden punkt. Ten rezultat oznacza dla nich koniec marzeń o Lidze Mistrzów, a w ostatnich kolejkach będą musieli walczyć o prawo gry w Lidze Europejskiej.

Na 5. miejsce w tabeli awansowało Montpellier, beniaminek przerwał fatalną passę i zanotował pierwsze zwycięstwo od 21 marca. Po trafieniu Alberto Costy skromnie pokonał FC Sochaux, dzięki czemu wyprzedza obecnie Bordeaux o dwa punkty. W ostatnich kolejkach zmierzy się jeszcze z FC Lorient oraz Paris SG i ma przed sobą wspaniałą szansę na zakwalifikowanie się do europejskich pucharów.

Po 36. kolejce znamy już wszystkie zespoły, które spadką z Ligue 1. Do Grenoble Foot dołączyły US Boulogne i Le Mans. Beniaminek przegrał na własnym stadionie z AS Saint Etienne, a podopieczni Arnauda Cormiera musieli uznać wyższość AS Nancy.