Ligue 1: Mistrz Francji w dramatycznych okolicznościach przegrał z Lille, Auxerre nie zagra w Lidze Mistrzów?

TVN Agency / Błąd lekarza kosztował zdrowie piłkarza

W meczu na szczycie grający przez kilkadziesiąt minut w dziesiątkę Olympique Marsylia przegrał z Lille OSC. Drużyna Ludovica Obraniaka umocniła się na 2. miejscu w tabeli, kompletu punktów nie wywalczyli bowiem piłkarze Auxerre i Olympique Lyon.

W tym artykule dowiesz się o:

Pojedynek wicelidera - Lille OSC z nowym mistrzem Francji - Olympique Marsylia był hitem 37. kolejki. Początek lepiej ułożył się dla gości, którzy objęli prowadzenie już w 7. minucie po golu Mamadou Nianga. Kilkanaście minut później Steve Mandanda sfaulował w polu karnym Gervinho. Golkiper OM został ukarany czerwoną kartką, jedenastkę wykorzystał Yohan Cabaye i fani Lille mieli nadzieję, że osłabiony rywal będzie do ogrania. Tymczasem w 45. minucie Marsylczycy ponownie uzyskali przewagę, bramkę na 2:1 strzelił doświadczony obrońca Vitorino Hilton. Po przerwie gospodarze konsekwentnie dążyli do zmiany niekorzystnego rezultatu (W 68. minucie na boisku pojawił się Ludovic Obraniak, zastąpił Pierre-Alaina Frau), co przyniosło rezultat w 80. minucie, do wyrównania po podaniu reprezentanta Polski doprowadził Tulio De Melo. Lille wciąż atakowało i w ostatniej minucie doliczonego czasu gry Mathieu Debuchy posłał piłkę do siatki, zapewniając drużynie wyjątkowo ważne zwycięstwo.

Auxerre stoczyło zacięty pojedynek z niżej notowaną drużyną RC Lens. Żadna ze stron nie zdołała uzyskać wyraźnej przewagi i przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Na listę strzelców tym razem nie wpisał się Ireneusz Jeleń, który podobnie jak Dariusz Dudka rozegrał cały mecz. Bezbramkowy remis dla podopiecznych Jeana Fernandeza jest porażką, teraz praktycznie tylko potknięcie Lyonu może zapewnić AJA szansę gry w Lidze Mistrzów.

Do niespodzianki doszło na Stade Nungesser, gdzie Valenciennes podejmowało Olympique Lyon. Niepokonani w Ligue 1 od 21 marca piłkarze Les Gones przystępowali do tego spotkania w roli zdecydowanego faworyta, w 17. minucie objęli prowadzenie i wszystko układało się po ich myśli. Później nie zdołali jednak zepchnąć przeciwnika do defensywy i zapewnić sobie bezpiecznej przewagi. Gospodarze w drugiej połowie dwukrotnie pokonali Hugo Llorisa i OL musiał zadowolić się remisem, który uratował tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego Lisandro Lopez. Olympique po 37. kolejce nadal traci do Auxerre dwa punkty, ale ma do rozegrania jeden mecz zaległy.

Piłkarze Montpellier pokonali FC Lorient i utrzymali 5. pozycję w tabeli. W 28. minucie Franco Sosa sfaulował w polu karnym Souleymane Camarę, a jedenastkę wykorzystał Victor Hugo Montano. Tuż przed przerwą po faulu Laurenta Koscielnego przewrócił się Mapou Yangambiwa, tym razem rzut karny na gola zamienił Camara. Gospodarze zasłużenie prowadzili 2:0, podopieczni Christiana Gourcuffa w pierwszej połowie nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę przeciwnika. Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie, goście rzadko stwarzali zagrożenie pod bramką Montpellier i beniaminek dopisał do swojego dorobku cenne trzy punkty.

Szansę na grę w Lidze Europejskiej zachowali zawodnicy Bordeaux. Żyrondyści wygrali 2:0 z FC Sochaux i nadal tracą do Montpellier dwa punkty. Przez ponad 60 minut na Stade Chaban Delmas utrzymywał się wprawdzie bezbramkowy remis, ale gospodarze nie zawiedli i wciąż mają nadzieję na grę w europejskich pucharach. W ostatniej kolejce podopieczni Laurenta Blanca zmierzą się z Lens, Montpellier natomiast zagra z Paris SG.