Polacy na Ukrainie / Mistrzostwo kraju Mariusza Lewandowskiego

W sobotnie popołudnie odbyła się pełna 30. seria spotkań ukraińskiej Wyszczej Lihi. Była to ostatnia kolejka ekstraklasy sezonu 2007/2008 u naszych wschodnich sąsiadów. Ogromne powody do radości ma Mariusz Lewandowski. Jego klub po raz czwarty w historii sięgnął po mistrzostwo Ukrainy.

Wojciech Święch

Seweryn Gancarczyk (Metallist Charków) - klub obrońcy zmierzył się przed własną publicznością z Dynamem Kijów. Polak znalazł się w wyjściowym składzie gospodarzy. Nasz rodak często włączał się do akcji ofensywnych swojego zespołu. W pierwszej połowie meczu, w 3. i 45. minucie, Gancarczyk obsłużył podaniem Marko Devicia, lecz Serb w obu wypadkach nie wykorzystał okazji. Po zmianie stron, w 58. minucie meczu Gancarczyk przymierzył z rzutu wolnego, ale jego strzał nie był celny. W 71. minucie stołeczna drużyna wyprowadziła groźną kontrę, po tym jak polski obrońca nie zdołał sięgnąć piłki. Niestety szybka akcja przyjezdnych zakończyła się golem na 1:1. Bramkę zdobył Badr El Kaddouri. Trzy minuty później Gancarczyk stracił futbolówkę w polu karnym. Tym razem na jego szczęście Witalij Bordijan przeszkodził w strzale rywala. Polak wystąpił w całym meczu, który zakończył się remisem 2:2. Metallist zajął 3. miejsce w tabeli, dzięki czemu będzie miał okazję zaprezentować się w Pucharze UEFA;

Paweł Hajduczek (Tawrija Symferopol) - klub Polaka podjął u siebie Metallurga Zaporoże. Nasz rodak pojawił się w wyjściowym składzie miejscowych. W 54. minucie wpisał się on do protokołu meczowego. Otrzymał wówczas żółtą kartkę. Hajduczek zagrał w całym spotkaniu, a jego drużyna przed własną publicznością wywalczyła remis 2:2. Tawrija zajęła ostatecznie wysoką 5. pozycję w tabeli, co daje jej prawo gry w Pucharze Intertoto;

Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck) - jego drużyna zagrała w derbach miasta z "rywalem zza miedzy" - Metallurgiem. Reprezentant Polski pojawił się na murawie w 67. minucie spotkania, kiedy zmienił Tomáša Hübschmana. Szachtar prowadził wtedy 4:1. Takim wynikiem zakończył się pojedynek. Szachtar zdobył mistrzostwo kraju;

Maciej Nalepa (Karpaty Lwów) - drużyna naszego rodaka zmierzyła się na wyjeździe z Dnipro Dnipropietrowsk. Polak całe spotkanie obejrzał z perspektywy ławki rezerwowych. Pojedynek zakończył się bezbramkowym remisem. Karpaty zajęły 10. miejsce w tabeli ligowej.