Wisła spokojnie wpłynęła do kolejnej fazy - relacja z meczu Wisła Kraków - FK Szawle

Wisła Kraków nie miała żadnych problemów z wyeliminowaniem FK Szawle i awansem do 3. rundy eliminacji Ligi Europejskiej. Wicemistrzowie Polski w pierwszym meczu wygrali 2:0, a w rewanżu promocję do kolejnej fazy przypieczętowali wysokim zwycięstwem przed własną publicznością.

Maciej Kmita

W porównaniu z ubiegłotygodniowym meczem na Litwie Henryk Kasperczak dokonał jednej zmiany w wyjściowym składzie. Miejsce Patryka Małeckiego zajął Maciej Żurawski. "Żuraw" został ustawiony w ataku razem z Pawłem Brożkiem, a Rafał Boguski powędrował na prawe skrzydło.

Co ciekawe, pierwszy strzał w meczu oddali goście, ale po uderzeniu z rzutu wolnego Villusa Lapelkisa Milan Jovanić nie musiał interweniować. W odpowiedzi po rzucie rożnym Boguski uderzył tuż obok spojenia słupki i poprzeczki bramki FK Szawle.

O dziwo, na początku meczu goście znajdowali się w polu karnym Wisły więcej razy, niż przez cały pierwszy mecz. Jednak po kwadransie gry prezent Wiśle sprawił stoper FK Szawle, Tomas Kancelskis. 35-letni kapitan gości w środku pola powstrzymał akcję Łukasza Garguły, a portugalski sędzia, Joao Ferreira zadecydował, że ten faul zasługiwał na ukaranie Litwina czerwoną kartką. Na boisku zrobiło się luźniej, co podopieczni Henryka Kasperczaka wykorzystali bardzo szybko. W 22. minucie wyprowadzili zabójczą kontrę - Maciej Żurawski uruchomił Boguskiego, który wzdłuż pola karnego rywali podał do Piotra Brożka. Ten po przyjęciu piłki wpakował ją spokojnie do siatki obok próbującego interweniować Siergieja Kosowa.

Po okresie dużej przewagi Wisły, pod drugą bramką Jovanicia do największego wysiłku zmusił Mantas Kuklys. Serbski golkiper Białej Gwiazdy z najwyższym trudem sparował uderzenie Litwina na rzut rożny.

Tuż po przerwie akcją w starym stylu przypomniał o sobie krakowskiej publiczności Maciej Żurawski. Dwukrotny król strzelców polskiej ligi w 47. minucie minął w polu karnym gości obrońców i bramkarza, a następnie umieścił piłkę w opuszczonej bramce. Równo 15 minut później wiślacy prowadzili już 3:0. Po krótko rozegranym rzucie rożnym Czikosz wbił piłkę w "16" FK Szawle, gdzie Junior Diaz wepchnął ją za linię bramkową. Nie minęły trzy minuty, a prowadzenie Wisły Paweł Brożek, któremu piłkę jak na tacy wystawił Żurawski. Całą akcję zainicjował Tomasz Jirsak, prostopadłym podaniem do "Żurawia" rozrywając linię litewskiej obrony. Rezultat spotkania w 91. minucie ustalił Boguski, który na raty w sytuacji sam na sam pokonał Kosowa.

Rywalem Wisły w 3. rundzie eliminacyjnej będzie azerski Karabach Agdam, który w dwumeczu 2. fazy okazał się lepszy od reprezentanta Irlandii Północnej, Portadown FC (2:1 i 1:1). Pierwszy mecz zostanie rozegrany 29 lipca w Krakowie na Suchych Stawach, a rewanż tydzień później w Agdam. Biała Gwiazda przystąpi do tych pojedynków silniejsza o Gordana Bunozę i Dragana Paljicia.