Jubileusz Marcina Zająca

Pomocnik Ruchu Chorzów Marcin Zając w pojedynku w Bytomiu, gdzie Polonia podejmowała Niebieskich, po raz 300 wystąpił w ekstraklasie. W najwyższej klasie piłkarz zadebiutował w sezonie 1996/97 i od razu fetował mistrzostwo Polski w barwach Widzewa.

Michał Piegza

Cztery kluby, mistrzostwo, dwa wicemistrzostwa i jeden Puchar Polski. To dorobek piłkarza Ruchu Chorzów Marcina Zająca, który w przegranym pojedynku z Polonią Bytom po raz 300 wystąpił w ekstraklasie. "Kicaj" na najwyższym szczeblu rozgrywek zadebiutował w sezonie 1996/97. W pierwszej kolejce tego sezonu pojawił się placu gry w meczu z Zagłębiem Lubin (0:0) na ostatnie jedenaście minut. Na pierwszego gola w elicie Zając czekał do połowy września. W transmitowanym przez Telewizję Polską pojedynku z Lechem w ostatniej minucie gry wyrównał na 2:2. Marcin Zając w barwach Widzewa Łódź rywalizował w Lidze Mistrzów.

W 2002 roku przeniósł się do Groclinu Dyskobolii Grodzisk, gdzie występował przez cztery sezony. W barwach tego klubu dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo oraz raz Puchar Polski.

Latem 2006 roku pomocnik, który może również występować w ataku, przeszedł do Lecha Poznań, gdzie grał przez dwa sezony. W 2008 roku podpisał trzyletni kontrakt z Ruchem Chorzów, w barwach którego występuje do dnia dzisiejszego.

W reprezentacji Polski Marcin Zając wystąpił jedenaście razy.

1. Marek Chojnacki (ŁKS Łódź): 452 mecze
2. Dariusz Gęsior (Ruch Chorzów, Widzew Łódź, Pogoń Szczecin, Amica Wronki, Wisła Płock, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski): 427 meczów
3. Janusz Jojko (Ruch Chorzów, GKS Katowice, KSZO Ostrowiec): 417 meczów
4. Zygfryd Szołtysik (Górnik Zabrze): 395 meczów
5. Paweł Janik (Polonia Bytom, Szombierki Bytom): 389 meczów
(...)
10. Tomasz Kiełbowicz (Siarka Tarnobrzeg, Raków Częstochowa, Widzew Łódź, Polonia Warszawa, Legia Warszawa): 364 mecze