LM: Bale(ty) w północnym Londynie, festiwal bramek na Stadionie Światła

W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu 4. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów Tottenham Hotspur pokonał przed własną publicznością obrońcę trofeum, Inter Mediolan 3:1. Żadnej z 16 drużyn rywalizujących we wtorkowych meczach nie udało się zapewnić sobiew awansu do 1/8 finału rozgrywek.

W tym artykule dowiesz się o:

Tottenham rozpoczął mecz z ogromnym animuszem, żądny rewanżu za porażkę 3:4 na San Siro przed dwoma tygodniami. Ataki podopiecznych Harry Redknappa przyniosły skutek w 18. minucie, kiedy Luka Modrić kapitalnie w tempo podał do Rafaela van der Vaarta, a ten znajdując się sam na sam z Lucą Castellazzim otworzył wynik spotkania. W kolejnych minutach na lewej flance szalał Gareth Bale, ale jego partnerzy nie potrafili zamienić jego kapitalnych dośrodkowań na kolejne gole. Przed przerwą Inter w zasadzie mógł odgryźć się tylko raz. W 43. minucie Wesley Sneijder uderzył z rzutu wolnego z 17. metrów pod poprzeczkę, ale znakomitą interwencją popisał się Carlo Cudicini.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie. Warunki wciąż dyktował Tottenham, a mediolańczycy szukali szczęścia w kontratakach i stałych fragmentach gry. Świetny był wciąż Bale, po którego podaniu w 61. minucie prowadzenie gospodarzy podwyższył Peter Crouch. Apatycznie grających gości z letargu w 80. minucie wyrwał Samuel Eto'o. Kameruńczyk na linii pola karnego uwolnił się spod opieki obrońców gospodarzy i mierzonym strzałem w długi róg zdobył kontaktowego gola. To jego 7. gol w 4 występie w tej edycji Ligi Mistrzów! Tottenham odpowiedział bramką Romana Pawluczenki. Gareth Bale po raz kolejny ośmieszył na skrzydle Maicona i wystawił Rosjaninowi piłkę, jak na tacy. W doliczonym czasie gry w poprzeczkę z dystansu trafił jeszcze Diego Milito. Kogutom w stu procentach udał się rewanż za porażkę na San Siro. Po 4 kolejkach fazy grupowej Champions League mają na koncie tyle samo punktów (7), co obrońca trofeum z Mediolanu.

W drugim spotkaniu tej grupy Twente Enschede pokonało na Weserstadion w Bremie miejscowy Werder 2:0. Mistrzowie Holandii obie bramki zdobyli w końcówce meczu, kiedy gospodarze grali w osłabieniu po czerwonej kartce Tortsena Fringsa. Dzięki premierowemu zwycięstwu w Lidze Mistrzów, Twente wciąż ma spore szanse na wyjście z grupy. Sebastiana Boenischa zabrakło w składzie Werderu ze względu na rehabilitację po artroskopii kolana.

Świadkami efektownego widowiska byli kibice zgromadzeni na Estadio da Luz w Lizbonie. Benfika jeszcze przed przerwą prowadziła z liderem grupy B, Olympique Lyon 3:0. W drugiej połowie wbiła rywalom jeszcze czwartego gola, ale grający z ogromną determinacją goście w ostatnim kwadransie zdołali zniwelować straty do różnicy tylko jednej bramki. Zwycięstwo Benfiki przy równoczesnym remisie Schalke 04 Gelsenkirchen z Hapoelem Tel-Awiw oznacza, że drużyna z Izraela pożegnała się już z możliwością awansu do kolejnej fazy Ligi Mistrzów lub "przeskoczenia" do Ligi Europejskiej.

Solidarnie po 3:0 wygrali piłkarze Manchesteru United i Valencii. Czerwone Diabły bez problemu rozprawiły się w Turcji z Bursasporem (Tomasz Kuszczak cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych, bronił Edwin van der Sar). Mistrzowie Turcji wciąż czekają na pierwszą punktową zdobycz w rozgrywkach. Z kolei Valencia pokonała na Estadio Mestalla Glasgow Rangers i w grupowej tabeli wyprzedziła ich o 2 punkty, mając ich w sumie 7. Prowadzi United z 10 "oczkami" na koncie.

Do niespodzianki doszło w Kopenhadze. Mistrzowie Danii z miejscowego FC zremisowali 1:1 z Dumą Katalonii. Goście objęli prowadzenie w 31. minucie po akcji Lionela Messiego, ale Duńczycy odpowiedzieli za kilkadziesiąt sekund bramką Claudemira. W doliczonym czasie gry o zwycięstwie Barcelony mógł przesądzić Pedro, ale po jego strzale piłka zatrzymała się na słupku bramki gospodarzy.

W pierwszym wtorkowym spotkaniu Rubin Kazań bezbramkowo zremisował u siebie z Panathinaikosem Ateny. Rafał Murawski całe 90 minut spędził na ławce rezerwowych.