LE: PAOK i Sznaucner w 1/16 finału, 90 minut i zwycięstwo Palermo na pożegnanie Glika

Zakończyło się już 6 spośród 12 środowych spotkań 6. kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej. Najważniejszą informacją jest ta o awansie do 1/16 finału rozgrywek PAOK-u Saloniki z Mirosławem Sznaucnerem w składzie, który wygrał w Zagrzebiu z Dinamo 1:0. Prawdopodobnie pożegnalne 90 minut w barwach Palermo przeciwko Lausanne Sports (1:0) rozegrał Kamil Glik.

Maciej Kmita

Grecy, którzy do spotkania na Maksimirze przystąpili mocno osłabieni, do zajęcia dającego awans 2. miejsca potrzebowali zaledwie remisu, więc nic dziwnego, że to Dinamo od początku meczu rzuciło się do ataku, ale w pierwszej połowie gospodarzom nie udało się poważnie zagrozić bramce Kostasa Chalkiasa. Na początku drugiej części gry odważniej zagrali natomiast goście. Najpierw bliski szczęścia był Stefanos Athanasiadis, a chwilę później PAOK już prowadził. Athanasiadis zagrał w tempo do Dimitriosa Salpigidisa, który mocnym strzałem z linii pola karnego pokonał Ivana Kelavę. W ostatnich 30 minutach gra toczyła się praktycznie tylko na połowie PAOK, ale w tym czasie Dinamo nie stworzyło sobie praktycznie żadnej sytuacji bramkowej.

Pierwsze miejsce w grupie D zajął natomiast Villarreal, który grę w kolejnej rundzie zapewnił sobie już dwa tygodnie temu. Na pożegnanie fazy grupowej Hiszpanie pokonali na wyjeździe Club Brugge 2:1, chociaż przegrywali w 28. minucie gry po golu Dorge Kouemahy. Na bramkę Kameruńczyka dwoma trafieniami odpowiedział Giuseppe Rossi, jeszcze przed przerwą zapewniając Żółtej łodzi podwodnej komplet punktów.

Mecz Palermo z Lausanne Sports nie decydował już o niczym, bowiem obie ekipy już wcześniej pogrzebały swoje szanse na awans do 1/16 finału. Pożegnalne zwycięstwo sycylijskiej drużynie dał w 85. minucie Ezequiel Munoz, który strzałem głową wykorzystał dośrodkowanie Fabio Liveraniego. Dla Kamila Glika był to prawdopodobnie ostatni występ Palermo. 22-letni reprezentant Polski w styczniowym oknie transferowym ma przenieść się do AS Bari.

Piłkarzom CSKA Moskwa nie udało się zakończyć fazy grupowej z kompletem zwycięstw. W środę na Letnej w Pradze tylko zremisowali 1:1 z miejscową Spartą. CSKA prowadził po golu Ałana Dżagojewa w 15. minucie gry, ale gospodarzom udało się wyrównać tuż przed przerwą za sprawą Vaclava Kadleca. Obaj strzelcy trafili do siatki rywali w podobny sposób, mijając przeciwników w polu karnym i posyłając piłkę do bramki mierzonym uderzeniem z niedużej odległości. Zarówno Sparta, jak i CSKA już wcześniej zapewniły sobie prawo gry w 1/16 finału Ligi Europejskiej.

Pierwsze miejsce w grupie E zapewnili sobie gracze Dynama Kijów, którzy w ostatniej kolejce bezbramkowo zremisowali przed własną publicznością z Sheriffem Tyraspol. To wystarczyło do wygrania grupy, ponieważ również aspirujący do pierwszej lokaty BATE Borysów uległ na wyjeździe AZ Alkmaar 0:3. Z tej grupy dalej gra Dynamo i BATE.