LE: Duży błąd Piszczka, Borussia poza burtą, niesamowity Cavani i Napoli w 1/16

Ogromną dramaturgię miały dwa najważniejsze środowe wieczorne spotkania 6. kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej. "Polska" Borussia Dortmund po remisie 2:2 z Sevillą odpadła z rozgrywek, a Napoli awans do 1/16 finału zapewnił Edinson Cavani w doliczonym czasie gry spotkania ze Steauą Bukareszt.

Maciej Kmita

Mistrzowie jesieni niemieckiej Bundesligi znakomicie rozpoczęli spotkanie na Estadio Sanchez Pizjuan. Już w 4. minucie błąd przy wybiciu piłki popełnił Julien Escude. Przed polem karnym doskoczył do niej Shinji Kagawa i zdecydował się na błyskawiczny strzał na bramkę Sevilli. Słabo uderzona piłka wpadła do siatki gospodarzy przy bierności bramkarza Andaluzyjczyków, Andresa Palopa. Wydawało się, że kolejne bramki dla Borussii są kwestią czasu. Podopieczni Juergena Kloppa do 30. minuty dyktowali warunki gry, ale wtedy Sevilla doprowadziła do wyrównania. Z prawej strony w pole karne dośrodkował Frederic Kanoute, tam Luis Fabiano trącił głową piłkę tak, że ta trafiła pod nogi Łukasza Piszczka. Reprezentant Polski wybił ją jednak niefortunnie wprost do Ndri Romarica, który z najbliższej odległości pokonał Romana Weidenfellera. Po chwili gospodarze prowadzili już 2:1. Tym razem Diego Perotti zacentrował przed bramkę Borussii, a Kanoute głową skierował piłkę do siatki gości.

Borussia wyrównała tuż po przerwie, a celną "główką" po dośrodkowaniu Nuriego Sahina z rzutu rożnego popisał się Neven Subotić. W 67. minucie Juergen Klopp zdecydował się na grę dwoma napastnikami i Roberta Lewandowskiego wprowadził w miejsce Jakuba Błaszczykowskiego. Polski snajper nie miał jednak nawet sytuacji, by przechylić szalę zwycięstwa na korzyść dortmundczyków. W doliczonym czasie gry Piszczek niejako zrehabilitował się za błąd z pierwszej połowy, wybijając piłkę z linii bramkowej po strzale Luisa Fabiano.

W drugim spotkaniu tej grupy swój pierwszy punkt wywalczyły Karpaty Lwów. Ukraińcy przegrywali przed własną publicznością 0:1 z Paris Saint-Germain po bramce Peguy Luyinduli, ale tuż przed przerwą strzałem bezpośrednio z rzutu wolnego wyrównał Artem Fedeckij.

W nieprawdopodobnych okolicznościach awans do 1/16 finału wywalczyło Napoli. W meczu ostatniej kolejki Włosi podejmowali na San Paolo Steauę Bukareszt i żeby grać wiosną w Lidze Europejskiej, musieli sięgnąć po trzy punkty. Kiedy wydawało się, że spotkanie zakończy się bezbramkowym remisem promującym ekipę z Rumunii, w 93. minucie gry Cristiana Tatarusanu pokonał Edinson Cavani. Można stwierdzić, że Urugwajczyk wprowadził neapolitańczyków do kolejnej rundy niemal w pojedynkę. To bowiem jego hat-trick w meczu poprzedniej kolejki z FC Utrecht dał Napoli remis 3:3 i przedłużył szanse na awans. Mało tego - w pierwszym starciu ze Steauą Cavani zapewnił Napoli remis 3:3 w 96. minucie gry!

Bramek nie zobaczyli kibice w Liverpoolu, gdzie The Reds zremisowali z Utrecht. Po kolejne zwycięstwa sięgnęły drużyny FC Porto i Besiktasu Stambuł, które kompletnie zdominowały rywalizację w grupie L. Trzeci w tabeli grupy Rapid Wiedeń kończy rozgrywki z aż 10 punktową stratą do drugiego Besiktasu.