LM: Koguty zdobyły San Siro, Raul przypomniał się Hiszpanii

Tottenham Hotspur pokonał 1:0 AC Milan na San Siro, a Valencia zremisowała 1:1 z Schalke 04 Gelsenkirchen na Estadio Mestalla w pierwszych spotkaniach 1/8 finału Ligi Mistrzów. Bohaterem Kogutów był Peter Crouch, który skutecznie wykończył kontratak wyprowadzony przez Aarona Lennona.

Maciej Kmita

Spotkanie na San Siro rozczarowało. W pierwszej odsłonie sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo, a najbardziej godne odnotowania wydają się być sytuacje z 1. minuty, kiedy po dośrodkowaniu Rafaela van der Vaarta ręką we własnym polu karnym zagrał Alessandro Nesta, a gwizdek sędziego Stephane'a Lannoy'a milczał oraz z 18. minuty, kiedy po ostrym dośrodkowaniu Aarona Lennona kontuzji nabawił się bramkarz gospodarzy, Christian Abbiati i musiał go zastąpić rezerwowy Marco Amelia.

Na początku drugiej części gry sprytnie chciał zachować się Rafael van der Vaarta. Holender będąc 16 metrów od bramki, uderzył zaskakująco z obrotu, ale piłka przeleciała obok spojenia słupka i poprzeczki bramki gospodarzy. Aż do 80. minuty była to jedyna godna odnotowania sytuacja gości w drugiej połowie. Zdecydowanie częściej przy piłce byli piłkarze Massimiliano Allegriego, praktycznie zamykając Koguty na ich połowie lub momentami nawet w polu karnym. Świetnie dysponowany był jednak Huerelho Gomes, który popisywał się skutecznymi interwencjami, a szczególnie po strzałach Mario Yepesa i Robinho. Goście rzadko wychodzili za linię środkową, aż w 80. minucie wzorcową kontrę wyprowadził Aaron Lennon. Szybki skrzydłowy otrzymał piłkę przy kole środkowym, po sprincie tuż przed polem karnym Milanu kapitalnie minął Mario Yepesa, dograł towarzyszącemu Peterowi Crouchowi, który wpakował piłkę do pustej bramki, uciszając San Siro. W doliczonym czasie kolejną świetną interwencją po uderzeniu Robinho popisał się Huerelho Gomes. W 94. minucie do bramki Tottenhamu trafił natomiast Zlatan Ibrahimović, ale arbiter słusznie orzekł, że tuż przed oddaniem strzału Szwed sfaulował przeciwnika. Po końcowym gwizdku emocje nie opadły i zakotłowało się na murawie. Najbardziej krewki był Gennaro Gattuso, przepychając się z rezerwowymi londyńskiej drużyny.

Remisem 1:1 natomiast zakończyło się starcie Valencii z Schalke 04. W 9. minucie w dobrym miejscu o dobrym czasie znalazł się Klaas-Jan Huntelaar, ale będąc sam przed bramkarzem Valencii, Guaita nie trafił czysto w piłkę. Pierwszą dogodną okazję wykorzystali natomiast gospodarze. W 17. minucie Jeremy Mathieu oskrzydlił akcję Valencii i spod końcowej linii posłał ostre dośrodkowanie w pole karne Schalke 04. Tam piłkę do bramki gości skierował Roberto Soldado. Nie popisali się w tej sytuacji stoperzy Felixa Magatha i Manuel Neuer. Ci pierwsi pozostali bez krycia napastnika Valencii, a kapitan gości źle ocenił, że strzelec bramki nie sięgnie piłki.

Na wysokości zadania w 26. minucie stanął natomiast Guaita. Do dośrodkowanej z prawej strony piłki dopadł Peer Kluge i głową uderzył kontrująco w kierunku dalszego słupka. Bramkarz Valencii zdołał jednak przenieść piłkę nad poprzeczkę. Przed przerwą goście praktycznie już nie zagrozili bramce Nietoperzy. Na początku drugiej połowy natomiast podopieczni Unaia Emery'ego byli bliscy podwyższenia prowadzenia, ale po kolejnych próbach Evera Banegi i Aritza Aduritza piłka nie mogła znaleźć się w siatce Schalke 04. W 62. minucie udało się Ricardo Coście, ale sędzia Aleksiej Nikołajew podjął słuszną decyzję, nie uznając trafienia. Kilkadziesiąt sekund później hiszpańskiej publiczności przypomniał o sobie niewidoczny wcześniej Raul Gonzalez. Z lewej strony w pole karne płasko piłkę dograł Jose Jurado. Raul przyjął ją szkoleniowo, minął Davida Navarro i pewnym strzałem doprowadził do wyrównania. Po stracie bramki gospodarze rzucili się do odzyskania prowadzenia nie potrafili na poważnie zagrozić rywalom. Bramkowy remis przed rewanżem w lepszej sytuacji stawia gości z Zagłębia Ruhry, którzy kończyli mecz w "10" po tym, jak dwie żółte kartki skompletował Lukas Schmitz.